Index dle názvu
Administrace Redmine¶
Toto je návod pro projektové vedoucí a správce redmine.
Co chceme od redmine¶
Evidovat informace o tom,
- kdo co obvykle dělá, aby nováček podle jednoduché tabulky věděl, na koho se má obrátit (organizační struktura),
- kdo má přidělen jaký úkol, aby mohl tento člověk
- Evidovat informace o tom, kdo strávil na kterém úkolu kolik času
- Evidovat informace o čase strávené na určitém úkolu nebo určitým druhem práce
Jak některé funkcionality fungují¶
- Podúkol – podúkoly jsou části úkolu, podle kterých se automaticky počítá míra, ve které byl daný úkol splněn
Čas a priority¶
- Času bohužel nemáme nikdo neomezeně a zvláště pokud je člověk v zastupitelstvu jediný Pirát, nemůže stíhat všechno. Proto je důležité si co nejdříve ujasnit, kolik času chci komunální politice věnovat a podle toho si uspořádat priority.
- Je několik faktorů, které by se v úvahách o stanovení priorit měly objevit. V některých obcích je například koalice ochotná provádět pozitivní změny, i když návrhy přicházejí od opozice, a v jiných si s opozicí vytírají zadek. Někde se zase krade více a jinde méně. Proto v některé obci bude nejlepší strategií přemlouvat radní, ať zavedou transparentní účty či participativní rozpočtování, jinde to zase bude upozorňovat na nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky, podávání trestních oznámení atd.
- Zásadní je o své práci dobře informovat, medializovat ji. Bez většího zastoupení Pirátů v zastupitelstvu typicky příliš velké změny nevyvoláte, a bez dobré informovanosti voličů o vaší práci zase těžko dosáhnete úspěchu při příštích volbách. Proto je (zvláště z opozičních řad, kde člověk nemá takovou odpovědnost) lepší věnovat se kauzám, které jsou pro voliče zajímavé, než řešit technikálie, nad kterými strávíte spoustu času, ale nikdo se o tom nedozví.
Firmy¶
- informace v obchodním rejstříku, spravovaný majetek, odměny statutárních orgánů, výdaje na marketing
Jak zvládat hatery a trolly¶

Zákony statistiky vedou k tomu, že v každé spontánně vzniklé organizaci jsou trollové a hateři [čti: hejtři].
Tento článek je to tom, kdo jsou, kde se berou a jak s nimi zacházet, aby to společenství posilovalo.
Jak je poznat¶
- Troll je hádavý člověk, který nemá ve skutečnosti žádný názor na věc, ale jen komentuje za účelem vynutit si pozornost, vyvolat polemiku nebo vytvořit emocionální reakci uživatele.
- Hater je člověk, kteří permanentně na něco nebo někoho nadává a vůči ostatním projevují nenávist.
Nemáme zde na mysli kritiku, která je typicky přínosná, ani občasné přátelské nadávání, ani okamžité naštvání se na někoho jiného kvůli nespokojenosti s tím, co udělal. Máme na mysli dlouhotrvající samoúčelné či nenávistné, agresivní příspěvky, které nemají hodnotu pro věcnou diskusi.
Kde žijou¶
Oba tyto fenomény jsou typicky spojeny s internetovými fóry, ale výjimečně se vyskytují i mimo něj.
Původ¶
To, že se někdo stane trollem či haterem, může vzniknout například z dlouhotrvající rodinné frustrace, životního zklamání či neúspěchu či chybějícího jiného vyžití mimo stranu.
Jak zacházet s hatery a trolly¶
1. Nekrmte trolly a hatery¶
- Reagujte jen, pokud je to objektivně potřeba, jinak ignorujte.
- Nerozčilujte se, neberte si útoky osobně a nechte si vždy aspoň 24 hodin. Po nich většinou přejde zájem na hatera reagovat. Díky tomu i vy i hater vychladnete a hater/troll z toho nemá takové potěšení, že vás vytočil a může na to hned reagovat.
- Reagujte věcně, stručně a ideálně pouze jednou. Jakmile zjistíte, že si hater jede svůj kafemlejnek, dále nereagujte (na internetovém fóru slouží tlačítko MUTE). Na facebooku si ho můžete zablokovat.
- Pokud vás sleduje hodně lidí a máte velkou pozornost, neangažujte se v reakcích na fóru či na facebooku, abyste k hatu nebo trollingu nepřitáhli pozornost, po které hater touží.
- Pokud je hate převážně iracionální, ignorujte ho, nebo nechte postování fakt na ostatních členech.
- Věnujte se něčemu užitečnému, nikoliv haterovi. Hater a troll budou mít vždycky více času sedět u kompu, takže na tomto bojišti s nimi nemá smysl zápolit.
2. Držte si svoji úroveň¶
- Nikdy neklesejte na úroveň hatera.
- Čas od času to vezměte jako zábavnou vsuvku. Nepovyšujte se nad něj, ale projevy nenávisti v komunikaci hatera jednoznačně odmítněte.
- Hatera nesmíte nechat překročit hranice a tolerovat jeho kritiku, pokud je s ní spojena nenávist. I pokud uděláte chybu, nemá hater právo s vámi jednat bez respektu.
- Dobré je využít kontrast a napsat jednoznačně, že jste rádi za kritiku a že odmítáte její nenávistnou formu.
- Pokud hatera vidíte i naživo, lze mu to věcně a klidně říci, že vás obtěžují nenávistné příspěvky. Pokud hater bude reagovat nenávistí, buďte zcela věcní a nenechte se vytočit.
3. Využijte hatera¶
- Užitečnou kritiku využijte ve své práci. Také můžete využít schopností hatera/trolla, pokud nějaké má.
- Některý hater zkrátka není použitelný a nesmí se mu dávat sirky do ruky. Takového člověka je nejlepší nechat odejít a v okamžiku, kdy je jeho jednání pro stranu trvale destruktivní, ho ze strany vyloučit.
- Většinou u každého člověka je něco, v čem je dobrý a je dobré ho za to ocenit (nečekejte, že kvůli tomu přestane jeho hate) a je nutné ho směřovat do této oblasti, čímž se i zvýší radost ze života.
- Pokud máte s haterem problém komunikovat, požádejte o pomoc a zprostředkování někoho, koho má hater rád.
- Mějte rádi svého hatera, protože je to většinou neschopný člověk a mohl by napáchat více škody, pokud by byl nenávistný a schopný zároveň. Také je svou nenávistí schopen vybudit hodně aktivity.
4. Dohodněte si s týmem pravidla¶
- Dohodněte si s ostatními lidmi v týmu, že se nebudete urážet a že s tím chcete něco dělat, aby nebyla nevraživá atmosféra. Inteligentnější trollové a hateři si podbízejí lichotkami a službičkami část společenství, aby si zlepšili postavení ve společenství před útokem a zabránili jednomyslnému odsudku.
- Také se dohodněte na tom, že se společně a jednoznačně postavíte proti tomu, kdo bude tuto dohodu porušovat.
- Pokud toto kolektiv neudělá, vystavuje se hrozbě rozleptání haterem. Pokud hater začne najíždět na svůj hate, požádejte ho, aby se vrátil k věci nebo mu odeberte slovo.
Jak se dostat k informacím¶
Pro zastupitele je dobrý přístup k informacím naprostou nutností pro řádný výkon mandátu. Bohužel ne všichni znají rozsah svého práva na informace a způsoby, jak se tohoto práva domoci. V následujících řádcích si tuto problematiku stručně vysvětlíme. Pro podrobnější rozbor viz Stanovisko odboru veřejné správy, dozoru a kontroly Ministerstva vnitra č. 1/2016.
Zákonná úprava. Nejdůležitějším předpisem týkajícím se práva na informace je zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím (dále jen „infozákon“). Tento zákon je dobré si několikrát pročíst, protože i jako zastupitelé ho budete využívat. Poskytování informací členům zastupitelstva se řídí i § 34 odst. 1 písm. c) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích, § 51 odst. 3 písm. b) a c) zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, a § 82 písm. b) a c) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích. Úprava v zákonech o samosprávách je nicméně minimalistická a na vyřizování žádosti se tedy použijí ustanovení infozákona.
Subjekty, po kterých můžete informace požadovat. Dle zákona o samosprávách máte postavení privilegovaného žadatele vůči zaměstnancům krajského úřadu a vůči zaměstnancům příspěvkových organizací kraje (v případě obcí a Prahy i vůči zaměstnancům obecních obchodních společností). Ve skutečnosti lze ale privilegované postavení uplatnit i při žádosti zasílané povinnému subjektu (např. kraji či příspěvkové organizaci), nikoliv jen při dotázání jednotlivých zaměstnanců.
Rozsah informací, na které máte právo. Výhoda zastupitelů oproti ostatním žadatelům je v tom, že máte právo na všechny informace, které souvisejí s výkonem vaší funkce. To znamená v některých případech (když se dotážete úřadu) i na informace obsahující obchodní tajemství či osobní údaje. Takové informace ale dál nešiřte.
Úhrada nákladů. Hlavní důvod, proč žádat o informace jako zastupitel – máte nárok na bezplatný přístup k informacím. Úřad po vás tedy nemůže požadovat například úhradu nákladů za vyhledávání informací. Nezneužívejte ale toto své oprávnění k tomu, abyste paralyzovali úřad.
Jakým způsobem o informace žádat. Nejlepší je dohodnout se s úředníky, že vám budou poskytovat informace např. na požádání přes e-mail. Chytrý úředník na to přistoupí – s vyřizováním žádostí o informace je spojená zbytečná byrokracie. Pokud se tato strategie neosvědčí, začněte o informace žádat písemně. Stačí e-mailem bez elektronického podpisu. V žádostech uvádějte, že informace chcete v elektronické podobě a doručení odpovědi na e-mail. Uvádějte, podle jakého zákona informace požadujete (infozákon nebo zákon o krajích/obcích/Praze). Nezapomeňte připojit jméno, adresu trvalého bydliště a datum narození.
Čas na poskytnutí informací. Z nějakého hloupého důvodu je lhůta na poskytnutí informace podle zákona o krajích/obcích 30 dnů, namísto 15 dnů v infozákoně (v zákoně o Praze naštěstí lhůta není, takže se uplatní lhůta z infozákona). S posvěcením Ministerstva vnitra ale můžete využít trik, kterým toto nesmyslné ustanovení anulujete: v žádosti uveďte, že informace žádáte zároveň podle infozákona a zároveň podle zákona o krajích (odkažte přímo na stanovisko zmíněné v úvodu této kapitoly).
Jak se bránit při nečinnosti/odepření informací. Bránit se můžete stejně jako při podávání běžné infožádosti; podrobnosti si nastudujte jinde (google pomůže).
Žádost, interpelace, dotaz, podnět. Jako zastupitelé můžete kromě žádostí o informace i interpelovat a psát dotazy či podněty. Tam platí o něco jiný režim – odpověď byste měli dostat do 30 dnů, ale je těžší se bránit při nečinnosti – budete ji muset řešit přes kontrolní výbor.
Kontakt¶
Adam Zábranský, pražský zastupitel a odborník na právo na informace
Informatika¶
Informatika je kamenem úrazu (a černou dírou na peníze) mnoha měst a od Pirátů se očekává, že s tím něco udělají. Samozřejmě ne každý Pirát musí informatice rozumět, ale dobré je se v ní alespoň základně orientovat. Konzultovat je možné s odborníky ve straně.
V informatice je několik oblastí, skrze které se dá město tunelovat. Základní oblasti jsou hardware, software a služby.
- Hardware. Je jednoduché utratit hodně peněz za hardware, který město nepotřebuje. Poptejte se po nákupech hardware za posledních několik let, zjistěte, kolik firem se hlásilo do výběrových řízení, zda požadovaná specifikace počítačů v zadávací dokumentaci nebyla nepřiměřená (paměť, výkon atd. - v Praze třeba úřad požadoval 8 usb slotů v počítači).
- Software. Základem je vědět, jaký software na co úřad používá a kolik za něj platí. Tyto informace si vyžádejte, pro inspiraci můžete použít například tuto žádost https://github.com/pirati-byro/spisy-zk-pha-2016/blob/master/4216-informacni-systemy-praha-10/01-zadost/main.md a k požadovaným informacím přidat i cenu. Když na první pohled narazíte na něco podezřelého, vyžádejte si smlouvu. Může se například stát to, že nějaký software dodává firma navázaná na starostu a podobně. Obrovským problémem v informatice je tzv. vendor lock-in, tedy závislost na jednom dodavateli. Zjistěte si tedy, jestli se zakázky na podporu software soutěží a jestli ano, tak zda to není soutěž mezi jedním nebo několika málo dodavateli.
- Služby. Hodně peněz v IT lze utopit za různé konzultanty, kteří nemusejí dělat nic užitečného. Zjistěte si, zda úřad takové prostředky vynakládá a s jakými výsledky (zda vznikají nějaké užitečné analýzy nebo to jsou jen splácaniny). Další problémovou oblastí mohou být například telekomunikační služby (úřad třeba platí absurdní peníze za absurdní tarify mobilním operátorům atd.).
Strategie interní komunikace¶
Tento dokument popisuje, jak se v Pirátské straně dorozumíváme. Cílem Pirátů je uspět ve volbách a prosadit svůj politický program. Vnitřní rozpory a flamewars, které často vznikají jako komunikační šumy, lze podstatně omezit a soustředit se na věcná řešení. Díky této strategii bude pro každého člena a příznivce jednodušší porozumět, o co nám jde a v čem potřebujeme jeho pomoc.

Jádro Pirátské strany tvoří zvolení představitelé, dlouholetí zkušení členové, zastupitelé a lidé na placených pozicích (dále také „vedoucí“). Hlavním principem fungování je, že toto jádro obklopuje podstatně větší počet dobrovolníků, ať už to jsou členové nebo příznivci. Tyto dobrovolníky je z naší strany potřeba aktivně nabírat, zapojovat, mobilizovat a rozvíjet. Naopak oni chtějí být informování, mít možnost dělat něco smysluplného, někam se posunout, neztrácet čas, nenechat si do všeho kecat a podílet se na rozhodování o svěřeném úkolu.
Dnes (prosinec 2016) jsme v situaci, kdy se týmová komunikace přesunula z internetového fóra do skupin na facebooku a na internetovém fóru podstatně poklesl provoz. Přes razantní pokles balastu máme velké rezervy v přehlednosti interní komunikace. Pouze velmi omezeně jsme schopni novému člověku nabídnout sledování toho, co ho zajímá. Naším cílem bude tedy paralelně s volební kampaní do poslanecké sněmovny (do října 2017) zavádět přehledný systém týmové spolupráce, ve kterém lidé řeší věci efektivně v týmu. Dobrý výsledek zavádění této strategie poznáme tak, že se sníží počet incidentů z komunikačních šumů, zvýší se počet zapojených dobrovolníků a zrychlí se jejich zapojení a ve výsledku se i podstatně zlepší volební preference Pirátů.
Principy interní komunikace¶
Piráti si nadále zakládají na otevřenosti a upřímnosti v komunikaci, vnímání a zohlednění zpětné vazby. Abychom obstáli v konkurenci s ostatními politickými stranami, je nově třeba zohlednit následující další principy:
1. Zaostření pozornosti¶
- Dobrovolnicky věnovaný čas je nejdražším statkem, se kterým pracujeme. Nesmíme ho bezcílně plýtvat na věci, které dobrovolníky spíše odpuzují (např. detailní příprava a plánování, bezvýsledná diskuse).
- Danému dobrovolníku či příznivci bychom měli proaktivně tlačit (např. feedem, newsletterem, kalendářem, hromadnými zprávami apod.) pouze takové informace, které jsou pro něj relevantní, resp. umožnit mu např. filtrování dle jeho gusta.
- Každý dobrovolník by měl také vědět, co je aktuální hlavní celostranická kampaň (např. volební kampaň) a jak se na ní má podílet.
- Každý dobrovolník musí mít šanci nahlásit Pirátské straně, o co má zájem, co umí a co ho baví (svůj profil) a nebýt zahlcován.
- Diskusní platforma by měla mít za cíl nějaký konkrétní výstup a neměla by sloužit k exhibici jako na původním fóru.
2. Vánoční stromeček¶
- Osobní vazby jsou uspořádány v podstatě jako sociální síť. Osobní komunikace na schůzích týmu a komunikace jeden na jednoho je základem dobré interní komunikace, nicméně jeden vedoucí může být takto v plnohodnotném kontaktu s maximálně cca 20 dobrovolníky.
- Vedoucí by měl být takový vánoční stromeček obvěšený dobrovolníky.
- Žádný vedoucí se nesmí uzavírat do sebe a spolupracovat jen s jádrem, ale naopak musí každý vedoucí svůj tým otevřít i dobrovolníkům, věnovat jejich zapojení významnou část svého času (i když to v určitém procentu případů bude vniveč) a speciální péči těm nejperspektivnějším.
3. Proaktivní vystupování¶
- Vedoucí musí mít přístup k seznamu dobrovolníků, kteří mají o danou aktivitu zájem, a musí mít snadný způsob je kontaktovat standardními nástroji (sms, e-mail, telefon).
- Při rozdělování by neměl vedoucí jen čekat, kdo se přihlásí, ale i proaktivně adresně oslovovat vhodné vytipované lidi podle jejich profilu (např. na setkáních, telefonicky, na facebooku).
- Součástí proaktivního vystupování také je, že chodíme co nejblíže lidem, aby oni nemuseli chodit za námi (např. spousta lidí je na facebooku).
- Vedoucí by měl udržovat aktuální hlavní cíle a seznam volných úkolů vhodných pro dobrovolníky.
4. Jednoduchý systém¶
- Všem musí být jasné, kdo má co na starosti a má za to zodpovědnost (nemůžou pořád všichni kecat do všeho).
- Na členské nástěnce by existovat jeden rozcestník s informacemi o všech týmech, jejich hlavních úkolech, kontaktech, setkáních a komunikačních platformách (viz zatím zde).
- Podstatné informace pro každého člena by měly být na jednom místě, aby je nemusel hledat. To znamená, že jednotlivé aplikace, které daný konkrétní tým potřebuje (facebook, redmine, spisová služba apod.), by měly být nějak rozumně zaintegrovány na jednu stránku, aspoň rozcestníkem.
- Komunikace nevyžaduje žádnou zvláštní formu, prostě se jen snažíme spolu domluvit pomocí prostředků, které jsou k dané věci nejvhodnější (velmi dobře se osvědčily například videonávody či videozprávy).
5. Samospráva týmů¶
- Nechceme jednotlivým týmům vnucovat, jak se mají organizovat a fungovat. Naopak jim chceme dát šanci najít ten nejefektivnější způsob a zasahovat do toho jen tehdy, pokud nejsou výsledky dobré. Proto jsou v tomto dokumentu pouze doporučení vycházející z dobré praxe, nikoliv nařízení.
Přehled obvyklých postupů¶
1. Informování¶
- Zřízení členské nástěnky, kterou si člen nastaví jako domovskou stránku/aplikace na facebooku
- Rozesílání hromadných zpráv členům týmu (sms, e-mail)
- Provoz aktuálního feedu na nástěnce s možností třídění dle tagu
- Provoz kalendáře s tagy (lze synchronizovat s google kalendářem)
- Přehled týmů a jejich tagů je na jedné hezké stránce
2. Požadavky¶
- Požadavky na týmy se vkládají do podatelny v redmine, zasílají se na týmovou e-mailovou adresu nebo se telefonují vedoucímu či zodpovědnému členovi daného týmu
- Podle způsobu zadání požadavku se na požadavek odpovídá, případné rozpory se řeší pokud možno interně a operativně po telefonu, aby byly minimalizovány komunikační šumy a konflikty byly řešeny věcně
3. Diskuse a konzultace¶
- K diskusi a oboustranné komunikaci slouží u rychlých věcí facebooková skupina, případně e-mailová konference, případně fórum na internetovém fóru (zobrazitelné/upravitelné by mělo být pouze členům daného týmu) – takto fungující nástroje musí být vlastněny stranou nebo na výzvu předány orgánu strany, nejde o soukromé platformy
- Pokud se připravuje konkrétní dokument jako výstup, používá se pro připomínkování např. pad nebo google dokument
- Pokud jde o zásadní výstupy, je třeba je vhodné je od počátku konzultovat s celou členskou základnou na platformách, kde to lidi uvidí, tj. ve společné části internetového fóra a na facebooku
- Týmy by se měly samozřejmě i pravidelně scházet osobně či na mumble, protože osobní komunikace je nenahraditelná (na zasedání týmu by měla být zpětná vazba z fungování týmu, odpracovány potřebné úkoly, rozděleny další úkoly a diskutován plán do dalšího setkání a jeho termín)
3. Rozdělování úkolů¶
- Nejefektivnější je člověku, který má úkol udělat, zavolat a domluvit se s ním na úkolu (včetně reálného a odsouhlaseného termínu), následně mu poslat shrnutí mailem a založit mu k tomu úkol na redmine a dostatečnou dobu před termínem průběžně kontrolovat stav plnění
- Pokud jde o rozsáhlé, celostátně koordinované aktivity (např. výběrové řízení nebo volební kampaň ve všech krajích), používá se ke sledování jedna google tabulka
4. Interní sdílení znalostí¶
- Ke sdílení znalostí, ukládání návodů, strategií a dalších interních dokumentů apod. slouží wiki na redmine
- Ke sdílení zdrojového kódu typicky slouží github
- K ukládání velkého rozsahu binárních či komprimovaných dat (např. video, zvuk, grafika apod.) slouží úložiště, které spravuje technický odbor
- Často používané příkazy můžete doplňovat do Pamatováku
5. Oceňování výsledků¶
Pravidelnou součástí komunikace je také pochválení a ocenění dobrých výsledků.
6. Další aktivity¶
Spisová služba
Příklad fungování týmu¶
Každý tým má svoje zvláštní potřeby a podle nich volí odpovídající nástroje. Vedoucí týmu zodpovídá za nastavení takových nástrojů, aby interní komunikace fungovala efektivně a podle potřeb týmu. Ukážeme si to na příkladu právního týmu, která má svou koncepci.
Právní tým (#pravni)
- rozcestník na webu se všemi informacemi na jednom místě
- e-mailová adresa pravni@pirati.cz pro dotazy ostatních týmů
- interní seznam členů týmu s kontakty pro vedoucího na rozesílání sms
- podatelna a seznam úkolů (případů) na redmine
- wiki stránka na redmine (obsahuje koncepci právního týmu)
- repozitář spisové služby na githubu
- skupina na facebooku
Seznam technických systémů¶
Technický systém |
Správce |
e-maily a internetové fórum |
požádejte Martina Kučeru či jiného admina fóra o zřízení skupiny a fóra |
redmine |
požádejte Ondru Profanta či jiného admina redmine o zřízení projektu |
facebookové skupiny |
zřiďte si sami a přidejte ji do seznamu |
rozestník |
požádejte o změnu na webu Ondru Profanta, případně si udělejte fork a pull request |
zpřístupnění seznamu dobrovolníků |
požádejte o přístup personální odbor |
zřízení repozitáře na githubu |
požádejte Ondru Profanta nebo jiného github admina |
úložiště |
kontaktuje technický odbor |
Jak fungujeme?¶
Pirátská strana stojí na třech pilířích, které jsou zhruba stejně důležité:
1. Hejno a samoorganizace v týmech¶
Hejno jsme my všichni – aktivisté a Pirátští dobrovolníci. Každý z nás svou aktivitou pomáhá společným cílům strany. Spontánní práce jednotlivců, kteří se sami navzájem organizují, je hlavním tahounem naší politiky. Každý Pirát se může obrátit na ostatní aktivisty na internetovém fóru anebo na chatu s dotazem, nápadem nebo vlastní akcí. Vedle toho se také pravidelně scházíme na krajských schůzích a na zasedání celostátního fóra (termíny akcí jsou na webu). Co je to hejno si můžeš přečíst v článku od zakladatele mezinárodního Pirátského hnutí Ricka Falkvinga. Jednotlivé specializované aktivity připravujeme v týmech. Tým může založit každý a organizovat si ho může, jak je libo (třeba přes facebook, přes internetové fórum, jen osobně apod.).
2. Jádro organizace¶
Volení představitelé vedou stranu a udržují její morálku a aktivitu, rozdělují vzácné zdroje, dělají rozhodnutí v zájmu efektivního formování veřejného mínění a jiné činnosti. Volení představitelé mají rozpočty, ze kterých vám můžou uhradit užitečné výdaje na aktivity (je dobré se domluvit předem). Oficiální žádost volenému představiteli lze zaslat přes podatelnu, anebo ho kontaktovat telefonem či e-mailem. Tým může být také pověřen k tomu, aby dělal nějakou oficiální aktivitu jménem Pirátů (např. volební štáb, právní tým apod.).
Práce celé organizace a všech dobrovolníků je rozdělena podle specializace a úrovně:

Vize a strategie organizace se projednává v republikovém výboru. Piráti jsou také citliví na nespravedlnost a porušování pravidel, a proto zde dohlíží nezávislá kontrolní komise a spory rozhoduje rozhodčí komise:

3. Přímá demokracie¶
Přímá demokracie dává legitimitu důležitým rozhodnutím, na kterých se nepodaří dohodnout ve všeobecné shodě, dává mantinely vedoucím a udržuje jednotu a demokratický charakter strany. V každém kraji máme krajské fórum a všichni členové strany dohromady tvoří celostátní fórum. Krajské fórum volí krajské předsednictvo a celostátní fórum volí republikové předsednictvo a vedoucí mediálního, administrativního, finančního, zahraničního, technického a personální odboru. Ani s přímou demokracií se to však nesmí přehánět, jinak paralyzuje chod strany.
Jak napsat svodku¶
Svodky jsou krátké zprávy o činnosti určité Pirátské jednotky za určité období, zpravidla několik týdnů. Smyslem svodek je, abychom se navzájem informovali o tom nejdůležitějším, co jsme za pár týdnů udělali. Informace tak doputují od vedoucích k členům, ke zbytku strany a na vyšší úroveň vedení. Z vzájemné činnosti se můžeme inspirovat, můžeme kopírovat dobré věci a ušetříme tak čas a prostředky, můžeme to medializovat apod.
Krajská sdružení píšou svodku o své činnosti každý měsíc (nejlépe vždy po skončení měsíce). Orgány strany na celostátní úrovni píšou svodku každých čtrnáct dní (nejlépe vždy po skončení měsíce a v jeho polovině). Není důležité přesně dodržovat tyto lhůty, ale informovat o tom důležitém, co se zrovna děje.
Krajské předsednictvo vždy pověří jednu osobu tím, aby svodky psala. Tato osoba se snaží shromažďovat informace o tom, co Piráti v daném krajském sdružení významného udělali (např. vydali jsme tiskovou zprávu nebo vyšel o nás článek v novinách, uspořádali jsme demonstraci, spouštíme nábor členů, proběhly primární volby, zvolili jsme nové předsednictvo, aktualizovali jsme se web apod.).
Klíčovou schopností autora svodky je najít ty důležité věci. Může při tom procházet splněné úkoly nebo novinky na redmine, podívat se na vyšlé tiskové zprávy, na profil na facebooku, schválená rozhodnutí a do internetového fóra krajského sdružení apod. Svodka je pak krátký seznam odrážek, ve kterém jsou uvedeny jednou větou informace o tom, co se stalo, a hypertextový odkaz na podrobnosti. Svodka se vkládá do fóra Svodky, kde se také můžete inspirovat, jak svodka vypadá.
Jak uspořádat schůzi¶
Svolání úspěšné schůze není obtížné a s tímto návodem jej zvládne každý.
1. Příprava schůze a jejího programu¶
- Schůzi připravuje předsednictvo nebo jiné vedení daného orgánu.
- Již před schůzí připraví program schůze, přičemž ideální je založit na internetovém fóru téma, do kterého mohou lidé vkládat svoje připomínky k programu a program sestavit pokud možno konsensuální program.
- U každého bodu programu by mělo být i
- odhad času, který mu lze podle jeho významu věnovat, a
- jméno člena, který ho uvede,
- seznam úkolů, ke kterým se můžou přihlásit dobrovolníci.
Program schůze by měl být pro členy atraktivní, je dobré, když zahrnuje i neformální aktivity (např. občerstvení, video, práce ve skupinách a venku apod.). Předsednictvo by také mělo určit, kdo bude schůzi předsedat (zpravidla předseda).
2. Volba místa, data a času¶
- datum a čas volte s ohledem na možnosti ostatních členů
- pořádejte schůze pravidelně (např. v Praze se používá poslední čtvrtek v měsíci od 18.00, ve větším kraji může být výhodné dát schůze v sudé měsíce poslední pátek v měsíci od 18.00, v liché měsíce poslední neděli v měsíci od 18.00)
- zájemci o členství a předsednictvo se sejdou o půl hodiny dříve, aby vyřídili formality
- dostupná lokalita (centrum)
- pokud se schůze koná venku, zkontrolujte si počasí (viz např. zde)
- klidný prostor (jednací sál, či salónek)
- dlouhý stůl s předsednictvem v čele ztěžuje produktivní jednání, předsednictvo posaďte doprostřed
- dostupný a stabilní internet nebo projektor výhodou
3. Svolání schůze¶
V informaci o svolání je vhodné uvést místo, datum a čas konání.
Svolání schůze učiňte alespoň 10 dní předem a oznamte následujícími kanály:
- vyhlaste na internetovém fóru jako nové téma, případně zašlete všem členům sdružení soukromou zprávu,
- zveřejněte na facebooku (případně založte událost)
- zašlete také e-mailem členům a příznivcům e-mailem,
- požádejte o zanesení do Pirátského kalendáře v tomto vláknu.
.
4. Zahájení schůze¶
- Úvodní scházení lidí je dobrou příležitostí, aby si lidé jen tak popovídali, pozdravili, zjistili, co je nového apod.
- Jakmile se shromáždí dostatečný počet lidí (když už nelze čekat, že by přišel podstatný počet nových lidí), zahájí předsedající schůzi.
- Předsedající na začátku schůze oznámí, proč byla schůze svolána, určí zapisovatele a oznámí návrh programu jednání. Zápis je dobré pořizovat na padu, pokud je k dispozici internet, případně ho promítat projektorem na stěnu.
- Program lze podle připomínek členů upravit a následně schválit konsensem.
- Prvním bodem programu by mělo být představení nových zájemců o členství a jiných hostů, aby se nikdo neostýchal zapojit se. Novým členům by měl být ihned přidělen průvodce nováčka.
5. Průběh schůze¶
- Během schůze se probírají jednotlivé body podle schváleného programu. Předsedající dbá decentním, ne příliš invazivním, způsobem o to, aby se lidé vystupující v diskusi neodchylovali od tématu, aby byl dodržen časový limit a aby na sebe diskutující vzájemně neútočili.
- Je vhodné využít toho, že jsou všichni lidé na jednom místě, a v souvislosti s projednávanými věcmi žádat konkrétní členy, aby si na sebe vzali konkrétní úkol. Tím, že se k němu přihlásí veřejně, bude větší pravděpodobnost, že ho splní. Ten, kdo úkol uložil, si také zaznamená uložení úkolu ze schůze na redmine, aby bylo možné ho sledovat.
- Naopak není vhodné na schůzi hlasovat o věcech, na kterých není v krajském sdružení konsensus (například volby předsednictva, sestavování kandidátní listiny apod.). Tyto záležitosti lze provést mnohem efektivněji přes internetové fórum. Nicméně je možné nechat kandidáty nebo obě strany, aby přednesli krátkou řeč.
- Zapisovatel zapisuje závěry z diskusí.
6. Závěry schůze¶
- Na konci schůze je vhodné shrnout její podstatné závěry, které by měly být minimální součástí zápisu, včetně uložených úkolů a přidělených nováčků. Na konci schůze také předsedající připomene termín následující schůze a dalších událostí, které se budou konat do příští schůze nebo v krátkém čase po ní.
- Zápis zapisovatel publikuje v redmine u příslušného úkolu schůze anebo na internetovém fóru. Předsedající nebo jím pověřená osoba založí odpovídající úkoly a přiřadí k nim člověka, který za ně zodpovídá.
- Průvodce nováčka do redmine zanese svého nováčka a informace o něm.
- Případné změny ve složení předsednictva nahlásí zvolená osoba do podatelny administrativního odboru.
Pokud nechcete zapomenout na žádné užitečné tipy a triky, vytiskněte si tento návod a postupujte podle něj.
Jak vést Piráty¶
Praktická příručka pro krajské předsedy a koordinátory dobrovolníků

Vést v Pirátské straně ostatní je náročná výzva, ale stojí to za to. Je to podstatně těžší než pracovat ve středním managementu průměrné korporace. Je to ale vzrušující a docela prostě i zábava.
Největší výzvu představují neustálé žádosti o transparentnost a vliv na rozhodování z oblasti, kterou máte na starost, a schopnost zapojit všechny aktivisty do činnosti strany smysluplným způsobem. Vedení v Pirátské straně je společenská dovednost, a ne manažerská ani technická. Cílem je zajistit, abychom dosáhli našich politických cílů a přitom se všichni cítili dobře.
Především musíme při všech svých činnostech chránit dvě věci:
- Cíle organizace. Chceme prosadit Pirátský program politikou a aktivismem. Veškerá naše činnost k tomu musí směřovat.
- Energie organizace. Když na vás přijdou negativní pocity, strašně snadno ztratíte veškerou energii. Musíme neustále podporovat postoje typu „my to dokážeme“.
My, kteří jsme přijali povinnosti vedoucích, používáme k zachování těchto dvou hodnot následující prostředky:
Vedení příkladem¶
V každé organizaci všichni napodobují svoje lídry. Když na někoho křičím, šířím tím kulturu křičení na ostatní. Když ostatní podporuji a chválím za jejich činnost, šířím tím kulturu, že by se lidé měli navzájem podporovat a chválit. Proto děláme jen to druhé.
Pozitivní komunikace¶
Někdy je to těžké. Například když na fóru začneme diskutovat s někým, kdo se podle nás mýlí. Snadno pak nasadíme podrážděný tón a začneme mluvit povýšeně. Této hrozby si musíme být vědomi a musíme ji v sobě aktivně potlačovat. Všem lidem dotčeným naším rozhodováním projevujeme stejný respekt, jaký sami do budoucna potřebujeme jakožto respektovaní vůdci.
Sami rozhodujeme¶
Byla nám svěřena rozhodovací pravomoc za určitou část organizace, a my ji využíváme. Nebojíme se říct „Tohle rozhodnutí dělám já,“ protože naším jasným a výslovným úkolem je samostatně rozhodovat a za rozhodnutím si stát. Opakem by bylo dovolit všem kecat do všeho. Důležitá rozhodnutí pečlivě projednáváme a hlasování využíváme jako poslední záchranu.
Vedeme inspirováním, ne přikazováním¶
V hejnu byste nikomu neměli a ani nemůžete říkat, co má dělat. Místo toho lidi inspirujeme k velkolepým činům. Dáváme věci do pohybu tím, že nahlas oznámíme „Udělám X, protože tím podle mě dosáhneme Y. Když nás to bude dělat dostatečný počet, mohlo by se nám podařit Z. Takže bych při dělání X uvítal nějakou společnost,“ nebo něco podobného vlastními slovy.
Vítání a růst nováčků¶
Jedním z nejdůležitějších úkolů, který se od vedoucích očekává, je vítání a zaškolení nováčků, aby získali samostatnost. Měli by se naučit si zjišťovat si informace, komunikovat v našem prostředí a vědět, na koho se obrátit při vlastní aktivitě. Je to jako se semínkem: pokud má semínko pocit, že je v dobré půdě, zakoření a pak už roste samo. Průvodce nováčka by s každým nováčkem měl probrat, co umí, jak by se chtěl realizovat a co jsou vhodné aktivity.
Rozvíjíme své kolegy¶
Všem pomáháme, aby se rozvíjeli a zlepšovali jako aktivisté i jako vůdci. Nikdo se nerodí se schopností vést; je to naučená dovednost. Navzájem si pomáháme rozvíjet své dovednosti, dokonce i ve svých pozicích důstojníků a vůdců.
Delegujeme úkoly na Pirátské dobrovolníky¶
Politickou stranu není možné vystavět na jednotlivci. Jako vedoucí musíte jasně vymezit celou řadu potřebných pozicí a úkolů. Vůbec nevadí, pokud bude část z nich neobsazená. Velmi dobrým nástrojem na to je nástroj Redmine pro organizování úkolů na webu.
Vyzdvihujeme příkladné jedince¶
Veřejně i v soukromí co nejčastěji odměňujeme své kolegy za předvádění chování, které chceme podporovat. Zvláště pak aktivisty, kteří podporují své kolegy. Individuální genialitu chválíme a odměňujeme stejně jako pomáhání ostatním zazářit. Je to důležité.
Odměňujeme pozorností¶
Jakékoliv chování, které v organizaci upoutává pozornost, se posiluje. Proto se soustředíme a věnujeme pozornost dobrému chování, a zcela ignorujeme špatné chování, jak je to jen možné. Chválíme dobré a ignorujeme špatné (až na jednu výjimku níže).
Okamžitě se bouříme proti ponižování¶
Přestože máme obrovskou toleranci k chybám a špatnému úsudku, ani trochu netolerujeme, když někdo ponižuje své kolegy, ostatní aktivisty. Povýšená argumentace nebo jiné pokusy umlčet spoluaktivistu jsou naprosto nepřijatelné. Když na takové chování narazíme, okamžitě zakročíme a označíme ho za nepřijatelné. My ve vedoucích pozicích máme důležitý úkol zajistit, aby se ostatní ve svých rolích cítili bezpečně, a nepřipustit žádné šikanování.
Administrativa je pomůcka a ne cíl¶
Snažíme se co nejvíce omezit administrativní zátěž a činnost, a naopak upřednostňujeme aktivismus. Spadnout do nekonečného cyklu samovolné expanze byrokratických struktur je ohromně snadné, každou formální činnost nebo proces je třeba pravidelně zpochybňovat a vyhodnocovat, jak pomáhá aktivismu a kampaním navenek.
Vytváříme společenské vazby¶
Scházíme se a seznamujeme lidi. Společenské vazby – že se lidé scházejí, společně chodí na jídlo, na pivo nebo kávu – jsou tím, co z Pirátské strany dělá organizaci.
Tento dokument se s přibývajícími zkušenostmi průběžně upravuje. Nemůžete ho nikomu omlátit o hlavu, jen protože se některá část dá vyložit určitým způsobem: hlavní je myšlenka, a ne litera.
Jak zakládat úkoly pro dobrovolníky¶
Následující pravidla nám pomůžou napsat zadání úkolu pro dobrovolníka. Cílem je, aby dobrovolník úkol dobře pochopil.
1. Otevření formuláře¶
- Nejprve si vyberte projekt, do kterého zamýšlený úkol patří. Seznam všech projektů naleznete pod tlačítkem Projekty (malá lišta v levé horní části obrazovky). U projektů, ve kterých jste projektovým správcem a můžete vytvářet úkoly se zobrazuje hvězdička (pokud se vám hvězdička nezobrazuje, kontaktujte administrátora).

- Uvnitř vybraného projektu založte nový úkol kliknutím na tlačítko Nový úkol v liště projektu. (Alternativně si můžete najít některý už existující úkol a založit k němu podúkol.)

- Zobrazí se vám vkládací formulář, do které je potřeba vyplnit potřebné údaje.

Do pole Fronta vyplňte buď hodnotu
Požadavek
pro jednorázový úkol s jasně definovaným koncem (např. napsat Pirátský newsletter za leden 2015),
Dlouhodobý úkol
pro úkol, který nemá časové omezení (např. psát pravidelně Pirátský newsletter).
Do pole Předmět vyplňte stručný název úkolu zachycující všechny důležité údaje. Nepište název úkolu VELKÝMI písmeny, se smajlíky :-) a s nadbytečnou interpunkcí!, protože to je považováno za nevhodné a povede to k přejmenování úkolu.
2. Popis úkolu¶
Nyní je potřeba popsat úkol tak, aby ho dobrovolník pochopil a mohl ho dobře splnit. K tomu využíváme mnemotechnickou pomůcku KARAT (konkrétní, ambiciózní, reálný, akceptovatelný a termínovaný).
K – konkrétní – Zadávané úkoly musí být dostatečně přesné a jednoznačné, aby obě strany pochopily, co je cílem daného úkolu. Co se má dělat, kde se to bude odehrávat, a hlavně proč se to má udělat. Je lepší stanovit jednoduché úkoly, které jsou lépe proveditelné. Složité úkoly rozdělíme na více drobných úkolů a lidí.
A – ambiciózní – Správně zadané a dosažitelné úkoly jsou takové, při kterých je nutno vyvinout lehce nadstandardní úsilí. Je vhodné, pokud ambice zvyšuje i drobná odměna spojená s dosažením úkolu.
R – reálný – Zadaný úkol musí být pro dobrovolníky splnitelný. Autor úkolu musí odhadnout schopnosti dobrovolníků. Nadsazení úkolu může u dobrovolníků způsobit demotivování a jejich nesplnitelnost.
A – akceptovatelný – Úkol musí být odsouhlasený oběma stranami. Autor úkolu může zasáhnout do jeho vývoje a na jeho konci může dojít k jeho úpravě či zrušení. Musíme snadno zjistit, zda by úkol splněn, či nikoliv. Jak poznám, že jsem úkol splnil? Příklad Špatně: Je třeba zvednout obrat. Správně: Obrat je potřeba zvýšit o 15%.
T – termínovaný – Stanovte vždy konec pro splnění úkolu, pokud úkolu není nastavena Fronta na hodnotu Dlouhodobý úkol. Nezadávejte příliš vzdálené termíny a radši uveďte několik kontrolních termínů. Termín nastavíme v poli Uzavřít do:

Popis lze provést bez formátování, případně využít nabídkovou lištu s tučným písmem, kurzívou, odrážkami, nadpisy (pokročilejší si mohou nastudovat syntaxi markdown).
3. Doplnění dalších údajů¶
- Z ostatních polí je potřeba vyplnit prakticky jenom Typ práce z rozbalovací nabídky, který charakterizuje potřebné schopnosti dobrovolníka, a nastavit pole Zobrazit v nabídce na hodnotu
Ano
, aby se nám úkol zobrazoval v seznamech úkolů, ze kterých si dobrovolníci vybírají.

- Po zadání těchto údajů se úkol zobrazí mezi volnými úkoly pro dobrovolníky, což je seznam odkazovaný z titulní stránky redmine. Rovněž bude úkol zobrazen u projektu, který jste si na počátku vybrali (na obrázku níže je to projekt Personální odbor), mezi úkoly pro dobrovolníky v uživatelských dotazech:

A to je všechno přátelé! Nyní už umíte zadávat úkoly pro dobrovolníky. Tím se dá uvolnit obrovská síla lidí z celé republiky, kteří se mohou připojit k Pirátům a jako dobrovolníci pomáhat s naléhavými úkoly!
Seznámení se s legislativou¶
Zastupitel je povinen se seznámit s pravidly pro výkon funkce. Toto není pouze zdvořilostní informace – je potřeba se s tím seznámit, udělat k tomu společné setkání a paragraf po paragrafu si níže citované zákony a dokumenty projít. Zejména by se měli všichni zastupitelé seznámit s následujícími dokumenty:
Dále by se zastupitelé měli seznámit s hlavními předpisy v rámci své gesce (např. stavební zákon pro územní plánování, zákon o finanční kontrole, zákon o registru smluv).
Mediální výstupy¶
Zjistěte si, kteří novináři se zabývají vaším regionem (např. od mediálního odboru, z dřívějších článků v médiích, z webů redakcí, případně můžete do redakce přímo zavolat). A to jak z velkých deníků, tak z regionálních. Uložte si někam jejich seznam spolu s e-maily (ideální je třeba sdílená google tabulka).
Naučte se psát tiskové zprávy. Návod máme zde: https://www.pirati.cz/mo/tz, případně vám mohou pomoci například straničtí psavci/krajské MO. Tento bod je extrémně důležitý, protože informace se dají sdělit různými způsoby a od toho se pak odvíjí dopad na voliče.
Když odhalíte nějakou zajímavou kauzu, chcete vedení města za něco kritizovat nebo přicházíte s dobrým návrhem na zlepšení, medializujte to. Nejsmutnější totiž je, když někdo pracuje dobře a voliči ho příště už nezvolí, protože o tom nevědí. Když nebudete o sobě dávat vědět svému okolí skrze média, všimne si vaší práce málo lidí a v příštích volbách možná neuspějete, i když byste si to zasloužili.
Rozesílejte tiskové zprávy kromě novinářů i republikovému předsednictvu (abychom o vaší činnosti věděli) a dávejte je na web a facebook. Ideální je navázat trochu bližší kontakt s nějakými novináři, kterým poté můžete dávat exkluzivně zajímavé kauzy, kterým se oni na oplátku budou více věnovat.
Tiskové zprávy rozesílejte často (klidně i každý týden) - novináři pak budou vědět, že jste aktivní a třeba vás občas poprosí o vyjádření i ke kauzám, se kterými jste vy nepřišli. Předpokladem zde samozřejmě je, že máte co v tiskových zprávách sdělit, plácání o ničem je spíše kontraproduktivní.
Zastupitelé mají právo na prostor v radničním periodiku. Je to nejlepší způsob, jak dát svým voličům vědět, že odvádíte dobrou práci. Pokud vám redakční rada odmítne prostor poskytnout, kontaktujte stranické právníky.
Výběr zveřejňovače¶
„Zatímco ostatní kluby mají tajemníka, Piráti mají zveřejňovače“
- Na řadě krajů má klub krajských zastupitelů oprávnění užívat vlastní místnost a má k dispozici jednoho zaměstnance úřadu, kterého si může sám vybrat. Kancelář si hezky vyzdobte zevnitř i zvenku plakáty, letáky a Pirátskými listy nebo mapou kraje, ať se tam cítíte v pohodě a přitáhnete zvědavce.
- Mít vlastního asistenta (zveřejňovače) vám umožní delegovat rutinu na jiného člověka a budete si funkci více užívat.
- Naprosto nejlepším způsobem, jak místo zveřejňovače obsadit, je vyhlásit otevřené výběrové řízení, podle pravidel pro výběrová řízení.
- Zveřejňovač vede spisovou službu, kalendář, rozděluje tisky na zastupitelstvo, podává žádosti o informace, hlídá termíny, kontroluje datovou schránku apod. viz úkoly zveřejňovače
Členská nástěnka¶
Podatelna
Příručka nováčka¶
Návody pro zkušenější členy¶
Hospodaření¶
Odměňování lidí¶
Vnitrostranická hlasování a volby¶
Odměny zastupitelů¶
Politici, kteří říkají, že nepotřebují žádné peníze, např. protože jsou schopní podnikatelé, taky mohou kecat. Není potřeba se stydět za to, že jsme zastupitelé a máme příjem zastupitele z veřejného rozpočtu od kraje, jehož voliči si nás vybrali, abychom je zastupovali. Pokud děláme dobrou práci a příjmy odpovídají odvedené práci, není vůbec potřeba se stydět.
Zastupitel má právo na následující příjmy:
Měsíční odměna¶
- Měsíční odměna krajského zastupitele 6-7 tis. Kč dle nařízení 37/2003 Sb., příloha 2.
- Tato odměna je krajským úřadem již zdaněna.
- Tato odměna stejně jako následující náhrada výdělku by měla být přidána do seznamu jiných příjmů, podle něhož se generují tabulky příjmů.
Náhrada výdělku¶
- Náhrada výdělku je vyplácená za účast na jednáních zastupitelstva, výborů a komisí dle § 46 odst. 4 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích.
- U zaměstnance v pracovním poměru je vyplácena ve výši mzdy přes zaměstnavatele, jinak činí cca 200-300 Kč/hodinu dle usnesení zastupitelstva, přehled za rok 2014 je zde. Konkrétní výši je třeba zjistit u krajského úřadu.
Odměna od strany¶
Příklad odměňování v konkrétním případě je zdokumentován např. v metodice odměňování pražských zastupitelů. Každý zastupitel má vlastní zodpovědnost, aby všechny příjmy řádně zdanil – pomoci v tom může metodika danění příjmů. Pokud zastupitel není zaměstnanec, měl by podat daňové přiznání do konce března následujícího roku.
Transparence¶
Pro odměny je třeba evidovat odvedenou práci a počet hodin v redmine. K tomuto účelu pražští Piráti vytvořili skript byro, který z redmine generuje hezké výkazy s podstatnými údaji a usnadňuje počítání odměn. Informace o všech příjmech je třeba publikovat ve stranickém repozitáři transparence, který spravuje technický odbor.
Paro¶
Kontakt¶
Tomáš Koláčný, brněnský radní - zavádí participativní rozpočtování v Brně
Piráti na Internetu¶
Jsme děti sítě. Internet je naše moře! Dokážeme se zde zorganizovat, volit představitele a rozhodovat.

Každá skupina lidí potřebuje místo, kde komunikuje. Pro Piráty je tímto místem Internet. Tím samozřejmě nepopíráme, že je stejně důležitý i osobní kontakt mimo klávesnici. S Internetem ale překleneme stovky kilometrů a díky tomu fungujeme jako moderní internetová politická strana.
Ke komunikaci online používáme následující technologie (mimochodem všechno běží na svobodném softwaru):
Redmine¶
Redmine je projektový úkolovník pro členy a příznivce Pirátů na adrese http://redmine.pirati.cz
- Redmine je klíčový systém pro organizaci aktivit a zadáváni pracovních úkolů
- Na titulní stránce je odkaz na volné úkoly pro dobrovolníky
- Každý orgán strany a každé krajské sdružení mají svůj projekt
- U každého projektu je také vlastní wiki, kde jsou související návody
Více najdeš v návodu redmine

Fórum¶
Internetové Fórum pro diskusi je na adrese https://forum.pirati.cz
- Používá se pro vytvoření účtu člena (vytvoření jinde použitelných přihlašovacích údajů), diskusi, kladení otázek, hlasování celostátního fóra, soukromé zprávy a jako monitoring tisku
- Příspěvky v jednotlivých tématech jsou řazeny podle času odeslání.
- Internetové fórum je vhodné pro podrobnější diskusi než na chatu, kterou je vhodné vést a sledovat chronologicky.
- Výhodou je, že na něm je vždycky aspoň několik lidí.

Pad¶
Pad je nástroj pro přípravu textů na adrese http://pad.pirati.cz
- Může na něm spolupracovat více lidí. Každý člověk přitom vidí, co dělají ostatní, protože má každý jinou barvu.
- Používáme ho na přípravu tiskových zpráv a stanovisek a zápisy z jednání
- Kdykoliv je možné zobrazit video, jak text postupně vznikal, tedy ani není možné žádné údaje vymazat.
- Hodí se pro případy, že více lidí potřebuje v reálném čase spolupracovat na spolecnem textu.
- Také je možné zobrazit verzi pouze pro čtení. Při společné přípravě textu na dálku je vhodné používat zároveň s mumble.

Mumble¶
Mumble je počítačový program pro hlasovou komunikaci.
- Lze pomocí něho vytvářet konference, které jsou použitelné pro telefonické jednání více lidí.
- Mumble se používá pro hlasovou komunikaci a jednání na dálku na schůzích či pracovních poradách.
- Program si stáhnete na svůj počítač a připojíte se k serveru podle návodu (pozor, z bezpečnostních důvodů je třeba přes internetové fórum získat náhradní heslo, viz návod!)

Web¶
Web je naše prezentace pro informování široké veřejnosti na adrese http://www.pirati.cz
Vnitřní věci, které veřejnost nezajímají, by se na něj neměly dávat, aby byl přehledný a rychlý (v rozporu s programovym bodem transparentni organizace; mnozstvi informaci navic web nezpomaluje; mnozstvi informace tez nema nic spolecneho s prehlednosti, pokud je problem s ni, vetsinou je to formou)
- Používá se mimo jiné pro publikaci tiskových zpráv a stanovisek, verejnych informaci o lidech (profily)
- Historie každé stránky je uchovávána a uživatelé tak mohou stránky měnit, aniž by se museli bát nevratných změn
- Pro přípravu v reálném čase je vhodnější použít pad (viz níže)

Pirátská netiketa¶
Návod pro nováčky a dobrovolníky, kteří si chtějí Pirátskou stranu užít

Pirátskou stranu jsme založili, abychom získali politický vliv a následně otevřeli hospodaření státu, ochránili soukromí občanů a přizpůsobili copyright digitálnímu věku. Za 40 let bude hotovo a strana se rozpustí. Občas to ale vypadá, že se toho nedočkáme a raději se navzájem požereme. Proto jsem sepsal tenhle návod, jak zůstat v pohodě a Pirátskou stranu nejen přežít, ale hlavně si ji užít!
Děláme politiku¶
Naším cílem je prosadit Pirátský program. Lidé nás podporují, chodí na naše akce a pomáhají nám jako dobrovolníci, protože jim naše cíle dávají smysl. Politika je pro ně příležitost, jak zlepšit život. Pro nás je politika také sdílení názorů, aktivní občanství, osobní výzva i zábava! Každý má svůj osobitý způsob, jak společného cíle dosahuje ve svém okolí: jednání s politiky, projekty, kampaně, happeningy, přímé akce a další aktivismus. Aktivismus zaměřujeme navenek, nechceme vyvolávat rozkoly kampaněmi směrem dovnitř či se příliš soustředit na vlastní organizaci.
Předpokládáme dobrou víru¶
Všichni do jednoho chceme pro Pirátskou stranu jen to nejlepší. K nováčkům a jiným lidem je dobré přistupovat vstřícně a pomoct jim se zorientovat se. Nikdo se na politice nepodílí pro svůj zisk, ale ze svého přesvědčení. Úplně stačí, když spolu jednáme přímo. Z toho však ještě nevyplývá, že je v pohodě chovat se jako buran – to tu rozhodně netolerujeme. Vzájemná důvěra a respekt jsou základem dobrých vztahů v Pirátském hnutí a otevřenost je utvrzuje.
Spolupracuj nebo udělej si sám¶
K Pirátům se noví lidé přidávají, aby mohli spolupracovat s podobně smýšlejícími lidmi. Když se ti něco nelíbí, přispěj něčím, co se ti líbí. Nečekej, že donutíš někoho jiného k realizaci svých nápadů. Naopak je zkus sám realizovat. Jedna realizovaná aktivita je někdy cennější než tucet nápadů. Následuj instinkt a dej dohromady šikovné lidi, kteří ti s tím pomůžou. Pokud to má smysl, ostatní se přidají.
Otevřenost ¶
Dej ostatním lidem šanci se zapojit do toho, co děláš. Sami se připojí k tomu, co je baví a zajímá. Neboj se požádat o pomoc. Pokud máš o něčem pochybnosti, zeptej se dalšího Piráta na jeho nezávislý názor. Lidé v naší komunitě mají fakt různorodé osobnosti, a právě to je cenné. Díky rozmanitosti a otevřenosti snáze obstojíme v konfrontaci s ostatními politickými proudy a zájmovými skupinami.
Chyby jsou dovoleny, úspěchy oslavovány¶
Dobrodružství, které není nebezpečné, není dobrodružství. Čím jsem aktivnější, tím více chyb se ode mě očekává! Nechceme žádnou kulturu kibiců. Často stačí omluva, pomoc s nápravou a jedeme dál. Každá chyba nás posouvá dál. Skvělou náladu nám dodá, když můžeme oslavit úspěchy, drobná i velká vítězství v politice a aktivismu!
Funkce je zodpovědnost a mandát¶
Zvolení funkcionáři vedou stranu. Také oni jsou z velké části dobrovolníci a bez nich bychom nemohli fungovat. Proto se sluší je respektovat, i když jsi je zrovna nevolil, nebo máš s jejich názory problém. Nadávání patří do hospody, nikoliv do politiky. Naproti tomu dobrý funkcionář vede a stmeluje tým, ocení přínos ostatních a dává prostor nejlepšímu řešení. Funkce je mandát k rozhodnutí, nikoliv argument pro špatné rozhodnutí.
Zákon dvou nohou¶
Pokud v nějaké konkrétní aktivitě nevidíš smysl, prostě použij svoje dvě nohy a jdi dělat něco jiného, žádné drama. Kdo dělá, co ho baví, je šťastný. Zůstal jsem ve skupině sám? No vidíš, tak přece jenom existuje aspoň jeden člověk, kterého daná činnost baví! Před odchodem ale zkus zaznamenat a nasdílet, co je třeba, aby pak mohl pokračovat zase někdo jiný.
Nekrmte trolly¶
Trolling je záměrné provokování v diskusi. Pokud někdo začne trollit, určitě nepomůže, když se k němu přidáš nebo s ním budeš věcně diskutovat. Nejjednodušší je otravné trolly ignorovat, případně přenechat moderátorům. Někdy může být trolling i vtipný, ale neměl by přesahovat míru, kdy už ostatní obtěžuje.
Konstruktivní řešení sporů¶
Ačkoliv základem dobrých vztahů je konsensus, každou spolupráci občas provází spory. Spor nás může zničit, ale i dovést dál. Nejlepší je, když si lidé mezi sebou konstruktivně vyřeší spory sami. Pokud se nepodaří vyřešit spor dohodou, rozhodnou o něm k tomu pověřené orgány s konečnou platností. Vytváření samoúčelných sporů a slovíčkaření je stejně otravné jako trolling.
Neboj se dát si oraz¶
Každý z nás má rodinu, práci nebo koníčky. Nikdo není stroj. Pokud se cítíš, že si potřebuješ dát pauzu, neboj se přenechat místo někomu jinému. Střídačka není žádné selhání. Vyklizení pozice vytváří příležitost další aktivitě a střídání aktivních lidí brání rozvoji papalášských manýrů.
Sepsáno podle osvědčených doporučení z různých komunit, odkud se rekrutují Piráti.
První kroky hned po volbách¶
„Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“
Začátek koaličních námluv¶
- Samozřejmě ještě před finálními výsledky si všichni počítají, s jakými stranami lze sestavit koalici. Udělejte to také, ať nejste mimo. Viz příklad
- Pravděpodobně již během voleb vám budou jako lídrovi Pirátů volat lídři ostatních stran. Zapište si na ně kontakty, vyslechněte jejich návrhy a informujte ostatní členy týmu. Až budete mít čas, poznamenejte si je do registru kontaktů. Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Poslouchejte, ale nic neslibujte. Není ani příliš vhodné fotit SMS zprávy od ostatních politiků, jestli si je nechcete nasrat hned na začátku.
Povzbuzení dobrovolníků z kampaně¶
- Sluší se, aby lídr také po zveřejnění výsledků voleb přednesl povzbuzující projev, ať už uspějeme nebo ne. Je záhodno, aby v něm připomenul nejbližší kroky, tj. jednání klubu následující den, majetková přiznání zastupitelů, celostranický Piratecon apod. a samozřejmě poděkoval dobrovolníkům pomáhajícím na kampani.
- Zároveň je velmi dobrý nápad co nejrychleji tyto dobrovolníky v kampani přetavit do dobrovolníků v zastupitelstvu. Volby jsou teprve začátek, takže vyzvěte všechny dobrovolníky, aby si zapsali, jaké oblasti se chtějí věnovat (doprava, školství, sociální věci, protikorupční opatření, legislativa, finance, majetek, krajské firmy, zdravotnictví, bezpečnost, vodárny, územní plánování, kanalizace a další infrastruktura apod.) Není to rozdělování pašalíků, ale rozdělování práce.
Výstup navenek¶
- Je potřeba, aby byl lídr na volebním štábu schopen dávat rozhovory médií a neměl „virózu“ jako Zeman u korunovačních klenotů. Takže omezit konzumaci psychotropních látek, ju? Maximálně 2 piva, víc už v televizi nevypadá dobře. Pokud vám někdo nabízí panáka, tak s díky odmítněte.
- Mějte připraven krátký výstup navenek, jaké budou vaše další kroky. Výstup je něco krátkého, představujte si titulek na zpravodajském portálu. Tento výstup opakujte pořád dokola vlastními slovy. Hlavně se vyvarujte mluvit zpočátku o rozdělování nějakých funkcí. Dohodnout se na programu je na delší dobu. Zároveň ale vynechte fráze a řekněte veřejně svoje priority, co je nezbytnou podmínkou po případných koaličních partnerech (např. zavést účinná protikorupční opatření).
- Výstup si připravte podle dohodnuté povolební strategie. V žádném případě neporušujte nebo nezpochybňujte schválenou strategii. Nejsme přece Strana svobodných občanů, abychom hned po volbách vstupovali do koalice s KSČM, kterou jsme vylučovali. Důvěryhodnost je ten nejdražší skvost politické strany.
- Příklad tedy může vypadat tak, že řeknete, že jste připraveni jednat se všemi stranami. Vylučujeme však jednání o koalici s panem Peterou z ČSSD. Naším cílem je, aby se kraj zbavil lidí, kteří vládli s tehdejším hejtmanem Rathem a měli na něj dohlížet a nedělali to. Jednou z priorit je posílení nočních spojů z Prahy podle poptávky cestujících. A to je až až. Vyberte si skutečnou prioritu podle svého programu, aby volič pochopil, že má nějaké koaliční jednání smysl.
- Využijte mediální prostor kolem vyjednávání k tomu, abyste co nejdéle zůstali ve hře a zároveň se profilovali. Nejjednodušším způsobem profilace je říci, co je vaše hlavní téma (např. otevřít hospodaření kraje) a označit hlavního nepřítele (např. staré krajské struktury ČSSD, klidně pojmenovat konkrétního lídra, ideálně toho, se kterým určitě nepůjdete do koalice). Pokud nevíte, nevymýšlejte blbosti a řekněte to.
- Jakmile jste si jistí, že zůstanete v opozici, rozešlete o tom médiím tiskovou zprávu a veřejně vystupte, aby lidi jasně věděli, že budete konstruktivní, ale neúplatná opozice a vaše pozice byla čitelná. Musíte mít naprosto jasno v tom, jestli jste opozice nebo koalice a podle toho se taky chovat a pokud to někdo rozporuje, jasně se proti tomu ohradit.
První klub¶
- První klub je příležitostí se poznat a probrat strategii. Oslavy už byste měli mít za sebou. Buďte v pohodě a neberto to moc formálně.
- Pokud je klub koaliční, sejděte se jako Pirátská skupinka ještě před koaličním klubem, abyste si ujasnili, co od klubu očekáváte a táhli za jeden provaz ve věcech, které na klubu budou řešit.
- Rozhodně si nenechte srát na hlavu. V zásadních rozhodnutích jako vstup do koalice se nelze přehlasovat, ale musí to být všeobecně přijatelná dohoda. Rozhodně požadujte zástupce ve vyjednávacím týmu, pokud zvažujete vyjednávání koalice v zastupitelstvu, a pokud nejste nejsilnější část klubu, požadujte aspoň místopředsedu klubu.
- Politika není holubník a je potřeba mít spolehlivé záznamy. Už na prvním klubu by si měl předsedající postupovat podle metodiky pro psaní zápisu.
Na prvním klubu by se mělo řešit:
- zvolit předsedu a místopředsedu klubu (předsedou by měl být zvolen skutečný lídr klubu, např. s maximem preferenčních hlasů),
- jmenovat vyjednávací tým, pokud zvažujete vyjednávání koalice (jedná se v různých formátech, např. jen lídři, dvoučlenné nebo tříčlenné delegace) a diskutovat a definovat jeho cíle, priority a mantinely (viz dále část o vyjednávání),
- dohodnout termíny důležitých společných úvodních školení: školení na legislativu, školení na redmine a vykazování lobbistických kontaktů, společná příprava majetkových přiznání po nástupu do funkce, vyhlášení výběrového řízení na asistenta klubu,
- lídr by měl zastupitelům připomenout, co všechno se po nich chce.
Privatizace bytů¶
Některé obce ještě mají bytové fondy a někteří politici je chtějí rozprodávat. Samo o sobě na tom není nic špatného, pokud město vlastní dostatek bytů na realizování sociální politiky. Problém je, že často se byty privatizují za zlomek jejich ceny a to kamarádům, kteří je okamžitě prodají někomu dalšímu za dvojnásobek.
- Dobré je si zjistit, kdy se do bytů nastěhovali nájemníci, kterým se byt prodává. Byt s nájemníkem, který má smlouvu na dobu neurčitou, má logicky nižší cenu než byt bez nájemníka (není tak lehké se ho zbavit), což vládnoucí koalice nikdy neopomene zmínit. Tento argument zní ale dost uboze, když zjistíte, že onu smlouvu na dobu neurčitou s nájemníkem město uzavřelo třeba jen tři měsíce před privatizací - v takovém případě se zřejmě jedná o záměr, aby byl byt prodán za hubičku. (Z tohoto důvodu nedoporučujeme uzavírat nájemní smlouvy na dobu neurčitou, ale vždy jen na omezenou dobu, např. dva roky, jako to dělá Praha.)
- Ideální je konzultovat cenu s někým, kdo se prodeji bytů věnuje profesionálně (znalec, realitní makléř). Může vám říci obvyklé ceny v lokalitě, popřípadě zda ve znaleckém posudku nejsou blbosti. Případně se koukněte do cenové mapy, možností je i získat kupní smlouvy (za úplatu) od katastrálního úřadu.
Majetková přiznání¶
Pro zvýšení důvěry veřejnosti v pirátské politiky doporučujeme všem zastupitelům při nástupu do funkce zveřejnit a dále pravidelně aktualizovat majetkové přiznání. Inspirovat se můžete například zde: https://github.com/pirati-cz/KlubPraha/blob/master/priznani/adam-zabransky.md. Samozřejmostí je evidence schůzek s lobbisty na fóru či na redmine.
Proč pomáhat Pirátům¶
Pirátství je sexy.

Abychom zlepšili svět, potřebujeme tvoji pomoc!
Makat jako Pirátský dobrovolník má výhody, na které u jiné práce nenarazíš:
- Poznáš politiku zevnitř, kde je horká
- Pomůžeš sobě i lidem v okolí k lepšímu životu
- Naučíš se používat nové technologie
- Seznámíš se super Piráty, včetně zastupitelů, starosty, senátora a europoslankyně
- Získáš cenné a jedinečně zkušenosti do životopisu
- a hlavně: zapojíš se do aktivit, které mají smysl!
I když není práce dobrovolníka placená, neznamená to, že není třeba k ní přistupovat zodpovědně. Naopak, zodpovědnost je nutnou podmínkou! Pirátským dobrovolníkem se můžeš stát bez ohledu na věk.
Pronájmy¶
Oblastí s relativně velkým korupčním potenciálem jsou pronájmy, a to hlavně nebytových prostorů (kanceláře, restaurace, obchody atd.). Vyžádejte si seznam nájmů nebytových prostor ve vlastnictví města, ve kterém budou uvedeny základní údaje jako jméno/název nájemníka, způsob využití, plocha, výše nájmu a na jak dlouho je nájem uzavřen. Porovnejte nájmy mezi sebou, s cenovou mapou, případně s reálnými komerčními nájmy, pokud se vám k nim podaří dostat například přes známé. Můžete se taky zkusit domluvit na konzultaci s realitním makléřem, který se této oblasti věnuje v soukromé sféře.
U nejlukrativnějších pronájmů by se město opravdu mělo snažit najít dobrého nájemníka. V takových případech tedy nepostačí dodržet základní minimum nařízené zákonem: vyvěsit záměr pronájmu na patnáct dní na úřední desku. Možností je například vyvěsit záměr pronájmu na realitní web, dát delší dobu na podání nabídky, u velkých měst spolupracovat s realitní kanceláří atd.
Kontakt¶
Adam Zábranský, pražský zastupitel - věnuje se nájmům v Praze
Průvodce nového člena¶
Návod je k nalezení na [vzdelavani.pirati.cz]
Rada¶
Jako zastupitelé máte možnost vyžádat si podrobné materiály z jednání rady obce. To, že jsou její jednání neveřejná, totiž neznamená, že jsou neveřejné informace z nich. Pokud si rada z jednání dělá zvukový záznam, máte dokonce právo i na poskytnutí tohoto záznamu, a nezáleží na tom, že je třeba pořizován pouze za účelem vytvoření zápisu. Existuje k tomu rozhodnutí Ministerstva vnitra.
Jinak máte právo na veškeré podkladové materiály k rozhodnutím včetně důvodových zpráv. A to jak před, tak po projednání materiálů v Radě. Výjimku tvoří případy, kdy Rada rozhoduje v přenesené a ne v samostatné působnosti (to jsou výjimečné případy).
V tomto případě je ideální využít §4a odst. 2 písm. f) infozákona - "Je-li informace poskytována na základě žádosti, poskytuje se způsobem podle obsahu žádosti, zejména umožněním dálkového přístupu k informaci, která se v průběhu času mění, obnovuje, doplňuje nebo opakovaně vytváří, nebo jejím pravidelným předáváním jiným způsobem." Můžete tak napsat jednu žádost a dostávat podklady pro každé následující jednání Rady.
V příloze je vzorová žádost o materiály z rady. Vždycky je lepší předem zkusit získat přístup k materiálům neformálně, než začnete s úřadem bojovat!
Redmine¶
Základní návod k redmine je ne úvodní stránce.
Profil¶
Na redmine si můžete nastavit několik užitečných věcí ve svém profilu, třeba avatar, aby to tu nebylo tak šedé a neosobní.
Na nastavení svého profilu se dostanete přes své jméno v pravém horním rohu.

Zde si můžete nastavit zobrazované Jméno a Příjmení (použijte občanské), navázaný emajl (použíjte pirátský), zobrazovaný jazyk, časové pásmo a spoustu dalších užitečných věcí.
V sekci Emailová oznámení si vhodně nastavte jaká upozornění chcete na emajl dostávat.

Avatar¶
Avatar na redminu je nastaven pomocí Gravataru - globální sítě pro avatary.
Nastavit ho můžete v několika krocích;
- Klikněte vlevo nahoře na modrou ikonku/místo pro vaši fotku (u textu Můj učet; já už tam své foto mám), budete přesměrování na stránky Gravataru.
- Klikněte na "Sign In".
- Dole klikněte na "Create an Account".
- Vyplňte přihlašovací formulář - jako emajl použíjte emajl v profilu (pirátský emajl)
Návod pokračuje videem zde: https://www.youtube.com/watch?v=3tSd_Sg_c_s
Volba oblastního předsednictva¶
Při volbě oblastního(krajského, místního) předsednictva je možno postupovat libovolně přiměřeně podle zvyků sdružení.
V každém případě je však nutné dodržet stanovy.
(4) V řádně oznámeném hlasování a na řádně oznámeném zasedání se orgány usnášejí většinou přítomných, jinak většinou všech členů. (...)
(6) Hlasování probíhá pokud možno elektronicky, korespondenčně a s prodlouženou dobou hlasování. Celostátní fórum a oblastní fóra hlasují tajně v osobnostních hlasováních a primárních volbách a kdykoliv o to některý člen požádá (...).
Volba členů předsednictva tedy musí proběhnout tajně(nikdo nesmí vědět, jak který člen hlasoval) a ideálně elektronicky, dálkově, s možností hlasovat několik dní, například ankerou na internetovém fóru.
Vyjednávání koalice¶
Příprava na vyjednávání¶
- Vyjednávání probíhá podle dohodnuté povolební strategie včetně vyjednávacího maximálně tříčlenného týmu (může vyjednávat i lídr sám, závisí na formátu). Strategie také určuje, kdo schvaluje výslednou koaliční smlouvu, jestli klub zastupitelů nebo krajské sdružení. Pokud strategii nemáte v krajském sdružením dohodnutou, je třeba to dohnat.
- Před vyjednáváním je třeba mít nastudované programy potenciálních koaličních partnerů a uvnitř strany předjednané, co z nich je akceptovatelné a co nikoli. Každý koaliční partner má svoje priority, tj. věci s velkou finanční náročností a zásadní změny. Uvědomte si, že vyjednávání je vlastně určování politiky na té nejvyšší úrovni a pokud bude dohoda uzavřená a vynutitelná, budou se jí muset všechny subjekty přizpůsobit. Tyto priority je třeba mít srovnané, viz např. dokument Pražáků 10 bodů pro novou Radu. Tyhle priority by měly být zejména to, co očekávají voliči.
- Jako partnery si vybírejte ideově blízké strany, ideálně sousední strany v diagramu (Stranu zelených, ANO) a to tak, aby Piráti byli v diagramu uprostřed a strany kolem nich se vzájemně vyrušily. Do koalice, kde se budete cítit blbě, prostě nelezte. Vybrat stranu s největší ideovou shodou vám pomůže vybrat volební kalkulačka. Tito preferovaní partneři jsou cílem jednání, ale v úvodní fázi je třeba nechat otevřené i jiné cesty, neboť tím má strana v koalici větší cenu. Obecně je strategie strany účastnit se početně silných koalicí (ne o jeden hlas), aby vznikaly stabilní koalice, a dohodnout se, že koalice bude respektovat i opoziční strany a nebude je válcovat. To se však povede jen zřídka.
- Příprava na vyjednávání má i mentální rozměr. Předně nebuďte připosraní. Vyjednávání koalice je legitimní součást parlamentní demokracie, jejíž cílem je vytvořit jednotnou politickou reprezentaci zastupující zájmy občanů, zajistit stabilitu vlády. Je jasné, že při vyjednávání jde o vyvážení jednotlivých zájmů, zejména ohledně programových a rozpočtových priorit. Naopak naprosto nelegitimní je zneužívat vyjednávání např. k získávání zakázek pro své příbuzné a firmy a k dosazování neschopných lidí do funkcí, na která by se měla konat otevřená výběrová řízení.
- Na základě provedené přípravy je možné do éteru vypouštět vybrané priority, které si kladete jako podmínky. Voliči tak zároveň uvidí, že vstup koalice není z vaší strany zadarmo. Je však třeba být opatrný s tím, co je podmínka, bez které to nejde, a co je požadavek, abyste neohrozili svoji důvěryhodnost.
Vyjednávání samotné¶
- Všichni jsme jenom lidi. Bylo by naivní si myslet, že do jednání se jde s jasnou představou. Ta vzniká po zjišťování stanovisek ostatních politických stran, dohodě uvnitř klubu na prioritách apod. Průběžně (třeba na padu) je dobré si to skládat v nějaký dokument, s čím vlastně jdete do jednání v jednotlivých oblastech. Ve skutečnosti to tak ale není a tenhle dokument vzniká za běhu. Viz například dokument Pirátské minimum pro novou Radu.
- Na začátku probíhá většinou namlouvání, při kterém jednají politické strany jedna s druhou, nikoliv společně. Oťukávají se a zjišťují svoji programovou a lidskou kompatibilitu. Vedoucí úlohu v tom má typicky vítěz voleb. Pokud seznají, že to je možné, setkají se ve výsledné sestavě a začnou uvádět, že spolu vyjednávají. Za tímto účelem mohou založit pracovní skupiny, které dávají dohromady koaliční program pro různé oblasti.
- Vytipujte si lidi do orgánů kraje, nezapomeňte, že vedle zastupitelstva, rady a uvolněných radních jsou další podstatné funkce, kde je dobré mít představu o jejich obsazení: výbory zastupitelstva, komise rady, pracovní skupiny, orgány obchodních společností. Dopředu se s jednotlivými lidmi domluvte na způsobu, jak budete po volbách spolupracovat a co od sebe navzájem očekáváte (informování, účast na setkáních, podpora programu apod.). Snažte se do fungování města zapojit co nejvíce dobrovolníků z kampaně a expertů ochotných pomoci.
- Doporučuji zvážit domluvu na provedení auditu, kontroly hospodaření a třeba něčem typu protikorupčního auditu nebo auditu transparentnosti. Posledně jmenované lze provést do jisté míry i svépomocí zhodnocením toho, jak je obec transparentní. Posloužit může např. zhodnocení obce podle metodiky hodnocení krajů od Oživení.
- Samozřejmě, že je dobré mít podobný světonázor, ale pro vyjednávání je to zcela nepodstatné. Nevyjednává se o světonázoru, ale o tom, jaká rozhodnutí svěřená Radě a Zastupitelstvu budete skutečně činit. Koaliční program by tedy měl být termínovaný a dostatečně určitý.
- Z každého jednání by měl být pořízen zápis (co již bylo domluveno a co je sporné) a na základě tohoto zápisu by mělo být jednání medializováno, pokud je zde vůbec mediální zájem.
Formalizace vyjednaného¶
- Na základě vyjednaných podmínek je třeba vytvořit text koaliční smlouvy, domluvit se na jeho zveřejnění. Můžete vycházet například z příkladu vytvořeného pro účely povolební pražské koalice (viz šablony). Krásných koaličních smluv a programových prohlášeních už jsme viděli mnoho, ale je potřeba, aby bylo plnění programového prohlášení sledováno a vynucováno.
- Do koaliční smlouvy si dejte pravidla pro situace, kdy jeden z partnerů nebo jednotliví zastupitelé nechtějí podpořit nějaký bod navržený koalicí. Například, že v takovém případě mohou po bezvýsledném jednání hledat dohodu pro jednotlivý případ s některou opoziční stranou. Celkem jistě něco takového nastane, takto je možnost dopředu si vyjasnit, že nesouhlas může nastat a že je rozdíl mezi nesouhlasem a snahou bourat koalici.
- Domluvte se na pravidlech mediální komunikace a na zpravodajích; určete si, kdo mluví za koalici, kdo má koho informovat o mediálních vyjádřeních.
Koho kontaktovat¶
- Petr Třešňák, zastupitel v Mariánských lázních - vyjednával úspěšnou koalici v Mariánských lázních
- Tomáš Koláčný, brněnský zastupitel - podílel se na vyjednávání úspěšné koalice v Brně
- Jakub Michálek, pražský zastupitel - podílel se na vyjednávání neúspěšné koalice v Praze
Wiki personálního odboru¶
Veřejné zakázky¶
Než zde bude nějaký reálný obsah, tak alespoň odkazy na 3 materiály:
Spolupráce s aktivisty¶
Nejhorší je být na práci sám. Naštěstí v mnoha obcích existují aktivní lidé, kteří mají chuť se na rozvoji obce podílet, i když se jim třeba nechce do zastupitelstva. Ať už se organizují ve spolcích nebo ne, je dobré je oslovit (samozřejmě pokud chtějí dosáhnout něčeho podobného co vy). Mnoho aktivistů nemá s politiky příliš dobré zkušenosti, takže je sami od sebe kontaktovat nebudou, a proto je první krok na vás. Výhod spolupráce je několik:
- Můžete aktivistům ukázat, že jste důvěryhodný partner, který nemá postranní úmysly. To vám může přinést hlasy v příštích volbách.
- Můžete se dovědět o kauzách, které byste jinak neobjevili. A můžete pomoci je rozplést.
- Můžete se s nimi domluvit, že vám budou připomínkovat některé materiály na zastupitelstvo, a tím ušetřit čas.
- Naopak aktivistům můžete pomoci vyznat se v procesech úřadu a zastupitelstva, pomoci jim navázat kontakt s úředníky a získat informace, medializovat problémy, které řeší atd.
- Můžete jim nabídnout místa na kandidátce pro příští volby.
To samé platí pro případ, že ve vaší obci již existuje místní hnutí, které má podobné cíle jako Piráti a které považujete za důvěryhodné. V takových případech nemá moc smysl kandidovat proti nim a je lepší se s nimi dohodnout na společné kandidátce.
Sdílení zkušeností mezi zastupiteli¶
Úvodní informace¶
Hurá do toho¶
Na co si dávat pozor¶
Administrativa, provoz¶
Zlatá pravidla¶
- Jestli to má mít smysl, vyhraď si na to čas
- Ber to jako zábavu a službu, netrap se špínou v politice
- Nenech si kvůli práci rozpadnout vztahy
- Dělej pouze věci, které by obstály po zveřejnění před voliči
- Od počátku přemýšlej, jak danou věc medializovat
- Budujte široké sítě a zapojujte dobrovolníky do všech věcí, které je zajímají
- Navazujte dobré vztahy s lidmi kolem sebe, kdykoliv to jde
- Nebojte se říci, co si myslíte
Doporučená literatura¶
- Jaromír Baxa, Strana zelených: Manuál pro nové zastupitele Strany zelených – z tohoto textu je se souhlasem autora přebrána část textu i bez citací
- Ondřej Vondráček, Marek Havrda: Korupce jako parazit
- Společný program Pirátů pro krajské volby 2016
- Svaz měst a obcí: Příručka pro člena zastupitelstva obce
- SOFTWARE NA ÚŘADECH a jeho otevřené alternativy
- Ministerstvo financí: Řízení rizik spojených s hospodařením obce
- Ceny za projekty: užitečné informace pro přípravu a realizaci staveb (vysvětlit umí Jana Kabelová)