Poslední koncepce bytové politiky je z roku 2004: http://www.praha.eu/public/9e/9/b1/840740_81825_koncepce_bytove_politiky_ZHMP_24_6_04.pdf. V současnosti Tomáš Trejtnar z bytového oddělení spolu s radním Lackem pracují na nové.
Až do roku 2003 se uzavíraly nájemní smlouvy na dobu neurčitou s nízkým nájemným. Tyhle byty se v současnosti privatizují, viz http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/aktuality_z_prahy/privatizace.html (byly naplánovány 4 fáze, v současnosti proběhla 1. fáze a chystá se 2. fáze). Po privatizaci má Praze zbýt zhruba 6500 bytů. Podle koncepce z roku 2004 měla zároveň probíhat i výstavba městských bytů (za peníze z privatizace), ale to se neděje, peníze z privatizace jsou běžných zdrojem příjmů v rozpočtu. Dost zvláštní je, že privatizace dále probíhá i přes to, že už pár let existuje legální způsob, jak nájemné jednostranně navýšit na tržní cenu, a odpadl tak hlavní důvod privatizace. Navyšování nájemného probíhá, nicméně privatizuje se dále. Prý proto, že "by bylo nefér vůči majitelům bytů, kterým byla privatizace přislíbena, kdyby se proces teď zastavil". Alespoň že se byty prodávají za tržní cenu...
V současnosti je tedy taková situace, že se privatizuje bytový fond, který má Praha (alespoň dle IPRu) už tak malý, a nestaví se nové byty. Přitom neexistuje žádná koncepce, která by nějakým způsobem vymezovala, jak velký by Praha měla mít bytový fond, aby mohla plnit svou sociální politiku. Chybí také zasazení bytové politiky Prahy do kontextu jiných evropských hlavních měst.