Projekt

Obecné

Profil

Úkol #1992

uzavřený

Vyhláška o omezení pohybu psů

Přidáno uživatelem Ondřej Profant před více než 8 roky(ů). Aktualizováno před více než 5 roky(ů).

Stav:
Odloženo
Priorita:
Vysoká
Kategorie:
-
Cílová verze:
-
Začátek:
24.08.2015
Uzavřít do:
08.09.2015
% Hotovo:

0%

Odhadovaná doba:
15.00hod
Spisová značka:
Pořadí:
Typ práce:
Získávání informací
Organizační struktura:
Smlouva:

Popis

Magistrát připravuje vyhlášku, která má omezit pohyb psů bez vodítka.

Hledáme dobrovolníka, který nastuduje problematiku (vyhlášku samotnou, důvodovou zprávu, vyjádření orgánů, základní srovnání s jinými městy) a dodá stručný report. Zodpovědní zastupitelé jsou Adam Zábranský a Ondřej Profant.

Oficiální veřejné připomínkování.

Samotná vyhláška:

OBECNĚ ZÁVAZNÁ VYHLÁŠKA

O stanovení pravidel pro pohyb psů na veřejném prostranství na území hlavního města Prahy

Zastupitelstvo hlavního města Prahy se usneslo dne DD.MM.RRRR vydat podle ustanovení § 44 odst. 3 písm. d) zákona č.131/2000 Sb., o hlavním městě Praze a ustanovení § 24 odst. 2 zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, tuto obecně závaznou vyhlášku:

§ 1

Úvodní ustanovení

Vyhláška upravuje pravidla pro pohyb psů na veřejných prostranstvích[1] na území hlavního města Prahy tím, že vymezuje území pro volné pobíhání psů uvedené v příloze č. 1 vyhlášky a území s úplným zákazem vstupu psů, které jsou uvedeny v příloze č. 2 vyhlášky. Piktogramy jsou uvedeny v příloze č. 3 vyhlášky.

§ 2

Základní pojmy

  1. Volným pohybem psa se rozumí pohyb psa bez vodítka pod kontrolou nebo dohledem fyzické osoby, fyzické osoby podnikající nebo právnické osoby (dále jen "držitel").
  2. Vodítkem se pro účely této vyhlášky rozumí prostředek uzpůsobený k vedení psa.

§ 3

Pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství

Držitel je povinen:

a) vodit psa na vodítku; volné pobíhání psa je povoleno pouze na území, která jsou specifikovaná v příloze č. 1 této vyhlášky,

b) mít psa trvale pod svoji kontrolou a zabezpečit, aby pes neohrozil ani neomezil třetí osoby nebo jiná chovaná nebo volně žijící zvířata, nezpůsobil škodu na zdraví nebo majetku a neomezil ani neohrozil plynulost silničního provozu,

c) zabránit psu ve vstupu do kašen a okrasných nádrží, na prostranství dětských hřišť a pískovišť, sportovních hřišť, hřišť pro seniory, do květinových záhonů, cyklostezek.

d) zabránit vstupu psa na území s úplným zákazem vstupu psů, která jsou specifikovaná v příloze č. 2 této vyhlášky.

§ 4

Zvláštní ustanovení

Pravidla pro volný pohyb psů se nevztahují na psy služební, záchranářské při výkonu služby a záchranných prací nebo při výcviku k těmto činnostem, na psy speciálně vycvičené jako průvodce zdravotně postižených osob a psy canisterapeutické při práci nebo při výcviku k těmto činnostem.

§ 5

Zrušovací ustanovení

Obecně závazná vyhláška č. 6/2001 Sb. hl. m. Prahy, o ochraně veřejné zeleně, se mění takto:

  1. V § 2 se vypouští písm. c); dosavadní písm. a) až e) se označují jako a) až d).
  2. V § 3 odst. 1 se vypouští písm. g); dosavadní písm. a) až k) se označují jako a) až j).
  3. V § 3 odst. 2 se vypouští písm. d); dosavadní písm. a) až d) se označují jako a) až c).
  4. § 3 odst. 3 zní: Vlastník veřejné zeleně může povolit výjimku ze zákazů uvedených v § 2 písm. a) a § 3 odst. 1 a 2. Výjimky ze zákazů uvedených v § 3 odst. 1 písm. a) až i) se vyznačují ve veřejné zeleni grafickými značkami uvedenými v příloze č. 2 této vyhlášky.
  5. § 3 odst. 4 zní: Zákazy uvedené v § 2 písm. a), v § 3 odst. 1 písm. a), c) a d) a v § 3 odst. 2 písm. a) se nevztahují na policii České republiky, Městskou policii hlavního města Prahy, Hasičský záchranný sbor České republiky a zdravotnickou záchrannou službu při výkonu služby. Zákazy uvedené v § 2 písm. a) a b), v § 3 odst. 1 písm. d) a f) se nevztahují na osoby pověřené vlastníkem údržbou veřejné zeleně. Zákaz uvedený v § 3 odst. 1 písm. b) se nevztahuje na děti do 10 let.
  6. v příloze č. 2 se vypouští grafická značka volné pobíhání psů povoleno a grafická značka psa na vodítku.

§ 6

Účinnost

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem DD.MM.RRRR.

Příloha č. 1 vyhlášky

Specifikace území, na kterých je volný pohyb psů povolen.

Příloha č. 2 vyhlášky

Specifikace území s úplným zákazem vstupu psů.

Příloha č. 3 vyhlášky

Piktogramy

[1]: § 14b) zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze

a důvodová zpráva:

Důvodová zpráva k tisku R-18428

I.

Úvod

Obecně závazná vyhláška O stanovení pravidel pro pohyb psů na veřejném prostranství na území hlavního města Prahy (dále jen „vyhláška“) si klade za cíl umožnit volný pohyb psů na veřejném prostranství na území hlavního města Prahy s ohledem na bezpečnost obyvatel a návštěvníků hlavního města Prahy, zamezit nežádoucímu kontaktu s dalšími psy nebo jinými zvířaty a stanoví povinnosti chovateli, respektive držiteli psa. V příloze č. 1 vyhlášky je specifikace území, na kterých je volný pohyb psů dovolen, příloha č. 2 vyhlášky specifikuje území s úplným zákazem vstupu psů a příloha č. 3 vyhlášky obsahuje/definuje piktogramy.

II.

Právní úprava

Ochrana zvířat je v současnosti zakotvena v řadě právních předpisů a lze ji rozdělit do dvou oblastí, jednak na přímou ochranu zvířat proti týrání, která zahrnuje ochranu zvířat vymezenou předpisy zakazujícími a postihujícími týrání, dále na nepřímou ochranu zvířat proti týrání, která zahrnuje ochranu zvířat vymezenou předpisy upravujícími zacházení se zvířaty a postihujícími jejich porušování. Hlavní město Praha, na jehož území je značná koncentrace osob a tedy i psů, doposud nepřijalo právní předpis, který by upravoval pravidla pro volný pohyb psů. Je tedy žádoucí přijmout vyhlášku, která tato pravidla upravuje. Vyhlášku očekává široká veřejnost nejen z řad nepejskařů, ale i samotní držitelé psů, protože se obávají o své psy, aby jim nezpůsobil poranění pes volně pobíhající.

K oblasti ochrany zvířat se vztahuje článek 11 Listiny základních práv a svobod. Tento článek v odstavci 1 zakotvuje právo vlastnit majetek jako jedno ze základních občanských práv a rovnost vlastnictví bez ohledu na jeho subjekt. K právu vlastnit majetek patří také právo vlastnit zvířata. Podle ustanovení § 494 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník má živé zvíře zvláštní význam a hodnotu již jako smysly nadaný živý tvor. Živé zvíře není věcí a ustanovení o věcech se na živé zvíře použijí obdobně jen v rozsahu, ve kterém to neodporuje jeho povaze (pozn. před účinností nového občanského zákoníku bylo zvíře v českém právním řádku považováno za věc a s jako takovou s ním bylo nakládáno). Ze zákona č. 246/1992 Sb., na ochran zvířat proti týrání plyne, že zvíře má specifické postavení živého tvora, schopným na různém stupni pociťovat bolest a utrpení, a zasluhující si proto pozornost, péči a ochranu ze strany člověka.

Článek 11 odst. 3 Listiny základních práv a svobod zakazuje zneužití vlastnického práva na újmu jednotlivce nebo obecného zájmu. Vlastnictví zvířete by tedy nemělo být zneužíváno na újmu práv druhých. Takovým zneužitím vlastnictví by mohlo být například, kdyby někdo nechal záměrně vnikat svého psa na veřejná prostranství, sousední pozemky nebo ho vědomě nechal unikat, aby obtěžoval třetí osoby. V případě psa skutečně platí, že vlastnictví zavazuje. Vlastnictví psa zavazuje k tomu, aby mu byla poskytována řádná péče a přiměřené podmínky pro zachování jeho fyziologických funkcí a zajištění jeho biologických potřeb. Pes ani jiné zvíře nesmí být týráno.

Ustanovení § 28 odst. 6 zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání výslovně rozděluje kompetence obcí a obecních úřadů obcí s rozšířenou působností v oblasti projednávání správních deliktů. Správní delikty spočívající v porušení této vyhlášky budou na území hl. m. Prahy v prvním stupni projednávat městské části Praha 1 – 57, a to zejména z důvodu lepší znalosti místních podmínek.

Aby mohla být fyzické osobě (držiteli psa) uložena správním orgánem pokuta až do výše 50 000 Kč (§ 27 odst. 1 písm. q v návaznosti na § 27 odst. 12 písm. c)) zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, musí hl. m. Praha vydat na úseku samostatné působnosti
tuto obecně závaznou vyhlášku.

III.

Aplikace vyhlášky

A

Obecně

Ustanovení § 24 odst. 2 zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, veznění zákona č. 162/1993 Sb., zákona č. 193/1994 Sb., zákona č. 243/1997 Sb., nálezuÚstavního soudu vyhlášeného pod č. 30/1998 Sb., zákona č. 77/2004 Sb., zákona č. 413/2005Sb., zákona č. 77/2006 Sb., zákona č.312/2008 Sb., a zákona č. 291/2009 Sb., (dále jen„zákon“) umožňuje stanovit pravidla pohybu psů na všechna veřejná prostranství na území hl.m. Prahy, kterými jsou všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a dalšíprostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání bez ohledu navlastnictví k tomuto prostoru (§ 14 b zákona č.131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, ve zněnípozdějších předpisů). V současné době jediným právním předpisem hl. m. Prahy, kterýzakazuje volný pohyb psů v ostatní veřejné zeleni, je ustanovení § 3 odst. 2 písm. d) obecnězávazné vyhlášky č. 6/2001 Sb., hl. m. Prahy, o ochraně veřejné zeleně. Právě při zpracovánínávrhu nové obecně závazné vyhlášky o zeleni bylo zástupci odboru dozoru a kontrolyveřejné správy Ministerstva vnitra ČR v létě roku 2007 konstatováno, že nelze ve vyhlášce ozeleni zakazovat volný pohyb psů v zeleni. Zákaz může být specifikován pouze ve vyhlášce ostanovení pravidel pro volný pohyb psů na území hl. m. Prahy, což je jedním z důvodů, pročje žádoucí tuto vyhlášku přijmout. Dalším důvodem je zejména ochrana psů před možnýmnapadením jiným psem, před kolizí psa s automobilem, kdy by pes mohl nekontrolovaněvběhnout do vozovky a způsobit dopravní nehodu, škodu na majetku osob i věcí a způsobit siporanění. Významným důvodem je ochrana fyzických osob před útokem ze strany některýchvolně pobíhajících psů, který by mohl způsobit i těžké ublížení na zdraví s možnými trvalýminásledky, v krajním případě by mohlo napadení skončit smrtí. Informace o střetech se psy zacelé období roku 2014 a za první čtvrtletí roku 2015 od Krajského ředitelství Policie hlavníhoměsta Prahy jsou přílohou č. 1 a přílohou č. 2 důvodové zprávy. Velmi významným důvodem,proč vyhlášku přijmout, je zamezení ztrát psů, kdy se volně pobíhající pes držiteli zaběhne anásleduje výlep informací o ztrátě psa na sloupy veřejného osvětlení, přístřešky MHD aoznačníky apod. Každý z nás se jistě s těmito inzeráty zoufalých držitelů psů setkal. Příkladtohoto výlepu je v příloze č. 4 důvodové zprávy. V neposlední řadě je potřeba poukázat naeliminaci znečišťování veřejného prostranství psími exkrementy, protože na vodítku budejasně identifikovatelný jak pes, který právě vykonal potřebu, tak i jeho majitel, který budemuset psí exkrement uklidit do odpadkového koše nebo sběrné nádoby. V opačném případě jepodezřelý ze spáchání přestupku dle § 47 odst. 1 písm. d) zákona č. 200/1990 Sb., opřestupcích, ve znění pozdějších předpisů. Za tento přestupek může správní orgán uložitpokutu až do výše 20 000 Kč. Z dlouhodobé praxe lze konstatovat, že široká veřejnost apelujena úřady městských částí a své volené zástupce, aby hlavní město Praha takový předpispřijalo.

Z důvodu právní jistoty adresátů povinností, a to zejména v případech, kdy jsoupravidla pro pohyb psů vztažena jen na některá veřejná prostranství, je potřeba, aby byla tatoveřejná prostranství dostatečně konkretizována a jejich vymezení nepůsobilo veřejnostiaplikační problémy. V příloze č. 3 důvodové zprávy je uveden vzor vymezeného území provolný pohyb psů na území městské části Praha - Újezd. Informační tabule obsahují: název(adresu) lokality pro volný pohyb psů, plochu v m 2 , parcelu (k. ú...., parcela č...) a přesnýpopis území, který je ohraničen vyjmenovanými ulicemi nebo jinými vztyčnými body (např.zastávkou MHD, sběrným dvorem apod.). Tuto specifikaci požaduje zástupce odboru dozorua kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra ČR. V žádném případě nesmí být v příloze č. 1 apříloze č. 2 vyhlášky uveden pouze katastr a parcelní číslo. Přestože zákonné zmocněnívýslovně nehovoří o možnosti ukládat adresátům povinnosti, zpracovatel vyhlášky má za to,že obsah použitého sousloví „pravidla pro pohyb psů“ je obdobný. Při stanovení pravidelpohybu psů je třeba vycházet ze skutečnosti, že zákon tato pravidla blíže nekonkretizuje a jetřeba je interpretovat v souladu s jinými právy, povinnostmi a právem chráněnými zájmy,vyplývajícími z jiných právních předpisů, zejména Ústavy, Listiny základních práv a svobod,veterinárních předpisů apod. Příslušné zmocnění je třeba interpretovat rovněž s přihlédnutímk institutu obecného užívání veřejných prostranství, což zpracovatel vyhlášky akceptoval. Vpřípadech, kdy je projednáváno napadení psa psem podle zákona, je třeba si vždy vyžádatodborné vyjádření orgánů veterinární správy podle § 24 a odst. 5 tohoto zákona. V praxi seale vyskytuje stále více případů, kdy pes napadne fyzickou osobu.

B

Konkrétně

§ 1 - vysvětluje důvod, proč je nutné vyhlášku přijmout.

§ 2 - definuje pojmy, které jsou aplikovány ve vyhlášce.

§ 3 - stanoví povinnosti držiteli psa.

§ 4 - vyjmenovává případy, na které se vyhláška nevztahuje.

§ 5 - mění a zrušuje některá ustanovení obecně závazné vyhlášky č.6/2001 Sb. hl. m. Prahy, o ochraně veřejné zeleně.

§ 6 - stanoví účinnost vyhlášky.

IV.

Závěr

Z údajů městských částí vyplývá, že na území hl. m. Prahy je k 1. 1. 2015 evidováno 77.608 psů. Lze ovšem předpokládat, že existuje poměrně vysoké číslo neevidovaných psů (např. u občanů bez přístřeší).

Návrh vyhlášky byl projednán s Ústřední komisí pro ochranu zvířat zřízenou Ministerstvem zemědělství ČR, Nadací na ochranu zvířat, Státní veterinární správou České republiky, Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR (SONS ČR), z odborného hlediska Střediskem výcviku vodících psů v Jinonicích, Krajským ředitelstvím Policie hlavního města Prahy a Městskou policií hlavního města Prahy. Oslovené subjekty plně vyhlášku podporují. Návrh vyhlášky předložil zpracovatel k posouzení i odboru dozoru a kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra České republiky. Připomínky Ministerstva vnitra ČR byly zpracovatelem zapracovány.

Pokud by měla být tato vyhláška přijata, doporučujeme zajistit následující:

1/ V každé městské části musí být vymezena území pro volný pohyb psů – jednotlivé
městské části by měly mít povinnost takové prostory vyčlenit, a to s níže uvedenými
doporučenými parametry.

Zdůvodnění: Musí být zajištěno, že současně s regulací pohybu psů budou zajištěna vymezená území pro jejich volný pohyb. Není možné, aby došlo k tomu, že na rozsáhlém území nebude možné psa nikde pustit z vodítka. Dle vyjádření Ústřední komise na ochranu zvířat Ministerstva zemědělství ČR z roku 2008, které vychází ze stanoviska Odboru dozoru a
kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra ČR: „Jestliže obec omezí nebo zakáže volné
pobíhání psů na veřejných prostranstvích, například tím, že stanoví povinnost vést psa pouze na vodítku, musí rovněž konkrétně určit prostory, na něž se tato omezení nebo zákazy
nevztahují, a kde je tedy volné pobíhání psů možné.“

2/ Předpokládané požadavky na vymezená území pro volný pohyb psů (dále jen území):

...


Soubory

image1.JPG (217 KB) image1.JPG Veronika Rajnohová, 03.09.2015 09:37
ASE41.rtf (15.7 KB) ASE41.rtf Veronika Rajnohová, 04.09.2015 10:18
ASE39.rtf (79.2 KB) ASE39.rtf Veronika Rajnohová, 04.09.2015 10:18
poraneni2.jpg (74.8 KB) poraneni2.jpg Graf MěVS - Počty vyšetření psů po poranění člověka 2011-2014 Jakub Vích, 24.09.2015 11:53

Aktualizováno uživatelem Ondřej Profant před více než 8 roky(ů)

Aktualizováno uživatelem Ondřej Profant před více než 8 roky(ů)

Aktualizováno uživatelem Ondřej Profant před více než 8 roky(ů)

Aktualizováno uživatelem Ondřej Profant před více než 8 roky(ů)

  • Přiřazeno nastaven na Veronika Rajnohová

Aktualizováno uživatelem Veronika Rajnohová před více než 8 roky(ů)

K 1.1.2015 je v Praze evidováno 77 608 psů.

V roce 2013 byl celkový počet útoků 126, z toho 62x pokousání osoby volně pobíhajícím psem a 16x pokousání osoby psem na vodítku.
V roce 2014 byl celkový počet útoků 123, z toho 74x pokoudání osoby volně pobíhajícím psem a 18x pokousání osoby psem na vodítku.

http://www.rtw.cz/zajimav/805/archiv/html/Analyza_pripadu_poraneni_cloveka_psem.html - veterinární analýza případů poranění člověka psem (prostuduju, dodám výtah)

Volný pohyb psů na území hl. m. Prahy nyní řeší obecně závazná vyhláška 6/2001 o ochraně veřejné zeleně.
Dle novely zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání je stanovena výše pokuty (50 000,-) za nedodržení obecních vyhlášek a nařízení, upravujících mj. i podmínky pro volný pohyb psů.

Na serveru www.hafbezobav.cz lze najít výňatky z právních předpisů o volném pobíhání psů v jiných krajích, či celkový přehled míst v hlavním městě, kde je zakázáno či povoleno volné pobíhání psů.

Aktualizováno uživatelem Veronika Rajnohová před více než 8 roky(ů)

na serveru www.praha.eu je návrh vyhlášky o stanovení pravidel pro pohyb psů na veřejném prostranství na území hlavního města Prahy, který je možno připomínkovat.

SROVNÁNÍ S JINÝMI HLAVNÍMI MĚSTY VE SVĚTĚ: zdroj:http://www.cistadvojka.cz/?page=pro-majitele-psu

PAŘÍŽ - psi musí být na vodítku, nejsou zde psí parky do většiny veřejných parků psi nesmí (ani na vodítku), některé parky mají pro psy vyhrazenou část

LONDÝN - obecně pes nesmí vstoupit na trávníky, které jsou využívány lidmi, v mnoha parcích pes nesmí vstoupit do parku ani na vodítku, jsou zde pouze oplocená místa k volnému výběhu, znečištění parku PSE je pod pokutou do 1000£ Berlín - Majitelé budou muset na ulici vodit své mazlíčky na vodítku a s náhubkem. Každý berlínský pes navíc dostane elektronický čip a majitel je povinen ho pojistit. Kdo nový zákon poruší, může dostat pokutu až 50 tisíc eur. Povinnost nosit náhubek platí pro psy starší než 7 měsíců. Berlínští zákonodárci navíc vytvořili listinu nebezpečných plemen. Ta obsahuje celkem deset ras: pitbul, německý ovčák, rotweiler, americký stafordšírský teriér, tosa inu, bulmastif, fila brasileiro, mastin espanol, mastino napoletano a mastif.

VÍDEŇ - obecně psi nesmí vstoupit na trávníky, jsou zde vybudovány speciální oplocené výběhy, vybavené lavičkami a mobiliářem. Policie je zde velice důsledná na uklizení PSE (pokuty okolo 500 Eur). Na bojová plemena je zde povinný zvláštní průkaz získaný po zkoušce "způsobilosti"(tzv."řidičák na psy"), bojoví psi zahraničních sousedů (bez průkazu) mají povolen vstup pouze s náhubkem. Počet psích zón: 150 o rozloze zhruba 900 metrů čtverečních, přibližně 16 m2 na jednoho psa Dánsko - V Dánsku platí od roku 2010 nový zákon o držení psů, který zakazuje 13 plemen a jejich kříženců. Je zakázán i vstup těchto plemen na území Dánska: pitbul, tosa inu,americký stafordšírský teriér, brazilská fila, argentinská doga, americký buldog, boerboel, kangal, středoasijský pastevecký pes, kavkazský pastevecký pes, jihoruský ovčák, tornjak, šarplaninský pastevecký pes. V Dánsku platí povinnost mít psa na vždy vodítku. Pokud pes jakéholi plemene v Dánsku způsobí jinému psovi nebo člověku zranění, které si vyžádá lékařské ošetření, by měl být podle dánského zákona utracen!

Výhody oplocení prostoru pro psy

  • Jasné vymezení prostoru kde "ano" a kde "ne"
  • Snížení PSE v parku (na menším prostoru jsme nuceni uklízet)
  • Snížení vypálených míst v trávnících a poškozování parkového mobiliáře v důsledku agresivní psí moči
  • Snížení škod způsobených vyhrabáváním rostlin z okrasných záhonů
  • Snížení počtu znehodnocených dřevin v důsledku močení na patu kmene
  • Větší bezpečnost maminek s dětmi, sportovců a pracovníků zahradnických firem (snížení počtu napadení psem)
  • Využití čistých trávníků pro posezení, pikniky apod. (dle vzoru ze zahraničí)
  • Snížení intenzity zápachu od psí moči a výkalů
  • Zachování původní funkce parku (žádný historický park nebyl vybudován pro venčení psů), park má sloužit především pro odpočinek a relaxaci občanů.
  • "Seznamka" milovníků psů
  • Možnost další diskuze ohledně umístění AGILITY prvků do oploceného prostoru
  • Zde mají přednost psi, pokud je v prostoru člověk např. s dítětem je na něm, aby si jej ohlídal

Aktualizováno uživatelem Veronika Rajnohová před více než 8 roky(ů)

Vyhláška je v širokém povědomí pejskařů i nepejskařů, ale je vykládána mylně - ve stylu represe vůči pejskařům, ti jsou nepřístupní debatě (především ti starší), mladší pejskaři chápou, že je tato vyhláška potřebná a nemají s tím takový problém

  • debaty, které jsou vedeny např. na serverech pro pejskaře, bývají často blokovýny samotným adminem pro jejich hrubost a nevhodnost

příklad fungování této vyhlášky ve Vídni i s komentem : Hundezonen in Wien - Hundeausläufe
Tabellenübersichten pro Bezirk mit Eintrag von Hundezonen, Hundetränken und Einzäunungen in..wien.gv.at

  • Většinu takovýchto městských parků mají řešenu pro všechny, to znamená oplocenku pro psy, opodál oplocenku s dětským hřištěm, kam samozřejmě psi nesmí, vedle bývají i hřiště pro rekreační sporty a pod.
  • v Rakousku je možnost stáhnout si do mobilu aplikaci s kompletní mapou zón, kde jsou psí parky.

Aktualizováno uživatelem Veronika Rajnohová před více než 8 roky(ů)

  • Statistiky o útocích psů eviduje každé Obvodní ředitelství policie v dané části.
  • neexistuje centrální evidence počtu napadených psů
  • současná vyhláška o zeleni neumožňuje volný pohyb psů ve veřejné zeleni a proto je nutné toto regulovat samostatnou vyhláškou

  • za druhé čtvtletí roku 2015 bylo evidováno na územé hl. m. 43 útoků psů a z toho :

24x pokousání osoby (osob) volně pobíhajícím psem
4x pokousání osoby a psa volně pobíhajícím psem
3x pokousání osoby psem na vodítku
3x pokousání psa na vodítku volně pobíhajícím psem
1x usmrcení kočky dvěma volně pobíhajícími psy
7x pokousání psa psem, oba volně pobíhající
1x pokousání psa psem, oba na vodítku

Aktualizováno uživatelem Veronika Rajnohová před více než 8 roky(ů)

Psí vyhláška je prý zbytečná - rozhovor s právní zástupkyní Strany psy Barborou Pražanovou - (Veselovský jí trochu rozsekal :)

http://video.aktualne.cz/dvtv/prazanova-pes-na-voditku-muze-byt-nebezpecnejsi-nez-volny/r~64c3ec58515f11e5b440002590604f2e/

  • jak v reportáži mluví o kulatém stolu - kulatý stůl se konal 15. dubna 2013, zápis mám a hlavně tam byla jen Praha 2 a Praha 4 a paní Pražanová se vůbec neúčastnila, ale účastnil se pan Helmhacker - předseda vlastnící rotvajlera :-) V reportáži taktéž uvádí ŽE VYHLÁŠKA O ZELENI MÁ V PŘÍLOZE MÍSTA, KDE JE ZÁKAZ VOLNÉHO POHYBU PSŮ, PAK, ALE NECHÁPU TOTO:

http://www.stranapsa.cz/nase-jednani-s-prahou-2

http://www.psp.cz/sqw/sbirka.sqw?cz=190&r=1996 - vyhláška o ochraně veřejné zeleně se odkazuje na neexistujícící katastrální vyhlášku 190/96 Sb. = nejednoznačnost pojmů zeleň, neodpovídá současné pojmové klasifikaci zeleně, chybná formulace týkající se pohybu psů bez odkazu na platnou legislativu (rok 2006 - MVČR odbor dozoru a kontroly veřejné správy)

Aktualizováno uživatelem Veronika Rajnohová před více než 8 roky(ů)

Aktualizováno uživatelem Veronika Rajnohová před více než 8 roky(ů)

5/1969 Sb. NVP Vyhláška o chovu a držení psů, koček a jiných zvířat na území hlavního města Prahy

6/1995 Sb. HMP Vyhláška hlavního města Prahy, kterou se zrušuje vyhláška č. 5/1969 Sb. NVP o chovu a držení psů, koček a jiných zvířat na území hlavního města

Aktualizováno uživatelem Veronika Rajnohová před více než 8 roky(ů)

Do konce tohoto týdne sesumarizuji všechny nasbírané informace i s pomocí Jakuba Vícha a uděláme konečný výstup s nejdůležitějšími fakty a argumenty.

Aktualizováno uživatelem Veronika Rajnohová před více než 8 roky(ů)

1.) V Praze je registrováno k 1.1. 2015 77 608 psů. Dalších X tisíc psů, kteří jsou venčeni v Praze, je registrováno mimo Hl.m.Prahu z důvodů nižších poplatků + dalších X psů, kteří nejsou registrováni (bezdomovci atd.)

2.) . V současné době jediným právním předpisem hl. m. Prahy, který zakazuje volný pohyb psů v ostatní veřejné zeleni, je ustanovení § 3 odst. 2 písm. d) obecně závazné vyhlášky č. 6/2001 Sb., hl. m. Prahy, o ochraně veřejné zeleně. Právě při zpracování návrhu nové obecně závazné vyhlášky o zeleni bylo zástupci odboru dozoru a kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra ČR v létě roku 2007 konstatováno, že nelze ve vyhlášce o zeleni zakazovat volný pohyb psů v zeleni.

3.) Vyhkáška již v ČR funguje v těchto městech:
Hradec Králové - Plzeň - Karlovy Vary - Liberec - Jihlava - Brno - Zlín - Přerov Chomutov - Mladá Boleslav - Frýdek Místek

(např. Pardubice - Průvodce psa je na veřejném prostranství povinen vodit psa na vodítku a to s výjimkou ploch veřejného prostranství (příloha č. 2 pardubické vyhlášky) vymezených pro volný pohyb psů ZA PODMÍNKY, ŽE PRUVODCE MÁ PSA I BEZ POUŽITÍ VODÍTKA KONTROLU NAD CHOVÁNÍM PROVÁZENÉHO PSA.

  • kompromis v Pardubicích ve městě - buď účinná kontrola s náhubkem, nebo vodítko

ÚČINNÁ KONTROLA - čili žádná zmínka o vodítku či náhubku

4.) specifikovat vodítko - jak dlouhé by mělo být

Vyhkáška 5/1969 Sb. NVP o chovu a držení psů, koček a jiných zvířat na území hl.m.Prahy Čl. odst. 4 - je zakázáno přinášet, nebo přivádět zvířata do prostoru, kde je zakázán jejich chov + vodění zvířat na místa opatřená upozorněním na zákaz vodění
(dětská hřiště, pískoviště, cvičiště užívaná školskou správou, koupaliště, prostory lázní a hřbitovy - pietní místa -

  • ve vyhlášce 5/1969 Sb. NVP o chovu a držení psů, koček a jiných zvířat na územé hl.m. Prahy se jasně uvádí, že pes musí být na vodítku na frekventovaných veřejných prostranstvích, která ale nejsou konkrétně geograficky vymezena a proto je pejskaři nedodržují

5.) VIDITELNĚ označit místa, kde je volný pohyb psů zakázán - častý argumet pejskařů, že tyto plochy, jsou nedostatečně označeny.

Aktualizováno uživatelem Veronika Rajnohová před více než 8 roky(ů)

6.) Týrání zvířat řeší Zákon ČNR č 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání § 27 odst. 2 písm. F - že přestupkem je, když majitel neučiní optaření proti úniku zvířat

  • nikde se v tomto zákoně neuvádí, že by bylo týráním vodit psa na vodítku, jak argumentují pejskaři

  • mezi základní výcvik psa již od štěněte patří naučit psa chodit na vodítku a naučit ho poslušnosti - viz např. kniha výcvik psa na vodítku Busch Leo z roku 2014

  • tomuto tématu se věnuje každá seriózní kniha o kynologii

  • dle nového občanského zákoníku již zvířata nejsou věci vi § 494 OZ č. 89/2012 Sb.

  • zákoník ho chápe jako živého a cítícího tvora - každé živé zvíře, je-li schopno cítit bolest, nebo stres, požívá ochrany občanského zákoníku

  • majitel vždy zodpovídá za škodu, kterou pes způsobil
    a to i v případě, že Vám psa venčí kamarád - pak jste za škodu zodpovědní oba

  • pokud někdo ukradne psa Vám, nebo někomu, komu jste ho svěřili - zodpovídá za něj zloděj

  • pokud neprokážete, že jste krádeži nemohli zabránit - jste zodpovědní spolu se zlodějem

7.) pražská vyhláška č 18/2004 stanovuje, že pes starší 6ti měsíců musí být očipován z důvodu identifikace nejen při jeho zaběhnutí - čtečky má městská policie a útulky

  • argument v důvodové zprávě návrhu vyhlášky uvádí cituji: Velmi významným důvodem, proč vyhlášku přijmout je zamezení ztrát psů, kdy se volně pobíhající pes držiteli zaběhne a následuje nepovolený výlep mimo místa k tomu účelu určená s informací o ztrátě psa....
  • tento argument si protiřečí s pražskou vyhláškou o čipování, které je povinné

8.) zákon na ochranu zvířat proti týrání, na který se odpůrci vyhlášky odvolávají, týrání je:

omezovat bez nutnosti svobodu pohybu nutnou pro zvíře určitého druhu, pokud by
omezování způsobilo utrpení zvířete

utrpením stav zvířete, který dlouhodobě převyšuje jeho schopnosti a způsobuje mu neobvyklou
zátěž fyzickou nebo psychickou, a který zvíře nemůže změnit nebo z něj uniknout,
j) nepřiměřenou bolestí bolest neodpovídající povaze potřebného zákroku

používat podnětů, předmětů, nebo bolest vyvolávajících pomůcek tak, že působí klinicky zjevné
poranění nebo následné dlouhodobé klinicky prokazatelné negativní změny v činnosti nervové
soustavy nebo jiných orgánových systémů zvířat

  • o vodítku zde není žádná zmínka

Aktualizováno uživatelem Veronika Rajnohová před více než 8 roky(ů)

9.) k návrhu vyhlášky se jednotlivé městské části staví nejednotně

  • Rada městské části Praha 4 vyslovila souhlas s přijetím obecně závazné vyhlášky, která má stanovit pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství. Vybrala plochy v Praze 4 určené pro volný pohyb psů a plochy s úplným zákazem vstupu psů. V městské části Praha 4 by mělo být 51 ploch pro volný pohyb psů, na 8 plochách by měl být stanoven zákaz pro jejich vstup.

  • MČ Praha 11 v současné době naprostý nedostatek vhodných lokalit, které by svou rozlohou, dostupností a četností odpovídaly potřebám široké veřejnosti jako plochy pro volný pohyb psů. V případě schválení předloženého návrhu OZV bez vymezení dostatečného množství velikostně vhodných ploch pro volné pobíhání psů v jednotlivých městských částech, by pak navržená OZV mohla být v rozporu se zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů.

Na základě výše uvedeného MČ Praha 11 s návrhem vyhlášky stanovující povinnost vodit psa na vodítku nesouhlasí

  • z tohoto vyplývá, že aplikace vyhlášky, bude hlavně v řešení jednotlivých MČ a proto může v rámci Prahy docházet k rozdílným přístupům a proto navrhujeme odpovědnost jednotlivým MČ zmínit ve vyhlášce
  • vyhláška by tedy měla být hlavně zastřešujícím dokumentem pro jednotlivé MČ, které si již nyní samy určují místa pro volný pohyb a zákaz pohybu psů

Aktualizováno uživatelem Veronika Rajnohová před více než 8 roky(ů)

Jak je to nyní v praxi:

  • městská policie nyní řeší přestupky domluvou (např. místa, kde mají být psi na vodítku a nejsou viz Riegrovy sady)
  • je to o lidském přístupu příslušníků městské policie - najdou se i příslušníci, kteří vyloženě šikanují a užívají si to a proto by bylo dobré, aby se z vyhlášky nestala jen další rito městské policie, jako je to např. v případech špatného parkování vozidel
  • hysterie mezi pejskaři ohledně vyhlášky, pramení z důvodu neúplnosti návrhu vyhlášky, kterou proto nemohou dostatečně posoudit, neb nejdůležitější část vyhlášky - přílohy - tedy vymezení ploch k volnému pobíhání, či zákazu ještě nejsou definovány

Aktualizováno uživatelem Jakub Vích před více než 8 roky(ů)

Počty psů vyšetřených po poranění člověka nahlášené u MěVS v Praze - zdroj MěVS, 2015

Aktualizováno uživatelem Jakub Vích před více než 8 roky(ů)

Veronika Rajnohová napsal:

1.) V Praze je registrováno k 1.1. 2015 77 608 psů. Dalších X tisíc psů, kteří jsou venčeni v Praze, je registrováno mimo Hl.m.Prahu z důvodů nižších poplatků + dalších X psů, kteří nejsou registrováni (bezdomovci atd.)

2.) . V současné době jediným právním předpisem hl. m. Prahy, který zakazuje volný pohyb psů v ostatní veřejné zeleni, je ustanovení § 3 odst. 2 písm. d) obecně závazné vyhlášky č. 6/2001 Sb., hl. m. Prahy, o ochraně veřejné zeleně. Právě při zpracování návrhu nové obecně závazné vyhlášky o zeleni bylo zástupci odboru dozoru a kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra ČR v létě roku 2007 konstatováno, že nelze ve vyhlášce o zeleni zakazovat volný pohyb psů v zeleni.

3.) Vyhkáška již v ČR funguje v těchto městech:
Hradec Králové - Plzeň - Karlovy Vary - Liberec - Jihlava - Brno - Zlín - Přerov Chomutov - Mladá Boleslav - Frýdek Místek

(např. Pardubice - Průvodce psa je na veřejném prostranství povinen vodit psa na vodítku a to s výjimkou ploch veřejného prostranství (příloha č. 2 pardubické vyhlášky) vymezených pro volný pohyb psů ZA PODMÍNKY, ŽE PRUVODCE MÁ PSA I BEZ POUŽITÍ VODÍTKA KONTROLU NAD CHOVÁNÍM PROVÁZENÉHO PSA.

  • kompromis v Pardubicích ve městě - buď účinná kontrola s náhubkem, nebo vodítko

ÚČINNÁ KONTROLA - čili žádná zmínka o vodítku či náhubku

4.) specifikovat vodítko - jak dlouhé by mělo být

Vyhláška č. 5/1969 Sb. NVP o chovu a držení psů a koček na území hl.m. Prahy - byla ZRUŠENA vyhláškou 6/1995 Sb. V této dříve platné vyhlášce 5/1969 Sb. NVP o chovu a držení psů, koček a jiných zvířat na území hl.m.Prahy Čl. odst. 4 - bylo zakázáno přinášet, nebo přivádět zvířata do prostoru, kde je zakázán jejich chov + vodění zvířat na místa opatřená upozorněním na zákaz vodění
(dětská hřiště, pískoviště, cvičiště užívaná školskou správou, koupaliště, prostory lázní a hřbitovy - pietní místa -

Tj. jasně bylo uvedeno, že pes musí být na vodítku na frekventovaných veřejných prostranstvích, která ale nejsou konkrétně geograficky vymezena

Co se týká argumentu v důvodové zprávě ohledně znečištění exkrementy tak uklidit po svém psovi je povinnost, kterou upravuje vyhláška o čistotě na území hl. m. Prahy č. 8/2008 Sb.. V opačném případě se majitel dopouští přestupku. Městská policie, který může uložit pokutu do výše 1000,- Kč.

5.) VIDITELNĚ označit místa, kde je volný pohyb psů zakázán - častý argumet pejskařů, že tyto plochy, jsou nedostatečně označeny.

Aktualizováno uživatelem Adam Zábranský před více než 5 roky(ů)

  • Stav změněn z Nový na Odloženo

Také k dispozici: Atom PDF