Strategie interní komunikace

Tento dokument popisuje, jak se v Pirátské straně dorozumíváme. Cílem Pirátů je uspět ve volbách a prosadit svůj politický program. Vnitřní rozpory a flamewars, které často vznikají jako komunikační šumy, lze podstatně omezit a soustředit se na věcná řešení. Díky této strategii bude pro každého člena a příznivce jednodušší porozumět, o co nám jde a v čem potřebujeme jeho pomoc.

Interní komunikace

Jádro Pirátské strany tvoří zvolení představitelé, dlouholetí zkušení členové, zastupitelé a lidé na placených pozicích (dále také „vedoucí“). Hlavním principem fungování je, že toto jádro obklopuje podstatně větší počet dobrovolníků, ať už to jsou členové nebo příznivci. Tyto dobrovolníky je z naší strany potřeba aktivně nabírat, zapojovat, mobilizovat a rozvíjet. Naopak oni chtějí být informování, mít možnost dělat něco smysluplného, někam se posunout, neztrácet čas, nenechat si do všeho kecat a podílet se na rozhodování o svěřeném úkolu.

Dnes (prosinec 2016) jsme v situaci, kdy se týmová komunikace přesunula z internetového fóra do skupin na facebooku a na internetovém fóru podstatně poklesl provoz. Přes razantní pokles balastu máme velké rezervy v přehlednosti interní komunikace. Pouze velmi omezeně jsme schopni novému člověku nabídnout sledování toho, co ho zajímá. Naším cílem bude tedy paralelně s volební kampaní do poslanecké sněmovny (do října 2017) zavádět přehledný systém týmové spolupráce, ve kterém lidé řeší věci efektivně v týmu. Dobrý výsledek zavádění této strategie poznáme tak, že se sníží počet incidentů z komunikačních šumů, zvýší se počet zapojených dobrovolníků a zrychlí se jejich zapojení a ve výsledku se i podstatně zlepší volební preference Pirátů.

Principy interní komunikace

Piráti si nadále zakládají na otevřenosti a upřímnosti v komunikaci, vnímání a zohlednění zpětné vazby. Abychom obstáli v konkurenci s ostatními politickými stranami, je nově třeba zohlednit následující další principy:

1. Zaostření pozornosti

2. Vánoční stromeček

3. Proaktivní vystupování

4. Jednoduchý systém

5. Samospráva týmů

Přehled obvyklých postupů

1. Informování

2. Požadavky

3. Diskuse a konzultace

3. Rozdělování úkolů

4. Interní sdílení znalostí

5. Oceňování výsledků

Pravidelnou součástí komunikace je také pochválení a ocenění dobrých výsledků.

6. Další aktivity

Spisová služba

Příklad fungování týmu

Každý tým má svoje zvláštní potřeby a podle nich volí odpovídající nástroje. Vedoucí týmu zodpovídá za nastavení takových nástrojů, aby interní komunikace fungovala efektivně a podle potřeb týmu. Ukážeme si to na příkladu právního týmu, která má svou koncepci.

Právní tým (#pravni)

Seznam technických systémů

Technický systém Správce
e-maily a internetové fórum požádejte Martina Kučeru či jiného admina fóra o zřízení skupiny a fóra
redmine požádejte Ondru Profanta či jiného admina redmine o zřízení projektu
facebookové skupiny zřiďte si sami a přidejte ji do seznamu
rozestník požádejte o změnu na webu Ondru Profanta, případně si udělejte fork a pull request
zpřístupnění seznamu dobrovolníků požádejte o přístup personální odbor
zřízení repozitáře na githubu požádejte Ondru Profanta nebo jiného github admina
úložiště kontaktuje technický odbor