Přihláška projektu #8894
uzavřený„Blázníš? no a!“ - Destigmatizační a preventivní kampaň V Libereckém kraji
0%
- Zakoupení licence, která zahrnuje podporu týmů při vstupu do programu, jeho zaškolení (včetně akreditovaného školení), supervize v prvních letech fungování, společná setkání, webovou podporu.
- Proškolení lektorů z řad odborníků (sociální pracovníci, případně další odborníci kteří mají zkušenosti s prací s duševně nemocnými)
- Proškolení lektorů z řad lidí se zkušeností s duševním onemocněním
- Organizace setkání, na kterých bude program představen důležitým aktérům - zaměstnancům organizace poskytovatele soc. služeb, místní správy, lidem se zkušeností s nemocí a jejich blízkým, pedagogům místních škol (především tzv. preventistům)
- Příprava materiálů pro jednotlivé vyučovací dny
- Realizace vyučovacích dnů na jednotlivých školách
Otevření veřejné diskuze na tabuizované téma duševně nemocných mezi námi, prevence výskytu duševního onemocnění, destigmatizace duševně nemocných. Pirátská strana by se stala významným
Podpořte jedinečný a prokazatelně efektivní projekt s dopadem na velký počet mladých lidí. Efektivita podobných programů byla prokázána výzkumem národního ústavu duševního zdraví. http://www.nudz.cz/
Popis
http://www.blaznis-no-a.cz/index.php
Blázníš? No a! vychází z kontextu celostátní kampaně Můj mindset zaměřené na Destigmatizaci, jejímž ambasadory jsou Ivan Bartoš, Jan Mühlfet a Lejla Abbasová
http://www.mujmindset.cz/ambasadori/ivan-bartos/
http://www.mujmindset.cz/
Blázníš? No a! je preventivní program o duševním zdraví pro středoškoláky. Oslovuje mladé lidi ve věku, kdy nejčastěji propukají první příznaky vážných duševních krizí. Včasnou intervencí se významně eliminují zdravotní rizika a závažná sociální exkluze, kterou život s duševní nemocí přináší.
Zprostředkované psychiatrické zkušenosti přivádí studenty i pedagogy k vnímání duševního zdraví jako důležité součásti života. Projekt Blázníš? No a! funguje již 12 let v Praze, Mladé Boleslavi, Kolíně Nymburce, Chebu Sokolově, Táboře, Českých Budějovicích, Berouně a v Plzni.
V Libereckém kraji zatím žádný preventivní program zaměřený na destigmatizaci osob s duševním onemocněním neexistuje.
Stigma je odsuzující označení člověka na základě některé z jeho vlastností.
Ačkoliv v našem okolí může být někdo, kdo se léčí s duševními problémy, nemusíme o tom vůbec vědět, protože duševní onemocnění často není vidět. Někdy ale může způsobit, že se člověk chová neobvykle, neočekávaně, nebo pro nás nepochopitelně. V takovém případě se může stát, že ho začneme brát jinak než ostatní, začneme se k němu chovat odlišně nebo se ho začneme stranit, i když si to třeba ani nemusíme uvědomovat – to znamená, že ho začneme tzv. stigmatizovat. Pohled duševně nemocných ilustruje krátký film, který vznikl v rámci kampaně můj mindset:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=19&v=DvYpk6U1nb0
Náklady:
Minimální: 35 000,-
Maximální: 45 000,-
Náklady na pořízení licence + zaškolení lektorů + výukové materiály: 35000,- – jednorázový nákup
Náklady na odměny a náhradu cestovních nákladů lektorům s duševním onemocněním (převážně nízkopříjmové skupiny, často příjemci invalidního důchodu): celkem 10 000,-
Odměna pro 1 lektora s duševním onemocněním (Práce se studenty trvá celý vyučovací den tj. 6 hodin) bude: 150 Kč/ hodina tj. 900,-
Harmonogram:
1 pololetí 2018 – zakoupení licence, Školení lektorů, nasmlouvání škol ve kterých budou probíhat jednotlivé výukové dny
- pololetí 2018 - Realizace vyučovacích dnů na jednotlivých školách
Návaznost – Předpokládáme kontinuální pokračování programu i v dalších letech, případně i doškolení dalších lektorů a rozšíření týmu.
Dopad na Piráty – Prezentace Pirátské strany jako významného sponzora na setkáních v rámci projektu, prezentace Pirátů jako na webových stránkách Fokus Liberec o.p.s. Uspořádání setkání v krajském Pirátském centru, přednášky.