Otázka¶
Kdo schvaluje volební spolupráci?
Odpověď¶
V případě voleb do Poslanecké sněmovny volební spolupráci schvaluje celostátní fórum, pokud jde o vstup do koalice, jinak republikový výbor.
V ostatních případech záleží, jestli lze uzavření volební spolupráce považovat za volební rozhodnutí dle § 23c volebního řádu (tedy, že nemá vliv na kandidátní listinu ani program). Pokud nejde o volební rozhodnutí, může stačit jen schválení příslušným předsednictvem, tím ale není dotčena povinnost informovat o tomto záměru aspoň týden předem republikový výbor.
Pokud jde o volební rozhodnutí (třeba vstup do koalice), tak obecně volební spolupráci schvaluje v případě celostátních voleb celostátní fórum, jinak příslušné oblastní fórum (tj. to oblastní fórum, které sestavuje dle volebního řádu pro dané volby kandidátní listinu).
Konkrétně tedy (pokud jde o volební rozhodnutí):
- V případě komunálních voleb tedy volební spolupráci schvaluje příslušné místní fórum, případně příslušné krajské fórum, pokud v daném místě žádné místní fórum nepůsobí.
- V případě krajských voleb (a také voleb do zastupitelstva hlavního města Prahy) schvaluje volební spolupráci vždy příslušné krajské fórum.
- V případě evropských a prezidentských voleb schvaluje volební spolupráci vždy celostátní fórum.
- V případě sněmovních voleb schvaluje volební spolupráci republikový výbor, nejde-li o vstup strany do koalice, ten schvaluje celostátní fórum.
- V případě voleb senátních spolupráci pro daný senátní obvod schvaluje příslušné krajské fórum (případně ve společném jednání všechna krajská fóra, do jejichž krajů zasahuje daný senátní obvod).
Odůvodnění¶
V případě sněmovních voleb volební řád výslovně stanovuje, že volební spolupráci schvaluje republikový výbor (§ 22 odst. 5), a jednací řád celostátního fóra rovněž výslovně stanovuje, že vstup České pirátské strany do koalice ve volbách do Poslanecké sněmovny schvaluje celostátní fórum (§ 45 pís. g).
Pro ostátní případy žádný předpis výslovně nestanovuje, kdo volební spolupráci schvaluje, ale organizační řád dává pravomoc činit volební rozhodnutí oblastním fórům (§ 22 písmeno c) a celostátní fórum má dle stanov „veškerou působnost, kterou stanovy neurčují jinému orgánu strany“ (čl. 8 odst. 6 písmeno d).
Co se týká zařazení schválení volební spolupráce jako volebního rozhodnutí (§ 23c VŘ), tak zde volíme volnější výklad. Teoreticky sice nemusí schválení volební spolupráce mít dopad na kandidátní listinu nebo volební program, nicméně typicky tento dopad má (nejčastěji uzavření volební koalice). V případě, že by šlo třeba jen o vzájemnou výpomoc v kampani, šlo by uvažovat i o tom, že stačí pouze schválení příslušným předsednictvem (§ 15a odst. 1 VŘ).