Předběžná otázka #38448
uzavřenýVolba vs. usnášení většinou členů
Popis
Vážená rozhodčí komise,
ráda bych se zeptala na výklad čl. 6, odst. 4 Stanov:
(4) Orgány se usnášejí většinou všech svých členů. V řádně oznámeném hlasování se usnášejí většinou přítomných, komise případně jinak, stanoví-li tak předpis nebo na jeho základě a v jeho mezích jejich jednací řád. ...
Jednací řád CF poměrně důsledně rozlišuje mezi usnášením a volbou, oboje jasně definuje hned § 1:
§ 1 Cíl jednání celostátního fóra
Cílem jednání celostátního fóra je rozhodovat v jeho působnostia) usnesením, které vybírá z předložených návrhů usnesení, nebo
b) volbou, ve které vybírá z navržených kandidátů.
Má otázka směřuje k tomu, zda se čl. 6, odst. 4 Stanov vztahuje pouze na usnášení (čemuž odpovídá použité názvosloví) nebo na veškeré rozhodování - tedy usnášení i volbu.
Tuto otázku pokládám proto, aby bylo jasné, jestli skutečně všechny orgány použité volební systémy musí obsahovat prvek nadpoloviční shody (většinou realizovanou skrz 1. kolo volby, tzv. přijatelnost).
Domnívám se totiž, že jednak taková podmínka nemá vždy jednoznačně pozitivní účinek, jednak také to, že přijatelnost v prvním kole nelze považovat za usnesení většinou členů ve smyslu, jak to chápou stanovy.
Ve svém důsledku lze moji otázku zjednodušit na dotaz, zda si mohou orgány strany schválit takový jednací řád, který pro volbu nepožaduje nutnost 1. kola - přijatelnosti.
Děkuji!
Související úkoly 1 (0 otevřených — 1 uzavřený)