Projekt

Obecné

Profil

První kroky hned po volbách

„Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“

Začátek koaličních námluv

  • Samozřejmě ještě před finálními výsledky si všichni počítají, s jakými stranami lze sestavit koalici. Udělejte to také, ať nejste mimo. Viz příklad
  • Pravděpodobně již během voleb vám budou jako lídrovi Pirátů volat lídři ostatních stran. Zapište si na ně kontakty, vyslechněte jejich návrhy a informujte ostatní členy týmu. Až budete mít čas, poznamenejte si je do registru kontaktů. Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Poslouchejte, ale nic neslibujte. Není ani příliš vhodné fotit SMS zprávy od ostatních politiků, jestli si je nechcete nasrat hned na začátku.

Povzbuzení dobrovolníků z kampaně

  • Sluší se, aby lídr také po zveřejnění výsledků voleb přednesl povzbuzující projev, ať už uspějeme nebo ne. Je záhodno, aby v něm připomenul nejbližší kroky, tj. jednání klubu následující den, majetková přiznání zastupitelů, celostranický Piratecon apod. a samozřejmě poděkoval dobrovolníkům pomáhajícím na kampani.
  • Zároveň je velmi dobrý nápad co nejrychleji tyto dobrovolníky v kampani přetavit do dobrovolníků v zastupitelstvu. Volby jsou teprve začátek, takže vyzvěte všechny dobrovolníky, aby si zapsali, jaké oblasti se chtějí věnovat (doprava, školství, sociální věci, protikorupční opatření, legislativa, finance, majetek, krajské firmy, zdravotnictví, bezpečnost, vodárny, územní plánování, kanalizace a další infrastruktura apod.) Není to rozdělování pašalíků, ale rozdělování práce.

Výstup navenek

  • Je potřeba, aby byl lídr na volebním štábu schopen dávat rozhovory médií a neměl „virózu“ jako Zeman u korunovačních klenotů. Takže omezit konzumaci psychotropních látek, ju? Maximálně 2 piva, víc už v televizi nevypadá dobře. Pokud vám někdo nabízí panáka, tak s díky odmítněte.
  • Mějte připraven krátký výstup navenek, jaké budou vaše další kroky. Výstup je něco krátkého, představujte si titulek na zpravodajském portálu. Tento výstup opakujte pořád dokola vlastními slovy. Hlavně se vyvarujte mluvit zpočátku o rozdělování nějakých funkcí. Dohodnout se na programu je na delší dobu. Zároveň ale vynechte fráze a řekněte veřejně svoje priority, co je nezbytnou podmínkou po případných koaličních partnerech (např. zavést účinná protikorupční opatření).
  • Výstup si připravte podle dohodnuté povolební strategie. V žádném případě neporušujte nebo nezpochybňujte schválenou strategii. Nejsme přece Strana svobodných občanů, abychom hned po volbách vstupovali do koalice s KSČM, kterou jsme vylučovali. Důvěryhodnost je ten nejdražší skvost politické strany.
  • Příklad tedy může vypadat tak, že řeknete, že jste připraveni jednat se všemi stranami. Vylučujeme však jednání o koalici s panem Peterou z ČSSD. Naším cílem je, aby se kraj zbavil lidí, kteří vládli s tehdejším hejtmanem Rathem a měli na něj dohlížet a nedělali to. Jednou z priorit je posílení nočních spojů z Prahy podle poptávky cestujících. A to je až až. Vyberte si skutečnou prioritu podle svého programu, aby volič pochopil, že má nějaké koaliční jednání smysl.
  • Využijte mediální prostor kolem vyjednávání k tomu, abyste co nejdéle zůstali ve hře a zároveň se profilovali. Nejjednodušším způsobem profilace je říci, co je vaše hlavní téma (např. otevřít hospodaření kraje) a označit hlavního nepřítele (např. staré krajské struktury ČSSD, klidně pojmenovat konkrétního lídra, ideálně toho, se kterým určitě nepůjdete do koalice). Pokud nevíte, nevymýšlejte blbosti a řekněte to.
  • Jakmile jste si jistí, že zůstanete v opozici, rozešlete o tom médiím tiskovou zprávu a veřejně vystupte, aby lidi jasně věděli, že budete konstruktivní, ale neúplatná opozice a vaše pozice byla čitelná. Musíte mít naprosto jasno v tom, jestli jste opozice nebo koalice a podle toho se taky chovat a pokud to někdo rozporuje, jasně se proti tomu ohradit.

První klub

  • První klub je příležitostí se poznat a probrat strategii. Oslavy už byste měli mít za sebou. Buďte v pohodě a neberto to moc formálně.
  • Pokud je klub koaliční, sejděte se jako Pirátská skupinka ještě před koaličním klubem, abyste si ujasnili, co od klubu očekáváte a táhli za jeden provaz ve věcech, které na klubu budou řešit.
  • Rozhodně si nenechte srát na hlavu. V zásadních rozhodnutích jako vstup do koalice se nelze přehlasovat, ale musí to být všeobecně přijatelná dohoda. Rozhodně požadujte zástupce ve vyjednávacím týmu, pokud zvažujete vyjednávání koalice v zastupitelstvu, a pokud nejste nejsilnější část klubu, požadujte aspoň místopředsedu klubu.
  • Politika není holubník a je potřeba mít spolehlivé záznamy. Už na prvním klubu by si měl předsedající postupovat podle metodiky pro psaní zápisu.

Na prvním klubu by se mělo řešit:

  • zvolit předsedu a místopředsedu klubu (předsedou by měl být zvolen skutečný lídr klubu, např. s maximem preferenčních hlasů),
  • jmenovat vyjednávací tým, pokud zvažujete vyjednávání koalice (jedná se v různých formátech, např. jen lídři, dvoučlenné nebo tříčlenné delegace) a diskutovat a definovat jeho cíle, priority a mantinely (viz dále část o vyjednávání),
  • dohodnout termíny důležitých společných úvodních školení: školení na legislativu, školení na redmine a vykazování lobbistických kontaktů, společná příprava majetkových přiznání po nástupu do funkce, vyhlášení výběrového řízení na asistenta klubu,
  • lídr by měl zastupitelům připomenout, co všechno se po nich chce.

Také k dispozici: PDF HTML TXT