Projekt

Obecné

Profil

Informatika

Informatika je kamenem úrazu (a černou dírou na peníze) mnoha měst a od Pirátů se očekává, že s tím něco udělají. Samozřejmě ne každý Pirát musí informatice rozumět, ale dobré je se v ní alespoň základně orientovat. Konzultovat je možné s odborníky ve straně.

V informatice je několik oblastí, skrze které se dá město tunelovat. Základní oblasti jsou hardware, software a služby.

  • Hardware. Je jednoduché utratit hodně peněz za hardware, který město nepotřebuje. Poptejte se po nákupech hardware za posledních několik let, zjistěte, kolik firem se hlásilo do výběrových řízení, zda požadovaná specifikace počítačů v zadávací dokumentaci nebyla nepřiměřená (paměť, výkon atd. - v Praze třeba úřad požadoval 8 usb slotů v počítači).
  • Software. Základem je vědět, jaký software na co úřad používá a kolik za něj platí. Tyto informace si vyžádejte, pro inspiraci můžete použít například tuto žádost https://github.com/pirati-byro/spisy-zk-pha-2016/blob/master/4216-informacni-systemy-praha-10/01-zadost/main.md a k požadovaným informacím přidat i cenu. Když na první pohled narazíte na něco podezřelého, vyžádejte si smlouvu. Může se například stát to, že nějaký software dodává firma navázaná na starostu a podobně. Obrovským problémem v informatice je tzv. vendor lock-in, tedy závislost na jednom dodavateli. Zjistěte si tedy, jestli se zakázky na podporu software soutěží a jestli ano, tak zda to není soutěž mezi jedním nebo několika málo dodavateli.
  • Služby. Hodně peněz v IT lze utopit za různé konzultanty, kteří nemusejí dělat nic užitečného. Zjistěte si, zda úřad takové prostředky vynakládá a s jakými výsledky (zda vznikají nějaké užitečné analýzy nebo to jsou jen splácaniny). Další problémovou oblastí mohou být například telekomunikační služby (úřad třeba platí absurdní peníze za absurdní tarify mobilním operátorům atd.).

Také k dispozici: PDF HTML TXT