Text MFD Praha 16.11.2022
MFD Praha
Pirátské ne nezní důrazně
Celostátní fórum Pirátů se vyslovilo proti koalici v Praze 1. Zastupitelé Pirátů však funkce nesloží
STARÉ MĚSTO Pirátská strana nesouhlasí s koalicí v Praze 1. V noci z pondělí na úterý se proti ní vyslovilo celostátní Pirátské fórum, čímž zrušilo souhlas místního sdružení v Praze 1 s uzavřenou koaliční smlouvou. Hlasování se zúčastnilo 444 členů, přičemž pro zrušení se vyslovilo 277 z nich.
„Děkuji celostátnímu fóru za toto hlasování, které opět prokázalo, že jsem ve straně, ve které ještě stojí za to být. Jsem rád, že si Piráti stojí za svými hodnotami,“ okomentoval rozhodnutí místopředseda předsednictva strany v Pardubickém kraji Jan Hrubeš, který přezkum inicioval. Jeho návrh tehdy podpořila například také předsedkyně pirátského sdružení v Praze 1 Olga Sklenářová nebo tamní nová zastupitelka Nikol Švecová.
Hlavním důvodem k přezkumu bylo výrazně větší množství uvolněných zastupitelů, kteří budou na radnici pobírat plný plat, než v případě předešlé koalice. Výhrady mělo Pirátské fórum také ke spolupráci s ODS, kterou podle Sklenářové fakticky ze zákulisí řídí bývalý starosta první městské části Filip Dvořák. Právě schůzku s ním lídr Pirátů v Praze 1 David Bodeček označil v pirátské evidenci jako „schůzku s Mordorem“, čímž podle Sklenářové evidenci zesměšnil. A v neposlední řadě Sklenářové vadí, že si ODS a ANO pro sebe ponechaly klíčové gesce, jako například dopravu či finance a majetek.
Politováníhodný precedens
Hlasování Pirátského fóra tedy odsoudilo koalici v čele s Terezií Radoměřskou (TOP 09), kterou zvolili zastupitelé Prahy 1 minulou středu. Přestože pirátka Švecová chtěla počkat na rozhodnutí celostátního fóra a navrhovala zastupitelstvo přerušit, nakonec ji nová koalice včetně jejích tří stranických kolegů přehlasovala. Prvním místostarostou se stal pirát David Bodeček se školstvím, sportem a kulturou ve své gesci. Místo v radě připadlo také pirátce Ivaně Antalové, která se stala radní pro sociální oblast a bezbariérovost.
Ale jak se zdá, nová vláda Prahy 1 není ohrožená ani po zásahu celostátního fóra. Hlavně proto, že toto fórum nemá moc koaliční smlouvu jako takovou zrušit. Zároveň většina pirátských zastupitelů vyjádřila vůli v koaliční spolupráci pokračovat. „S respektem k rozhodnutí místního sdružení jsem podepsala koaliční smlouvu, čímž se pro mne stala závaznou. Věřím, že se nám v rámci Pirátské strany podaří zdárně vyřešit tento politováníhodný precedens a nastavit efektivní funkční mechanismy do budoucna,“ vyjádřila se Antalová.
„Ctím rozhodnutí voličů k jejich volbě všech zastupitelů, ctím odpovědnost k radnici a ke všem občanům Prahy 1 a i nadále postupuji podle podepsané koaliční smlouvy. Dojednali jsme koalici pozitivní politické změny v Praze 1,“ dodala.
Narušení stranické demokracie
Lídr Pirátů v Praze 1 David Bodeček zašel ještě dál a rozhodnutí celostátního fóra zpochybnil. Zmínil například, že z celkového počtu 1 197 členů fóra jich hlasovalo jen 444, což je 37 procent. „Nerespektování subsidiarity, která je v předmětné záležitosti prioritní, a s ohledem na následná většinová rozhodnutí, vnímám uvedené rozhodnutí celostátního fóra jako narušení stranické demokracie,“ zní v Bodečkově komentáři.
„Trefil jsem se, že David Bodeček bude bojovat až do hořkého konce, že to ovšem pojme až takto,“ okomentoval Bodečkovy argumenty jeden ze zakládajících členu Pirátské strany, Dalibor Záhora.
Poslední ze čtveřice pirátských zastupitelů Prahy 1 Martin Arden si- tuaci vnímá jako zneužití nástroje celorepublikového fóra. Bylo podle něj svoláno na základě nepodložených tvrzení, která poškodila renomé dotčených zastupitelů.
Podle mluvčí Pirátské strany Veroniky Šmídové by měl zastupitelský klub Pirátů v Praze 1 nyní jednat s orgány strany o řešeních ohledně dané koaliční smlouvy. Pokud by se řešení nalézt nepodařilo a zastupitelé by v koalici i přesto setrvali, může být věc předána pirátskému kontrolnímu orgánu, který pak rozhodne o dalším postupu. „V nejzazším případě by mohlo dojít k ukončení jejich členství,“ vysvětluje Šmídová.
Zastupitelský klub Pirátů v první městské části včera doporučil předsednictvu místního sdružení zahájit rozpravu o budoucnosti místního sdružení Piráti Praha 1. Jako pro Piráty nejméně problematické řešení se jeví revize koaliční smlouvy a její úprava v duchu výhrad navrhovatelů přezkumu. K tomu se ale zatím žádná z koaličních stran nemá a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo změnit. „Jedná se o vnitřní záležitosti Pirátské strany. Koaliční smlouva platí a neuvažujeme o její úpravě,“ informuje staronový radní Prahy 1 Karel Grabhein Procházka (Naše Praha 1).
Adam Hejduk