Předběžná otázka #33317
uzavřenýPráva členů při jednání kontrolní komise bez podání stížnosti
Popis
Ahoj, není jasný výklad stanov, organizačního řádu a rozhodčího řádu, za jakých podmínek může kontrolní komise vykonávat kontrolní činnost vůči členům, aniž by vedla příslušné vyšetřování nebo byla podána stížnost, zejména aby činila jednotlivé úkoly spočívající v tom, že provádí výslechy konkrétních osob, aniž by v dané věci byla podána stížnost. Podle § 2 je člen povinen poskytnout součinnost pouze pro vedení rozhodčího řízení, které se podle § 10 odst. 1 zahajuje stížností. Z toho se tedy patrně podává, že pokud kontrolní komise provádí výslech mimo rozhodčí řízení, není jasné, zda vůbec jedná v rámci své působnosti, případně jaké jsou mantinely takového jednání, jaké má takto pořízený důkaz použitelnost, jak jsou zachována práva dalších osob a zda by daná osoba by měla být poučena, že se takové činnosti nemusí účastnit. Současně podle čl. 13 jsou přezkumné orgány povinny postupovat podle zásad běžných v demokratickém soudnictví. Mezi takovou zásadu patří i zásada kontradiktornosti, vyžadující, aby obě strany měly možnost uplatňovat důkazy, a tedy z toho vyplývají i práva účastníků řízení ve vztahu k výslechům svědků, aby jim mohli klást dotazy na skutečnosti svědčící v jejich prospěch.
Proto se ptám a prosím případně o odkaz na ustanovení, o které RK opírá svou odpověď:
- Může kontrolní komise provádět výslechy mimo vyšetřování předvídané rozhodčím řádem v § 11 odst. 2, zejména před podáním stížnosti?
- Jaká jsou práva osoby, které se týká vedené řízení, při provádění výslechu kontrolní komisí, zejména má osoba, které se řízení týkat právo účastnit se takového výslechu a klást vyslýchanému dodatečné otázky?
- Uplatní se na výslechy realizované podle bodu 1 požadavek vyhotovit protokol podle § 17 odst. 1 rozhodčího řádu?
- Ať už se z výslechu podle bodu 1 vyhotovuje protokol či nikoliv, je takový důkaz bez nutnosti opakování a bez možnosti osoby, které se řízení týká, klást vyslýchanému otázky, použitelný v dalším řízení, případně za jakých podmínek?
- V jakém okamžiku vzniká osobě, které se řízení týká, právo seznámit se s důkazy?
- Jak dlouho může kontrolní komise provozovat v určité věci kontrolní činnosti podle bodu 1?
- Jaký je rozsah poučení, které kontrolní komise poskytuje vyslýchaným osobám?
Související úkoly 1 (0 otevřených — 1 uzavřený)