Střednědobý cíl #20476
uzavřenýProgramový cíl #20161: Umístíme vodní prvky do veřejného prostoru
Střednědobý cíl: Umístit více vodních prvků
100%
Popis
Splnění programového cíle: “Do veřejného prostoru chceme umístit více vodních prvků: brouzdališť pro děti, pítek”.
Nápad - Implementace širšího pirátského programu; zpříjemnění města lidem; adaptace na klimatickou změnu
User story
Kontext -
Politické řešení -
Programová opora - Programový cíl #20161
Spojenci -
Odpůrci -
Navrhované kroky (milníky) -
Zjistit orientační finanční náklady na pořízení a provoz pítek, mlžítek, brouzdališť atp. a vytipovat vhodné plochy (frekventovaná, leč kontrolovatelná místa se snadno dostupným přívodem vody - např. na VOSE dobudovat mlžítko; veřejné pítko u radnice, vodní prvek u Viničního domku, vodní prvek v areálu Ráček, vodní prvek v rámci zamýšlené revitalizace hřiště u ZŠ Smolkova atp), zvážit možnosti revitalizace či zefektivnění stávajících vodních prvků (fontána jablko, fontána v parku u Sofijského náměstí). Ověřit, zda jsou vodní prvky naplánovány v rámci revitalizace Sofijského náměstí a parku Povodňová, případně opatření dodatečně navrhnout.
V případě možnosti zajištění dostatku financí realizovat některé z výše uvedených opatření - cílem by mohlo být vybudovat alespoň dva až tři nové vodní prvky. Ověřit možnosti získání financí na pořízení a provoz pítek, mlžítek či jiných vodních prvků z rozpočtu magistrátu HMP.
Jako “nouzovou” variantu pro případ nedostatku financí zvážit budování drobných tůněk přírodního charakteru v místech zvýšené retence vod, tj. opatření nevyžadující významné množství financí na údržbu, přesto však poskytujících ochlazovací efekt a sloužících jako prvek zvyšující biodiverzitu města. (Smysluplně navržené tůňky by mohlo jít financovat např. z dotačního titulu PPK a/nebo vybudovat ve spolupráci s magistrátem).
Dotáhnout k úspěšné a smysluplné realizaci pobytovou zónu u Vltavy s jezírkem (Belárie)
Veškeré úspěšně dokončené projekty propagovat
Odhad celkových nákladů - personální náklady v řádu týdnů; finanční náklady v řádech desetitisíců na pořízení vodních prvků a v řádech desetitisíců až statisíců každoročních provozních nákladů (dle typu a četnosti vodních prvků; low cost varianta - tůňky - vybudování v řádu tisíců až desetitisíců s možností financovat z dotačních titulů; pobytovou zónu u Vltavy bude financovat externí investor, náklady na provoz bude zřejmě hradit město, výše dosud neznámá (záleží na výsledné podobě realizace a pronajímateli).
Mediální rizika - zejména u pobytové zóny s jezírkem Belárie je potřeba pečlivě ohlídat výslednou podobu díla, aby bylo provedeno řádně a smysluplně.
Předpokládané výsledky - Budeme bráni jako ti, kdo plní svůj program. Zpříjemníme město lidem. Přispějeme k adaptaci na klimatickou změnu.