Projekt

Obecné

Profil

Povolební strategie

Návrh

Vnitřní povolební strategie Pirátů pro volby do zastupitelstva Středočeského kraje konané v říjnu 2016

Postup hned po volbách

  • Sejdeme se hned v neděli po volební párty až vystřízlivíme, třeba ve 14:00 jako zastupitelský klub. Do té doby nebudeme komentovat naši taktiku, vydávat nějaká prohlášení ani nebudeme vyjednávat s konkurencí o účasti na vládě.
  • Čerstvě zvolení zastupitelé se pokusí vyhnout se neuváženým prohlášením, která by mohla zbytečně narušit budoucí vyjednávání, nebo být mediálně dezinterpretována.
  • Na setkání sestavíme vyjednávací tým a domluvíme se, kdo bude komunikovat s médii a jakou zvolíme taktiku pro vyjednávání. Zvolení zastupitelé si rozdělí zodpovědnost za jednotlivé programové priority.
  • Lídrem Pirátů v zastupitelstvu se okamžikem voleb stává kandidát zvolený první v pořadí podle volebního zákona a odmítne-li to, další kandidát v pořadí podle volebního zákona. Lídr má mandát vést povolební vyjednávání, právo být předsedou zastupitelského klubu a případně zastupovat Piráty v radě kraje, v čele kontrolního výboru zastupitelstva nebo jiné vedoucí funkci.
  • Všichni zastupitelé za Piráty vyplní a zveřejní majetkové přiznání aspoň v rozsahu podle zákona o střetu zájmů.
  • Na neděli po volbách potřebujeme mít svolané zasedání krajského fóra.

Povolební spolupráce v zastupitelstvu

Cílem povolební spolupráce je prosazení volebního programu Pirátů, a to bez ohledu na to, zda budeme v koalici či opozici. Nepotřebujeme za každou cenu získat funkce a politické trafiky a jsme připraveni být konstruktivní opozicí stejně jako Pirátští zastupitelé v Praze. Pokud nám dají voliči důvěru a najdeme důvěryhodné partnery, budeme také jednat o účasti na vládě v kraji.

Lídr má mandát vést povolební vyjednávání. Po projednání se zastupitelským klubem předloží návrh rozhodnutí o konkrétní podobě povolební spolupráce v souladu s touto strategií krajskému fóru.

Různé možnosti spolupráce s ostatními stranami:

  • Spolupráce na konkrétních tématech. Bez ohledu na rozložení mandátů jsme připraveni spolupracovat na prosazení programových priorit se všemi politickými stranami, které budou mít zastoupení v zastupitelstvu. Zejména navazujeme kontakty se stejně naladěnými zastupiteli z ostatních stran.
  • Účast na radě kraje. Pro koalici jsou pro nás preferovanými partnery strany nespojené s korupčními kauzami v kraji (koalice SZ, KDU-ČSL, SNK ED a nezávislých kandidátů a Svobodní a soukromníci). V případě nutnosti budeme jednat i s ostatními stranami, ale budeme požadovat do koaliční smlouvy záruky, aby tyto strany nemařili vyšetřování korupčních kauz (dotace na Čapí hnízdo, veřejné zakázky v kauze Rath). V radě by pro nás byly prioritní oblasti: informatika, transparentní rozdělování dotací, hospodaření s majetkem a školství.
  • Tolerance rady kraje. Pokud bychom byli jazýček na vahách, zvážíme toleranci menšinové rady výměnou za zohlednění politických priorit v programu koalice. Toleranci je podmíněna plněním dohodnutých závazků, otevřeností při vládnutí a průběžnou politickou i veřejnou diskusí k připravovaným záměrům.
  • Opoziční práce. Pokud nebudeme součástí rady kraje, chceme získat křeslo šéfa kontrolního nebo finančního výboru, abychom měli přístup k aktuálním informacím a mohli zasáhnout při podezřelých aktivitách.
  • V případě vítězství ve volbách nominujeme na hejtmana kandidáta s největším počtem preferenčních hlasů.

Vnitřní poměry zastupitelského klubu

  • Zastupitelský klub Pirátů tvoří všichni zvolení zastupitelé. Zastupitelský klub Pirátů usiluje o maximální možnou míru vnitřního konsenzu.
  • V čele klubu stojí předseda, který bude zvolen v souladu s touto strategií.
  • Očekává se, že každý zastupitel věnuje výkonu funkce aspoň 1 den v týdnu, ale pokud to bude opodstatněné, může zastupitel pracovat i na téměř plný úvazek. Je žádoucí, aby si neuvolněný zastupitel aspoň na část úvazku věnoval své dosavadní profesi.
  • Kandidáti se voličům zavazují, že setrvají v klubu Pirátů po celou dobu výkonu mandátu a nepřestoupí do jiného klubu. Zastupitel zvolený za Piráty, který zastupitelský klub opustí, se zavazuje rezignovat na svůj mandát a nechá na své místo nastoupit náhradníka z kandidátní listiny Pirátů.

Vztah ke krajskému sdružení

  • Krajské fórum vždy předem:

    • schvaluje koaliční smlouvu, dohodu o toleranci rady, nebo jinou politickou dohodu o povolební spolupráci,
    • rozhoduje o nominacích zastupitelů a jiných zástupců Pirátů na uvolněné funkce v radě kraje či ve výborech zastupitelstva, placené funkce v dozorčích radách akciových společností s majetkovou účastí kraje apod.,
    • projednává jiná zásadní rozhodnutí, na kterých se podílí zastupitelé.
  • Spoléháme na to, že krajské sdružení využije svůj podíl z volebního příspěvku na mandát (podíl krajského sdružení činí 190 000 Kč ročně na jednoho zastupitele) na podporu fungování zastupitelského klubu Pirátů.

  • Z příspěvku na mandát bude krajské sdružení financovat odměnu krajských zastupitelů, kteří by jinak nebyli pro výkon funkce uvolněni (za podmínek podobných jako Piráti Praha), placené asistenty zastupitelů a profesionální podporu dobrovolníků, kteří budou chtít zastupitelům pomáhat (záleží na počtu zvolených, kolik asistentů si budeme moci dovolit).

Tento dokument je součástí volebního programu a kandidáti se svou kandidaturou zavazují k jeho dodržení. Pokud to bude možné a vzhledem k volebnímu výsledku a personálnímu složení zastupitelstva logické, budeme postupovat v jednání podle tohoto dokumentu. Pokud to nebude dávat smysl, dokument zastupitelský klub přepracuje a navrhne krajskému fóru změnu ke schválení.

Také k dispozici: PDF HTML TXT