Projekt

Obecné

Profil

Privatizace bytů

Některé obce ještě mají bytové fondy a někteří politici je chtějí rozprodávat. Samo o sobě na tom není nic špatného, pokud město vlastní dostatek bytů na realizování sociální politiky. Problém je, že často se byty privatizují za zlomek jejich ceny a to kamarádům, kteří je okamžitě prodají někomu dalšímu za dvojnásobek.

  • Dobré je si zjistit, kdy se do bytů nastěhovali nájemníci, kterým se byt prodává. Byt s nájemníkem, který má smlouvu na dobu neurčitou, má logicky nižší cenu než byt bez nájemníka (není tak lehké se ho zbavit), což vládnoucí koalice nikdy neopomene zmínit. Tento argument zní ale dost uboze, když zjistíte, že onu smlouvu na dobu neurčitou s nájemníkem město uzavřelo třeba jen tři měsíce před privatizací - v takovém případě se zřejmě jedná o záměr, aby byl byt prodán za hubičku. (Z tohoto důvodu nedoporučujeme uzavírat nájemní smlouvy na dobu neurčitou, ale vždy jen na omezenou dobu, např. dva roky, jako to dělá Praha.)
  • Ideální je konzultovat cenu s někým, kdo se prodeji bytů věnuje profesionálně (znalec, realitní makléř). Může vám říci obvyklé ceny v lokalitě, popřípadě zda ve znaleckém posudku nejsou blbosti. Případně se koukněte do cenové mapy, možností je i získat kupní smlouvy (za úplatu) od katastrálního úřadu.

Také k dispozici: PDF HTML TXT