Projekt

Obecné

Profil

Analýza krajských voleb 2016

Výsledky voleb napříč kraji

Výsledky

Jaké výsledky měli Piráti v členění dle samostatné kandidátky a různých koalicí (+ porovnání s výsledkem minule), jaké jsou příčiny zlepšení?

Regresní analýza (OLS) ukazuje, že koalice byly hlavní proměnnou vysvětlující vzrůst hlasů.

Po Karlovarském kraji zaznamenaly koalice nejvyšší procento získaných hlasů a zároveň nejvyšší nárůst procent od krajských voleb v roce 2012, viz tabulka.

Srovnání roku 2016 a 2012

Srovnání tabulka

Koalice jsme udělali v průměru ve větších obcích (viz korelace), kde zvedly hlasy (voliči SZ), ale bez koalic byla podpora pouze Pirátské kandidátky stejná.

korelace

velikost obcí

Jaké byly rozhodující konkurenční výhody hlavních úspěšných politických stran?

Ekologická inference

  • V první řadě hrály roli finanční prostředky a s tím spojené výhody – profesionalita kampaně, využití agentur, tým lidí pracující na plný úvazek pro potřeby kampaně apod.
  • Dále to byl také obsah kampaně, kdy ten pirátský je specifický a oslovuje relativně malou skupinu voličů (mladí lidé a prvovoliči – nejproblematičtější skupina). Pravým opakem byla catch-all kampaň vedená hnutím ANO.
  • Nedostatečná byla také prezentace Pirátů v rámci sociálních sítí. Naprostým opakem byl Okamura se svojí SPD, který byť cíleně působil hlavně na starší voliče, dokázal zmobilizovat svůj profil na facebooku a jeho videa se tak stali v podstatě virálními. Otázkou je, čemu lze připisovat úspěch jeho videí. Možná se jedná o obsah sdělení, možná o způsob a prezentaci projevu či o jeho osobu jakožto celebritu.
  • Právě "celebrity" a lokální osobnosti byli v těchto volbách klíčové, viz tabulka "co rozhodovalo volby". Je to logické, protože se jedná o krajské volby a dle mého názoru je pocit, který dokáží kandidáti vyvolat zásadní při jejich volbě. Proto lokální osobnosti, známé a "prověřené", mají takový úspěch. Zároveň také vědí, proč ho mají, a tak se mohou soustředit na rozvoj tohoto potenciálu (Čunek).
  • Neúspěch ČSSD připisuji jejich stereotypní kampani, která se opakuje již řadu let a která nepřichází s nějakou přelomovou kauzou, řešením atd. prostě řekněme, že nevyvolává revoltu či kontroverzi tak jako třeba ANO, kdy i pojem Hnutí je dle mého zásadní. Hnutí jsou často chápána jak nějaký radikální prostředek změny či "revoluce", která vyvolává do jisté míry pocit participace.
  • Pevná členská základna, se kterou centrum dlouhodobě pracuje (KDU), profesionálně vedená kampaň (TOP 09, ODS, SPD)

S jakým elektorátem máme největší překryv (dle volebního potenciálu, lze si vyžádat výzkumy Median/STEM) a kde se nám podařilo potenciál realizovat, jaké jsou doporučené taktiky pro soutěž s jednotlivými stranami (ANO, ČSSD, TOP09 apod.)

  • Překryv voličů jednotlivých stran je přehledně pro každý kraj zvlášť uveden zde: Ekologická inference

potenciál vs výsledek

Hromadný vzorek (n) se pohybuje kolem 350 respondentů u menších krajů (Karlovarský, Liberecký...) a okolo 500 respondentů v krajích větších (Plzeňský, Královéhradecký...). To může znamenat zkreslení výsledku, protože standardní vzorek takto rozsáhlého výzkumu se pohybuje okolo 1000 lidí.

Zdroj: Data SANEP

  • Pirátská strana očekávala zisk v podobě překonání 5% hranice ve 4 krajích. Realizovat se však povedlo pouze kraje 3. Otázka tedy zní, proč se nepovedlo vybojovat i čtvrtý kraj a zda odvedla krajská sdružení dobrou práci v oblasti kampaně, potažmo zda mohla udělat více. V neposlední řadě je důležité zmínit prostředky, které byli na jednotlivé kampaně vyčleněny. Tyto otázky a body jsou uvedeny v poslední sekci, kde jsou rozpracovány dle jednotlivých krajů.

Možností taktiky je hned několik, od mediálních agentur přes vyšší objem rozpočtu až po dřívější start kampaně (letos mohla probíhat předvolební kampaň již o prázdninách).

  • Co se týče využití mediálních agentur, tak výsledky jsou rozporuplné. Jednak je to velmi drahá záležitost a Piráti si často zakládají na své "amatérnosti" a také, jak vidíme na příkladu Olomouce, agentura vždy neznamená úspěch.
  • V krajských volbách hrají zásadní roli osobnosti daného regiony/kraje, které lidé znají a věří jím. Proto je při příštích volbách velmi důležité, aby tyto osobnosti byli osloveny a třeba i podpořili nějakým mediálním obrazem Piráty.
  • FB reklama je další možná cesta k tomu, jak vložit do veřejného prostoru informace o činnostech Pirátů a vůbec jejich programu. To může být velký přínos při šíření kontaktní kampaně či jiných akcí, kde se Piráti často potkávají s malou veřejnou účastí.
  • S tím také souvisí možnost dřívějšího startu předvolební kampaně, která mohla hojně probíhat již prázdninách, což je asi nejlepší čas na pořádání akcí pro veřejnost.
  • Pirátské kampaně se také potýkaly s malým zapojením členů do průběhu kampaně. Reálně se ji věnovalo pouze pár členů v každém kraji, což nemůže stačit. Dobrá práce probíhala za pomoci dobrovolníků, kterou je třeba dále rozvíjet na krajských úrovních.

Jaké byly rozhodující faktory včetně intenzity kampaně (počtu rozdaných Pirátských listů, počet uvolněných aktivních kandidátů a jejich čas, počet a aktivita dobrovolníků apod.) a kvality osobností na kandidátce

  • Dle grafu níže lze vidět, že nejvíce respondentů zvolilo odpověď na otázku, na základě čeho se rozhodovali, "Konkrétní program strany ve vašem kraji". Tato odpověď je diskutabilní a lze o ní polemizovat v tom smyslu, že její hodnota může být zkreslená, jelikož je to jedna z možností, kterou by využila většina lidí, i když to tak reálně není. Pomineme-li toto riziko tak v této odpovědi hrají roli dvě věci. První je samotné ztotožnění se z programem samotným voličem, což je samozřejmé. Druhý faktor je však důležitější a je jím mediální obraz, "bombardování", typ medializace apod. Jednoduše řečeno ti respondenti jež odpovídali touto variantou, nemusí nutně znát program, ale mohou o tom být přesvědčeni. Jiné statistiky z minulých zkušeností nám říkají, že skutečný a celý volební program nečte v podstatě nikdo.

  • Další velkou skupinu jsou voliči, kteří se rozhodují na základě celostátní činnosti strany a kroky před volbami. To úzce souvisí právě s profilováním osobností daných stran (příklad je uveden o bod níže). Je celkem zajímavé, jakým způsobem je vůbec odpověď prezentována jelikož působí dost demagogicky.

  • Třetím největším kritériem, dle něhož voliči volili, jsou osobnosti a to jak tamní (Čunek, Třešňák...), tak i celostátní (Okamura, Babiš...). Osobně bych této odpovědi připisoval větší procento, ale vycházejme z toho, co máme. Důležitost osobností uvedu na pár příkladech, které jsou příkladné. Je jím například P.Třešňák - starosta v Mariánských Lázních, díky kterému se Piráti vyšplhali nad hranici 5% v Karlovarském kraji, kde je také díky němu a jeho kolegům z Pirátské strany silná voličská základna. Fenomén Okamura, lze-li o něm takto hovořit, dokázal naprosto brilantně zacílit na svoje potenciální voliče (pouze 2% všech nevoličů by volila Okamuru), kdy se pasoval do role tahouna protiimigrační politiky a přímé demokracie. Jeho využití soc. sítí s obsahem cíleným na celé voličské spektrum včetně důchodců. Jeho role pro SPD byla tedy naprosto klíčová, dá se říci, že bez jeho jména by tato strana zapadla mezi jiné pochybné a neúspěšné protiimigrační strany a hnutí.

  • Poslední skupinou, avšak neméně podstatnou, jsou ti, kteří zvolili možnost "kauzy a témata z poslední doby". Zde je výrazný hlavně žlutý kvádr, který nám říká, že této odpovědi lidé připisují nejmenší důležitost (32%). To ve mě vyvolává celkem rozkol, když je patrné, že lidé vědí, že politici kradou a aféry se kolem nich jen hemží, avšak program či osobnost jsou pro ně přednější. Korelaci můžeme nalézt u Babiše, který i přes několik kauz a afér, dotáhl svoje hnutí k vítězství.

Co rozhodovalo:

co rozhodovalo volby

Jaká byla finanční efektivita volební kampaně v jednotlivých krajích (náklady/hlas), porovnejte s vybranými velkými stranami

cena za hlas

Sdílená google tabulka - TUTO TABULKU JE TŘEBA DOPLNIT
Nejpodrobnější mapa dle okrsků
Výsledky voleb dle ČSÚ

Analyzujte počet/viditelnost mediálních výstupů Pirátů a jiných stran v předvolebním období

Celostátní mediální události:

  • Studentské volby
  • Superdebata ČT

Vnímání koalic

Jaké z toho vyplývají výsledky pro vnímání koalicí s různými partnery (Strana zelených, Změna)

Data volebního potenciálu od ČT z kr. voleb 2016 zatím nemáme, protože je vedoucí analytického oddělení tento týden na dovolené a nikdo jiný o tom jednat nemůže :/
Zatím jsem použil data volebního potenciálu z PS 2013.

  • Ukazuje, že Piráti jsou přijatelní jako druhá volba pro nadpoloviční většinu možných voličů všech stran (kromě negativního splitu u voličů ČSSD a KSČM v Praze).
  • Největší je průnik Pirátů s dalšími protestními stranami, klasické zavedené strany mají s Piráty průnik nejmenší.
  • Rozdíl mezi výsledky z volebních potenciálů a ekologické inference je nejvíce zapříčiněn tím, že potenciální voliči prostestních stran k volbám nechodí (viz také sekce o "nevoličích").
  • Nejbizarnější je asi vysoká úroveň průniku Koruny české a Pirátů. Neumím si to vysvětlit jinak, než že tihle voliči už hledají tu nejvíce alternativní alternativu ke všem alternativám nebo mají rádi historii. Počet voličů KČ se ale počítá ve stovkách celostátně.
  • Společná kandidátka se Zelenými většinou v daném kraji půl až procento danému kraji přidala, odhaduji nicméně, že v nekoaličních krajích několik desetin ubrala neb lidé nejsou moc orientovaní v politice a o koalici Zelených a Pirátů celkem často slyšeli a byť se netýkala jejich kraje, spojení se Zelenými bylo pro některé naše voliče nepřijatelné (ano, jde o desetiny procent a neberu to jako důvod nedostání se do kraje). (V.Fořtík)

  • Sečetl jsem preferenční hlasy ve všech krajích a u každé strany jsem je rozdělil na 2 skupiny - "čelo" složené z prvních osmi míst na kandidátce a "křoví" od 9. místa dál. Černá/šedivá jsou Piráti, zelená Zelení, okrově je Změna. (světlá barva "křoví, sytá barva "čelo")
  • Kromě Pardubického kraje Zelení inkasují všude více preferenčních hlasů než Piráti. Velkou roli při tom ale hraje právě "zelené křoví", porovnání čel kandidátek vychází podstatně vyrovnaněji.
  • Piráti mají kromě extrémů ve většině krajů podporu odhadem 2,5 - 3,5 %. Zelení mají kromě extrémů zhruba 1,0 - 2,5 %. Vytvoření dvojkoalice Piráti + Zelení nespojí síly dokonale, cca 0,5 - 1,0 % voličů odmítne takové spojení navzdory větším výdajům na kampaň podpořit. (M.Peksa)
  • Na základě feedbacku od krajských lídrů je patrné, že koaliční spolupráce probíhá spíše pozitivně. Jedním z pozitivních hledisek je například velký počet osobností, kteří se na kandidátce Zelených objevili. Další výhodou je také know-how, které spojení, například v Královéhradeckém kraji, přineslo.

volební potenciál 2013

Kompatibilita Pirátů a Strany zelených (SZ):

  • Druhý hlas SZ by dalo 5 % voličů Pirátů, naopak druhý hlas Pirátům by dalo 10 % voličů SZ, tedy voliči ze SZ. Mezi stranami není podstatná blízkost elektorátu, druhé hlasy jsou napříč spektrem.
  • Přibližně polovina voličů Piráty hodnotí SZ kriticky a polovina spíše pozitivně, elektorát Pirátů je vůči SZ kritičtější než naopak
  • Pirátský elektorát považuje za důležité téma zabránit přílivu migrantů, což je se SZ těžko kompatibilní

Koalice jsou však, dle Daniela Prokopa (Median), rozporuplné nicméně nutné pro dosažení 5%

Přesuny voličských skupin

Jaké byly přesuny voličů mezi jednotlivými politickými stranami

Data dle medianu z voleb do PS 2013:

  • statistické modelování na základě a) změn volebních výsledků (Bayesovský model ekologické inference), b) programatické identifikace strany ve 2 dimenzích (AutXLib, KapXSoc) a c) identifikace 3 základních sociodemografických charakteristik elektorátu (průměrný věk, výše vzdělání, míra nezaměstnanosti)
  • Velikost každé jednotky (strany, ze které se volič přesouvá) je relativní, tj. i pokud strana ztratí voliče, model ukáže přesun voličů od dalších stran. Relativní velikost jednotky ale vychází z původní voličské velikosti stran v roce 2012 (tj. pokud volby 2012 byly např. 50% KSČM, 50% ODS, k Pirátům by v roce 2016 byl přesun cca 70% ODS 30% KSČM)
  • Jsou to malé elektoráty, absolutní čísla jsou proto skoro nonsese, relativní poměr stran je ale kalkulovaný v 95% intervalu spolehlivosti (tj. pořadí stran by se nemělo měnit ani s jiným modelem).
  • Výrazný průnik se SZ je způsoben patrně nejvíce průnikem v krajských a jiných velkých městech, kde se elektorát SZ soustředí (daleko více než u Pirátů)
  • Voličů od SZ ubývá s tím, jak se opouští prostor velkých měst. Téměř poloviční přesun voličů od SZ v roce 2014 byl tak způsoben hlavně voliči z Prahy.

Ekologická inference 1

Ekologická inference 2
Ekologická inference 3
Ekologická inference 4

  • Věková struktura voličů Pirátů. Majoritní skupinou jež volí piráti jsou občané od 18-29 let, kteří jsou se svou 25% volební účastí nejslabší skupinou.

  • Struktura voličů dle dosaženého vzdělání.

  • Struktura voličů dle ekonomického statusu:

Nevoliči

Jaké jsou důvody, proč lidé nepřišli k volbám, jakým způsobem se politickým stranám dařilo a nedařilo je mobilizovat a jaké preference/potenciál mají u nevoličů Piráti

  • Z nevoličů by dle průzkumu 10 % volilo Piráty. Při volební účasti 35 % a celkovém počtu voličů 7,5 mil. jde o přibližně 260 tis. lidí.
  • Z jiného průzkumu vyplývá, že voliči Pirátů jsou málo disciplinovaní, tj. nechodí pravidelně ke všem volbám, ale je třeba je aktivizovat.
  • Skutečné preference Pirátů v krajských volbách jsou cca 3,0 %. Při plošném zvýšení volební účasti o 5 % by sám tento nárůst způsobil zvýšení preferencí cca na 3,8 %. Podle politologů Piráti nejvíce doplatili na nízkou volební účast. Tento problém musí řešit get out to vote kampaň, např. bannery každý desátý nevolič je Pirát.

Důvody nevoličů

Nízkou volební účast způsobila absence vyhroceného střetu a nesrozumitelnost voleb, lidé moc netuší, k čemu kraje jsou. Největší část nevoličů jsou zásadoví nevoliči, skoro polovina pak neví, koho by volila. Lidé kraje neřeší, pouze cca 13 % lidí ví, kdo vládne v jejich kraji. Pouze 6% lidí uvádí, že má podrobné informace o kompetencích a pravomocích krajských vlád.

Znalosti o tom, kdo vládne ve vašem kraji:
nevoliči účXneúč
Informovanost voličů o kompetencích a činnosti vedení jejich kraje:
info

V grafu se odráží také schopnost mobilizovat voličskou základnu. Pro nás důležitý rozdíl je při srovnání Pirátů a SPD-SPO, kteří získali podobný výsledek. Na tomto příkladu je patrné, že kdo chtěl volit SPD-SPO, tak ho prostě volit šel. To u Pirátů neplatí. Dále lze předpokládat, že kdyby se nevoliči zúčastnili, stranám jako Piráti, TOP 09, či KSČM by to výrazně pomohlo, zatímco pro SPD-SPO a SZ by to znamenalo mírný pokles.

Důvody nevoličů

Zdroj:
Česká televize, Median
Interní podklady

Celostátní kampaň

Debriefing Pirátských listů, poučení, zveřejnění finálních šablon online se zdroji

  • Debriefing proběhl na schůzce, viz Zápis ze schůzky.
  • Z hlediska koordinace šlo o jeden z nejnáročnějších projektů v historii Pirátské strany, do něhož byla zapojena skoro všechna krajská sdružení. Tam, kde se noviny roznášely, jsme měli lepší výsledek.
  • Největší problém bylo nezvládnutí plánování a zpoždění způsobené vedoucím mediálního odboru. Lidi si na přípravu novin udělali čas, ale kvůli zpoždění už ho později neměli. Druhý zásadní problém bylo nedodržení pokynů ze strany autorů (počet znaků) a nedostatečné korektury před sazbou. Kraje také otálely bezchybnou přípravou podkladů před doručením šablony. Poslední problém spočíval v chybné šabloně (vina tiskárny).
  • Náměty byly zapracovány do návodu. V příštích volbách bude podstatně jednodušší projekt provést, protože bude jen jedna celostátní mutace.
  • O to více je třeba se zaměřit na kvalitní obsah pro cílovou skupinu čtenářů (zejména lidí 40+), přiblížení našich témat jejich životu. Také jsme nevyužili vzhledem ke zpoždění možnosti testovat jednotlivé texty i dojem z novin jako celku.

Identifikujte úspěšné oblasti a kampaně (např. Karlovarský kraj a jeho okolí) a příčiny jejich úspěchu

  • Pirátské počínání je v okolí města Mariánské lázně, kde Piráti dostali 30 %, již léty prověřené a lidé zjistili, že to má cenu. Je to zásluhou vedení této oblasti, kde působí dnes například Petr Třešňák jako starosta Mariánských Lázní. Jelikož tedy mají Piráti dlouholetou zkušenost s vedením okresu a znají jeho problémy a charakteristiku, mohou tak cílit kampaň na to, co je třeba a na co lidé slyší.

Dopad televizního vystoupení

Superdebata 2016 (6.10.)

  • Dosah k 1 400 000 dospělých kanálů na obou kanálech ČT
  • Nadprůměrně vyhledáván muži nad 45 let. Zvýšený zájem u středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaných diváků. Nadprůměrně atraktivní byl pořad také pro diváky z jihomoravského a středočeského kraje a z Prahy. Naopak výrazně nižší výkon pořad zaznamenal v Olomouckém a Karlovarském kraji
  • Z pohledu procentuálního zastoupení jednotlivých diváckých cílových skupin v publiku převažovali muži (57 %, 43% nad 45 let), což je vyšší podíl mužů než platí pro televizi obecně. Celých 28% tvořili vysokoškoláci, zatímco u TV celkem je to pouze 14 %. Nejvíce procent publika z hlediska místa bydliště reprezentovali diváci ze středočeského kraje – 16 %

Zdroj: Mediamania: Denní sledovanost - 6. 10. 2016

Rozbory podle krajů

Porovnatelná data jsou v následující tabulce:

Sdílená google tabulka

Seznam otázek:

  • Jaká byla podstatná krajská témata a vůbec jaký je charakter elektorátu v různých krajích a jak s těmito tématy rezonuje Pirátský program (např. v Ústeckém kraji, Moravskoslezském kraji)
  • Jaký vliv měla kampaň v jednotlivých místech podle typu kampaně (např. vliv rozdaných Pirátských listů v jednotlivých okrscích)
  • Uveďte a zjistěte zjevné nedostatky jednotlivých kampaní (např. nevhodný text na hlasovacím lístku, nezvládnutá logistika a proplácení, špatné noviny apod.)
  • Jaký vliv mělo naše působení ve veřejných funkcích (ZHMP, radní v Brně, starosta v Mariánských lázních) na volební výsledky?
  • Akce/mítingy v kampaních

Středočeský kraj

Mediální kanály

Výstupy v TV: 1
Distribuce Pirátských listů: 60 000
Články, které o nás psaly: 10

Kandidátka

Počet Pirátů na kandidátce (%): 45
Osobnosti na kandidátce: 0
Počet osob, jenž se naplno věnovali kampani: 1

Dobrovolníci a kontaktní kampaň

Aktivní dobrovolníci při kampani: 120
Dobrovolníci celkem: 120
Výjezdy při kampani: 8
Odhad oslovených lidí (Listy, KK, výjezdy): 2500

Rozpočet

Rozpočet: 300 000
Utraceno: 250 000

Facebooková reklama

Počet zobrazení reklamy: /
Počet prokliknutí: /
Náklady: /

Středočeský kraj

Podstatná témata: Oprava silnic

Průběh kampaně a výsledky:

  • blíže Praze byly lepší výsledky, možná i díky pražským zastupitelům

Předvolební akce:

Podařilo se:

  • levně najmout základní krajský volební štáb

Klady:

  • v rámci strany jsme všechny procesy zvládali relativně včas a hladce (program, primárky, výběrka, strategie kampaně)
  • máme slušný poměr 22 Kč/hlas (ovšem s rostoucími preferencemi poroste geometrickou řadou)
  • nemáme dluh
  • neodpadli lidé, zapojila se spousta nových, nerozhádali jsme se
  • naše voliče jsme nezklamali a je velká šance, že nás budou volit znova
  • kde se dostaly noviny do všech (či většiny) schránek, tam byl nadprůměrný výsledek
  • kde máme silná sdružení, tam byl nadprůměrný výsledek

Zápory:

  • na hlasovacím lístku zůstala stará a neatraktivní povolání
  • malé zapojení kandidátů (nelze vyčítat, s tím jsme do toho šli), z čelních kandidátů si vzal na kampaň volno jen František Kopřiva
  • Piráti - stále málo známá značka (nejsme v podvědomí a jsme málo čitelní)
  • chyběly osobnosti na kandidátce
  • nezaplněná kandidátka
  • chyběly výstupy kandidátů
  • během voleb nefungoval web
  • personální nedostatek (volební štáb i regiony)
  • placení asistenti nenaplnili úplně očekávání (malý zájem o výběrko)
  • štěpení informačních zdrojů (fórum, Wiki, Facebook, telefony, Redmine, web, newslettery, schůze) – informace špatně tekly od jádra na okraj sítě a naopak, členové a příznivci nevěděli, co se děje
  • lídr málo delegoval úkoly, kromě placených lidí neměl komu, potřeboval „krýt záda“
  • chyběl mediální tým (web, tiskové zprávy, grafiky na sociální sítě)

Cíle pro příští volby:

  • pokrýt regiony dobrovolníky a místními buňkami (nábor)
  • zaplnit kandidátku, nasadit osobnosti
  • snížit závislost na centrálních orgánech
  • noviny do každé schránky (kde byly, tam byl silný výsledek)
  • zvýšit rozpočet na reklamu
  • dostat mladé lidi k volebním urnám

Pardubický kraj (SZ+Piráti+Změna)

Mediální kanály

Výstupy v TV: 1
Distribuce Pirátských listů: /
Články, které o nás psaly: /

Kandidátka

Počet Pirátů na kandidátce (%): 55
Osobnosti na kamdidátce: 0
Počet osob, jenž se naplno věnovali kampani: 6 (2 Piráti)

Dobrovolníci a kontaktní kampaň

Aktivní dobrovolníci při kampani: /
Dobrovolnící celkem: /
Výjezdy při kampani: 22
Odhad oslovených lidí (Listy, KK, výjezdy): /

Rozpočet

Rozpočet: 400 000
Utraceno: 400 000

Facebooková reklama

Počet zobrazení reklamy: /
Počet prokliknutí: /
Náklady: /

Klady:

  • Piráti velkým poměrem přeskákali SZ (2:1)
  • Zelení se v koalici snažili, mají v Královéhradeckém kraji dobré zázemí

Zápory:

  • SZ a Změně připadalo, že Piráti dělají málo
  • Špatné volební noviny - vysvětlovací pro členy kandidátky (je to jako newsletter SZ, proč jít do koalice s Piráty)
  • Celé to bylo prezentováno bez stranických nálepek a nebylo to čitelné
  • Z webů téměř nebylo patrné, že jde o náš web. Jsou tam rebrandovaní lidovci "KOalice pro Pardubický kraj" což je subjekt, který nám bral hlasy

Další postřehy:

  • Lídr Zelených dělal každý den výjezd a Pirát, který nehnul prstem ho přeskákal
  • Zelení nechtějí silnici R35
  • Happening Greenpeace - protest proti Chvaletické elektrárně nepomohl

Královéhradecký kraj (SZ+Piráti+Změna)

Mediální kanály

Výstupy v TV: 1
Distribuce Pirátských listů: 160 000
Články, které o nás psaly: /

Kandidátka

Počet Pirátů na kandidátce (%): 50
Osobnosti na kamdidátce: 0
Počet osob, jenž se naplno věnovali kampani: 9

Dobrovolníci a kontaktní kampaň

Aktivní dobrovolníci při kampani: 5
Dobrovolnící celkem: 20
Výjezdy při kampani: 0
Odhad oslovených lidí (Listy, KK, výjezdy): 1000

Rozpočet

Rozpočet: 400 000
Utraceno: 391 678

Facebooková reklama

Počet zobrazení reklamy: 127 495
Počet prokliknutí: /
Náklady: 8059

Klady:

  • SZ a Změna jsou v Hradci velmi dobře fungující celky
  • Martin H. zabodoval v Trutnově, kde je zastupitelem
  • Třiďme odpad, ne lidi - filosof bezdomovec a frontman N.V.Ú.
  • Měli koordinátora od SZ na poloviční úvazek, který se staral o termíny a bylo velmi užitečné ho mít

Zápory:

  • Celkově jsou na Hradecku spíše slabí, protože mají málo členů

Další postřehy:

  • Dělali cílenou kampaň na krajské a okrasní problémy
  • Okresní osobnosti + lídři
  • Myslí si, že je dobré nabrat osobnosti - sympatizanty z řad učitelů apod.

Jihomoravský kraj (SZ+Piráti)

Mediální kanály

Výstupy v TV: 2
Distribuce Pirátských listů: 13 000
Články, které o nás psaly: 40

Kandidátka

Počet Pirátů na kandidátce (%): 69
Osobnosti na kamdidátce: 3
Počet osob, jenž se naplno věnovali kampani: 10

Dobrovolníci a kontaktní kampaň

Aktivní dobrovolníci při kampani: 30
Dobrovolnící celkem: 10
Výjezdy při kampani: 20
Odhad oslovených lidí (Listy, KK, výjezdy): 1100

Rozpočet

Rozpočet: 900 000
Utraceno: 850 000

Facebooková reklama

Počet zobrazení reklamy: 210 000
Počet prokliknutí: /
Náklady: 50 000

Klady:

  • Konopí místo řepky oslovilo seniory
  • Zafungoval online (psali se články, vysvětloval se program)
  • Spolupráce se SZ je hodnocena také spíše kladně (velký počet disciplinovaných členů a členů a zároveň se u hodně věcí přiučili (logistika atd.)
  • Nejlépe se pracovalo s novinami, protože vypadá neutrálně

Zápory:

  • Radek H. je znechucený z hejtu
  • Lidé se ptali, proč se SZ

Další postřehy:

  • Tvrdé jádro Pirátů kroužkovalo Piráty (kroužky jsou v korelaci s kontaktní kampaní)

Jihočeský kraj

Mediální kanály

Výstupy v TV: 0
Distribuce Pirátských listů: 50 000
Články, které o nás psaly: 3

Kandidátka

Počet Pirátů na kandidátce (%): 55
Osobnosti na kamdidátce: 0
Počet osob, jenž se naplno věnovali kampani: 4

Dobrovolníci a kontaktní kampaň

Aktivní dobrovolníci při kampani: 10
Dobrovolnící celkem: 50
Výjezdy při kampani: 6
Odhad oslovených lidí (Listy, KK, výjezdy): /

Rozpočet

Rozpočet: 138 000
Utraceno: 138 000

Facebooková reklama

Počet zobrazení reklamy: /
Počet prokliknutí: /
Náklady: /

Klady:

  • Několik kontaktních kampaní (v Budějovicích hráli hudbu)
  • Neustále přelepovali plakáty SPD

Zápory:

  • Průsery s Jindřichovým Hradcem, nedodržely se dohody (již se vztahy zlepšují)
  • Nestanovili si plán dopředu (kdy plakáty do tisku, kdy hotová grafika apod.)

Další postřehy:

  • Kampaň stála 80 000 Kč
  • Plakátování v hodnotě cca 50 000 Kč
  • Chtělo by to do novin ještě sudoku

Moravskoslezský kraj

Mediální kanály

Výstupy v TV: 0
Distribuce Pirátských listů: /
Články, které o nás psaly: /

Kandidátka

Počet Pirátů na kandidátce (%): 61
Osobnosti na kamdidátce: 0
Počet osob, jenž se naplno věnovali kampani: 10

Dobrovolníci a kontaktní kampaň

Aktivní dobrovolníci při kampani: 10
Dobrovolnící celkem: /
Výjezdy při kampani: /
Odhad oslovených lidí (Listy, KK, výjezdy): /

Rozpočet

Rozpočet: 96 000
Utraceno: 96 000

Facebooková reklama

Počet zobrazení reklamy: /
Počet prokliknutí: /
Náklady: /

Klady:

  • Výsledek je lepší než kdyby šli se SZ

Zápory:

  • Neporozumění výrazům transparence či participace ze strany voličů
  • Nedělali kontaktní kampaň - absence osobnosti
  • Část voličské základny ukradl rektor VŠB za ANO
  • SZ aktivně neřeší ekologická zelená témata v Moravskoslezském kraji

Další postřehy:

  • Piráti se musí více aktivizovat v lokální politice
  • Bartoš: zvážit koaliční spolupráci jež přináší nevýhody
  • Kapounek: Když se nám podaří sehnal lidi, tak Zelené nepotřebujeme. Je tedy třeba doplnit personální zázemí. Hodně pomohli noviny - když jsou dělány kvalitně, jsou lepší než letáky

Plzeňský kraj

Mediální kanály

Výstupy v TV: 1
Distribuce Pirátských listů: 70 000
Články, které o nás psaly: 1

Kandidátka

Počet Pirátů na kandidátce (%): 52
Osobnosti na kamdidátce: 0
Počet osob, jenž se naplno věnovali kampani: 0

Dobrovolníci a kontaktní kampaň

Aktivní dobrovolníci při kampani: 3
Dobrovolnící celkem: 2
Výjezdy při kampani: 4
Odhad oslovených lidí (Listy, KK, výjezdy): 5000

Rozpočet

Rozpočet: 200 000
Utraceno: 140 000

Facebooková reklama

Počet zobrazení reklamy: 219 259
Počet prokliknutí: 1764
Náklady: 5340

  • Roznesli 70 000 novin do schránek a pár tisíc jich rozdali
  • Bez organizace kampaně, která zasáhne celý kraj to do budoucna nepůjde (Plzeňský kraj je velmi rozsáhlý)

Ústecký kraj (SZ+Piráti)

Mediální kanály

Výstupy v TV: 1
Distribuce Pirátských listů: 70 000
Články, které o nás psaly: 40

Kandidátka

Počet Pirátů na kandidátce (%): 100
Osobnosti na kamdidátce: každý pátý
Počet osob, jenž se naplno věnovali kampani: 3

Dobrovolníci a kontaktní kampaň

Aktivní dobrovolníci při kampani: 100
Dobrovolnící celkem: 100
Výjezdy při kampani: 50
Odhad oslovených lidí (Listy, KK, výjezdy): 60 000

Rozpočet

Rozpočet: 890 000
Utraceno: 890 000

Facebooková reklama

Počet zobrazení reklamy: 123 967
Počet prokliknutí: 62 610 interakcí (nejen prookliků)
Náklady: 51 990

Klady:

  • Lukáš B. byl Denně v terénu
  • Létáky, Billboardy a facebook byli spravováni dobře
  • Pozitivní zkušenost s agenturou DYI

Zápory:

  • Zelení byli rozhádanější ještě více než my
  • Čelo kandidátky se volilo napětkrát
  • Zelení mají 5krát více členů v Ústeckém kraji a byl na ně mnohem větší spolehnutí
  • Rozpad koalice s Pro kraj
  • Přílišné zasahování do agenturní činnosti

Další postřehy:

  • Nedostatky u agentury reklamovali a dostali peníze zpět - propisky, neviditelné billboardy apod.
  • Možná toxická image SZ
  • Výsledek moc nekoresponduje s kampaní, která byla rozsáhlejšího typu

Liberecký kraj

  • Vnitrostranicky neviditelní, ale zmobilizovali se okolo Ondřeje Kolka na volby
  • Rozdali v průběhu kampaně 30 000 novin a dalších 10 000 si objednali

Zlínský kraj (SZ+Piráti)

Mediální kanály

Výstupy v TV: 0
Distribuce Pirátských listů: 20 000
Články, které o nás psaly: 1

Kandidátka

Počet Pirátů na kandidátce (%): 100
Osobnosti na kamdidátce: /
Počet osob, jenž se naplno věnovali kampani: /

Dobrovolníci a kontaktní kampaň

Aktivní dobrovolníci při kampani: /
Dobrovolnící celkem: /
Výjezdy při kampani: /
Odhad oslovených lidí (Listy, KK, výjezdy): /

Rozpočet

Rozpočet: 300 000
Utraceno: 300 000

Facebooková reklama

Počet zobrazení reklamy: /
Počet prokliknutí: /
Náklady: /

Klady:

  • Pirátské listy byly super na rozdávání
  • 20 výjezdů obsáhli ve třech lidech
  • Pozitivní působení Michala Berga - zastupitel Vsetína
  • Pirátům získala spoustu hlasů místostarostka

Zápory:

  • Poškození jména koalice - chyba zmocněnce, 3. na kandidátce nebyla členka
  • Jako první strana pod čarou
  • Absence členů a aktivních lidí

Další postřehy:

  • 400 000 Kč na kampaň, 3 mil. od SZ
  • Rozdali 20 000 novin, 70 000 letáků roznesli do schránek
  • Konkurencí byli Soukromníci (7,8%) s kampaní za 15 mil + Čunkem jakožto osobě vyjadřující se kriticky k romské problematice, která stojí za jeho úspěchem

Olomoucký kraj (Piráti+Změna)

Mediální kanály

Výstupy v TV: 1
Distribuce Pirátských listů: 50 000
Články, které o nás psaly: 3

Kandidátka

Počet Pirátů na kandidátce (%): 50
Osobnosti na kamdidátce: 3
Počet osob, jenž se naplno věnovali kampani: 10

Dobrovolníci a kontaktní kampaň

Aktivní dobrovolníci při kampani: 10
Dobrovolnící celkem: /
Výjezdy při kampani: /
Odhad oslovených lidí (Listy, KK, výjezdy): /

Rozpočet

Rozpočet: 200 000
Utraceno: 200 000

Facebooková reklama

Počet zobrazení reklamy: /
Počet prokliknutí: /
Náklady: 24 000

Klady:

  • Podařilo se aktivizovat lidi
  • Facebooková kampaň, která přinesla impactu na FB a lidi, co byli ochotni vyvěšovat novin a dělat reklamu
  • Měli najatého manažera/kreativce, na kterého je pozitivní feedback
  • Spousta novin se podařilo roznést, kvalitně rozdistribuováno přes 2/3
  • Měli plnou kandidátku(50 z max 55(60)) a dobře popsané kandidáty
  • Všichni Piráti přeskákali koaliční partnery

Zápory:

  • Ztracený čas vyjednáváním, jak se bude koalice jmenovat a kdo v ní vůbec bude, ve vleku větších strany(KDU, STAN, SZ)
  • Neměli žádné cílené výjezdy
  • Neměli žádné výrazné osobnosti
  • Na severu neprobehla žádná kampaň
  • Neměli plochy ve veřejném prostoru - plakáty, reklamu v MHD atd.
  • Zjistili, že plakáty na vesnicích byly likvidovány lidovci

Další postřehy:

  • Kampaň začala reálně v září
  • FB je před volbami přehlcený a je potřeba ho začít používat dřív a jinak
  • Je to o dobré organizaci kampaně, spojení jednotlivých kousků dohromady

Vysočina

  • Srandakandidátka, která neudělala nic
  • Vyrobil se jim web a to bylo vše - výsledek 1,7 % je poze z řad skalních příznivců

Karlovarský kraj

Mediální kanály

Výstupy v TV: 1
Distribuce Pirátských listů: 24 000
Články, které o nás psaly: 10

Kandidátka

Počet Pirátů na kandidátce (%): 100
Osobnosti na kamdidátce: 1
Počet osob, jenž se naplno věnovali kampani: 2

Dobrovolníci a kontaktní kampaň

Aktivní dobrovolníci při kampani: 25
Dobrovolnící celkem: 25
Výjezdy při kampani: 33
Odhad oslovených lidí (Listy, KK, výjezdy): 15 000

Rozpočet

Rozpočet: 182 000
Utraceno: 150 000

Facebooková reklama

Počet zobrazení reklamy: 6500
Počet prokliknutí: 850
Náklady: 1 200

Klady:

  • Rovnoměrně rozložené po kraji - zbývá Sokolov, Cheb apod. díky tomu mohli objet všechno
  • Roznesli 20 000 letáků do schránek, zbytek rozdali kontaktně
  • Osvědčily se náramky, balonky pro děti, tužky a placky
  • Jasně se rozhodli, že půjdou samostatně
  • Dobrý start byla místní zastupitelka - všeobecně, kde jsou blízké nebo pirátské osobnosti, jsou výsledky dobré. Musí však táhnout kandidátku
  • Podařilo se relativně uspět i ve městěch mimo hnízda Pirátů. Okolo 4,5 %, což je výsledek cílení i na okrajové oblasti (PLakáty, kontaktní kampaň)

Zápory:

  • Hodně lidí nepochopilo některé články
  • Chyběl support zastupitelů
  • Všechno chaotické a na poslední chvíli (volební noviny dělali do noci)

Další postřehy:

  • Byli osloveni STANem, ale odmítli, aby nebyli 5. kolo u vozu. Dále jednali i se SZ
  • Zkoušeli redmine, ale používali google drive
  • Očekávali překročení 5 % hranice
  • Na ostatních kandidátkách byli dost toxické osobnosti
  • Nevyužili služby žádné agentury
  • Značka Pirátů mezi lidmi je super (maximálně 10 % oslovených reagovala negativně)
  • Kampaň za cca 150 000
  • Je třeba mít zastoupení v celém kraji
  • Ve Varech bylo lokální téma stavba terminálu za 1 mld., proti němuž se vymezili a tím jim vzrostli preference okolo místa výstavby - Klíčem je se jasně vymezit

Doporučení ke strategii

Navrhněte v návaznosti na svá zjištění vlastní doporučení pro budoucí strategii, a to zejména s ohledem na nadcházející sněmovní volby

  • Piráti jsou bráni jako protestní strana, kromě ČSSD a KSČM v zásadě přijatelná pro všechny.
  • Bez koaličních vzorců je podpora Pirátů uniformní 2-3% napříč všemi typy obcí a všemi kraji.
  • Ideologicky jsou Piráti velmi různorodí, od příznivců DSSS v chudších regionech po příznivce SZ v bohatých městech. Společným jmenovatelem je liberalismus a důraz na svobodu jedince, což ale podléhá mnoha interpretacím. To může být programaticky bráno jako překážka (problém zacílení) i jako příležitost (možné variace programu ad hoc podle demografických skupin).
  • Hlavní charakteristikou voličů Pirátů je mladý věk. Lidé 18-25 let dnes ale představují pouze 12% celého elektorátu.
  • Bez profesionálně vedené kampaně se Piráti nikam nedostanou. Kampaň musí být řízena full-timově z centra, na které musí být navázáno 13+1 krajských leaderů a jejich asistenti (dvojka, trojka kandidátky).
  • Poučit se od Tomia: videa na YouTube a kontaktní kampaň udělají výsledek i bez toho, aniž by byl nějaký program.
  • Vetší důraz na get to vote kampaň, kterou aplikoval právě Tomio například. U našeho elektorátu je to velmi důležité (nízký věk = nízká účast), ale i velmi složité. Dle mého názoru by bylo dobré se vyvarovat podobným heslům jako "zvolte si koho chcete, hlavně volit jděte" apod. Ve volbách do PS musíme být tvrdí, jasní a přímý.

4 stupně kampaně:

  1. mediální, což znamená nejen posílat TZ ale i normálně se začít kamarádit s novináři, a to nejen v Praze, ale i v krajích, začíná už teď,
  2. ustavování nových MS, aby bylo alespoň určité celostátní pokrytí, všechny naplaveniny v Praze by měly aktivovat lidi "back home",
  3. tvorba brandu a kampaň leaderů, tj. vytipování osobností vedoucí kandidáty a jejich propagace promyšlená centrem, začíná v lednu,
  4. aktivistická kampaň, začíná v dubnu.

Také k dispozici: PDF HTML TXT