Projekt

Obecné

Profil

Mediální výstup #16486

Aktualizováno uživatelem Michal Macek před více než 3 roky(ů)

Piráti dlouhodobě kritizují nekoordinovaný postup ministerstev a smršť překotných návrhů a novel zákonů v oblasti dostupného a sociálního bydlení. Požadují proto předložení uceleného návrhu opatření pro oblast bydlení, který bude zahrnovat kromě nového zákona o sociálním bydlení minimálně návrh změn zákona o sociálních službách a návrh změn stavebního zákona. 

 Upozorňují na nedostatky zákona o sociálním bydlení i stavebního zákona. 
 Ministerstvo práce a sociálních věcí chce dvěma zásadními novelami zasáhnout do příspěvku na bydlení a do doplatku na bydlení – tedy dvou sociálních dávek, které tvoří zatím jediný ucelený nástroj podpory bydlení chudších částí společnosti. 
 Změny, které vláda chystá, považují Piráti za nedotažené a nepropracované.  

 Na koordinaci spolupráce dotčených ministerstev se dotazovala poslankyně Olga Richterová už v interpelaci na premiéra Andreje Babiše ze dne 31.5.2018. 

 K lepší orientaci v problematice dostupného a sociálního bydlení Piráti připravili přehledný web [bydlimevsichni.cz](https://www.piratskelisty.cz/clanek-2025-piratecon-dostupne-bydleni-a-prilezitosti-v-praze) 

 Olga Richterová se svým týmem uspořádala dne 16.6.2018 další odborný seminář, na kterém vystoupila řada odborníků z oblasti územního rozvoje. 

 V médiích: 

 * pirati.cz: Pirati.cz: [Vláda chce zásadně omezit podporu bydlení. Diskuzi se tradičně vyhýbá](https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/o-podpore-bydleni-opet-znemoznena-diskuze-vladou.html) 
 * Piratské listy: [Interpelace na předsedu vlády ve věci chybějící mezirezortní spolupráce k zák. o soc. bydlení](https://www.psp.cz/sqw/interp.sqw?o=8&s=13&dx=20180531) 
 [bydlimevsichni.cz](https://www.socialni-a-dostupne-bydleni.cz/) 
 Piratskelisty.cz: [Piratecon: Dostupné bydlení a příležitosti v Praze](https://www.piratskelisty.cz/clanek-2025-piratecon-dostupne-bydleni-a-prilezitosti-v-praze) 
 * Piratské listy: Piratskelisty.cz: [Jak zkrotit drahé nájmy? Bydlení, chudoba a státní intervence](https://www.piratskelisty.cz/clanek-2037-jak-zkrotit-drahe-najmy-bydleni-chudoba-a-statni-intervence) 
 * Pirátské listy: Piratskelisty.cz: [V jaké fázi je koncepce sociálního bydlení? Jsme stále na začátku](https://www.piratskelisty.cz/clanek-2092-v-jake-fazi-je-koncepce-socialniho-bydleni-jsme-stale-na-zacatku) 

 Další zdroje: 
 * [Interpelace na předsedu vlády ve věci chybějící mezirezortní spolupráce k zák. o soc. bydlení](https://www.psp.cz/sqw/interp.sqw?o=8&s=13&dx=20180531) 
 [bydlimevsichni.cz](https://www.socialni-a-dostupne-bydleni.cz/) Zpět