Projekt

Obecné

Profil

Akce

Předběžná otázka #9022

uzavřený

Předběžná otázka k tajnosti hlasování

Přidáno uživatelem Martin Kučera před téměř 5 roky(ů). Aktualizováno před téměř 5 roky(ů).

Stav:
Dokončen
Priorita:
Normální
Přiřazeno:
-
Začátek:
28.12.2017
Uzavřít do:
Spisová značka:
Datum podání:
28.12.2017

Popis

Zdravím RK,
mám dotaz týkající se tajnosti elektronického hlasování.
Samozřejmě je nežádoucí, aby bylo možné zjistit, kdo jak hlasoval. Ale bylo by na závadu, kdyby byl např. v Heliosu zveřejněn seznam hlasujících?
V menších skupinách (oblastní sdružení), kde se podle hlasujících dají odhadovat i hlasy, se takové seznamy tak jako tak dají poměrně snadno s dost velkou přesností vytvořit (při hlasování na zasedání prostým pozorováním, při hlasování na fóru monitorováním přítomnosti), a na úrovni CF se při stovce hlasujících už stejně nedá usuzovat, kdo jak hlasoval.
Takže oproti stávajícímu stavu by to žádné škody způsobit nemělo. A na druhé straně by to mohlo fungovat jako další faktor pro zjištění případných mrtvých duší či napadených účtů (například kdyby se objevil hlas od někoho, o kom ani jeho sdružení rok neslyšelo).
Bylo by to průchozí? Pokud ne, na jakém předpisu by to ztroskotalo a bylo by případně akceptovatelné předpis změnit?

Prosím o brzkou odpověď, pokud možno před zasedáním CF. Děkuji.

Aktualizováno uživatelem Miluš Kotišová před téměř 5 roky(ů)

Podle mne je zveřejnění čistě seznamu voličů v pořádku.
Ve všech volbách se sbírá jmenný seznam aktivních voličů, kteří využili svého práva volit. Tedy je možné i zpětně dohledávat a kontrolovat, jestli jsem vedená (jako volička) správně (jako hlasující/absentující).

V tomto smyslu nevidím žádný rozpor s principem tajnosti voleb (nevíme, kdo jak hlasoval). "Problém" malých komunit, kde je možné snadněji odhadnout pravděpodobnost (byť jde stále o odhad), kdo jak hlasoval, existuje i ve zmiňovaných komunálních volbách (malé obce).

Záměr kontroly případných černých duší (navíc v případě nasazení nového systému) je krom toho krok, který může naopak dodat na důvěryhodnosti hlasování.

JSEM PRO zveřejnění seznamu voličů.

Aktualizováno uživatelem František Navrkal před téměř 5 roky(ů)

Nejsem si jistý, proč to nechce nechat AO jako pseudoanonymní, tj. že každý volič dostane nějaký náhodný alias, pod kterým vždy najde svůj hlas. Ale ne, nemyslím si, a to ze stejných důvodů jako Miluš, že by to bylo v rozporu s předpisy.

Aktualizováno uživatelem Jindřich Čermák před téměř 5 roky(ů)

Myslím si, že zveřejnění seznamu hlasujících není nic proti ničemu.
Takže můj poradní hlas je PRO.

Aktualizováno uživatelem Martin Strupek před téměř 5 roky(ů)

Myslím, že veřejný seznam voličů je transparentní, důvody pro jeho zveřejnění jsou legitimní a samotný seznam není proti tajnosti hlasování.

Aktualizováno uživatelem Miluš Kotišová před téměř 5 roky(ů)

  • Stav změněn z Nový na Dokončen
Akce

Také k dispozici: Atom PDF