Projekt

Obecné

Profil

Podání #8688

uzavřený

Upgrade formy spoluprace

Přidáno uživatelem Václav Klecanda před asi 7 roky(ů). Aktualizováno před více než 4 roky(ů).

Stav:
Dokončen
Priorita:
Okamžitá
Přiřazeno:
-
Kategorie:
-
Začátek:
30.11.2017
Uzavřít do:
% Hotovo:

0%

Odhadovaná doba:
0.00hod

Popis

Ve strane se vola po upgrade vseho mozneho, ale ja bych nejradeji videl upgrade pristupu ke spolupraci v ramci TO. Prom mne, jako pro nekoho, kdo se nemuze ucastnit osobnich schuzek a ani kdo se pohybuje ve spolecnosti stavajicich clenu TO (at uz je to kdokoli) je nesmirne obtizne se dostat k aktualnim informacim. To je mj. IMHO duvod absence zapojeni dobrovolniku zvenci. A bude to problem i v pripade najimani profesionalu. Proste je IMHO treba nastavit procesy.

K tomuto me vede chat s Martinem Rejmanem, se kterym jsem resil autentikacni system. Kdyz jsem chtel zjistit, kde najdu specifikaci projektu "nasazeni autentikacniho systemu", tak me odkazal na diskusi s vedoucim TO.

Takhle si vhodou spolupraci ja nepredstavuji. Moji predstavou je, aby ke kazdemu takovemu projektu vznikl repositar (at uz na gitlabu nebo githubu) kde bude specifikace (co je potreba a proc, co je vyslednym stavem, ..) a kde by vznikly kody/konfiguraky/dokumentace ... Dokumentace by mela byt koncenzem sirsi skupiny odborniku po zrale debate pro a proti. To vse v ramci nastroju, ktere repositare poskytuji (issues) aby nove prichozi nemuseli prolezat 157 stranek fora nebo psat vedoucim TO.

Zaroven by bylo IMHO fajn se pravidelne potkavat na foru a rikat si, kdo s cim jak pokrocil. Neco jako standup meeting.
Dava to smysl?

Aktualizováno uživatelem Martin Rejman před asi 7 roky(ů)

Jako IT odborníci bychom měli být schopni řešit věci operativně, a osobně se scházet k věcem, které je opravdu potřeba diskutovat osobně.

Jako prostředek pro výměnu informací a sledování realizace bych volil Redmine, neb diskuse na fóru má jiná pravidla, a často dochází k iracionální debatě. Proto bych zde na Redmine rád ustanovil běžná pravidla efektivní komunikace s cílem řešení problémů, tj. např. pokud říkám, že je něco špatně, nabízím automaticky lepší řešení, nebo explicitně konstatuji, že lepší řešení neznám. Pokud lepší řešení neznám, snažím se aktivně o vyřešení problému ve spolupráci s ostatními, tj. nečekám, že se toho chopí někdo jiný.

Stávající situace je komunikačně velice náročná, někteří si nesou silnou stopu minulosti ve smyslu "ale on říkal, ... ". Tyto stopy je třeba opustit, a argumentovat věcně, tj. co se snažíme vyřešit, co je problém, a jak ho řešit.

K zapojení širší skupiny lidí považuji za potřebné, aby byly veřejně specifikovány (drobné) úkoly, které je potřeba řešit, takže aktivní členové se budou moci zapojit sami. Malými úkoly se dobře začíná.

Pro dobré výsledky společné práce je třeba rovněž vykomunikovat to, co kdo považuje za dobré (např. tabulátory vs. mezery :-D :-D :-D ), a tuto štábní kulturu dodržovat.

Aktualizováno uživatelem Martin Rejman před asi 7 roky(ů)

Tj. asi potřebujeme získat odpovědi na otázky:

  • jaké jsou současné úkoly, a kdo je řídí,
  • jaké jsou současné potřeby (pro popis IT potřeb by měly sloužit dlouhodobé úkoly tohoto projektu),
  • kdo se chce na spolupráci účastnit.

Prosím o případné doplnění informací, které chceme v rámci tohoto úkolu zjistit/domluvit/rozhodnout.

Aktualizováno uživatelem Václav Klecanda před asi 7 roky(ů)

Nesouhlasim. Naco redmine, kdyz mame github nebo gitlab, ktere nastroje k efektivni spolupraci a zapojeni novych lidi maji? Kdyz se budou nastroje pouzivat k tomu k cemu maji, tak veskere info bude na 1 miste a v budoucnu se nepotrebujes nekoho doprosovat o odpovedi na otazky ktere jsi nastinil (3.otazka bude irelevantni - zapoji se kdo bude mit chut).

Aktualizováno uživatelem Martin Rejman před asi 7 roky(ů)

Registruji tedy další otázku, na níž hledáme odpověď:

  • jaké systému pro užší spolupráci v TO využívat - Redmine, GitHub, GitLab - a pro jaké účely.

Já jsem pro Redmine jakožto "ideovou" diskusi, případně na evidenci pokroku úkolů a evidenci vykazovaných časů (budou-li).

Konkrétní realizace může být dobré řešit v Git-whatever, protože to zároveň poskytne ochranu technickým detailům řešení, které nutně nemusíme chtít skladovat veřejně.

Aktualizováno uživatelem Jitka Novotná před asi 7 roky(ů)

Z toho co jsem slyšela, dřív scházel TO člověk co by dělal 'administrativní' činnost. Teď se vše mění a má tedy smysl tuhle otázku otevírat.
Souhlasím s Martinem, že fórum není vhodné po potřeby TO.
Github a jeho issue skvěle fungují pro konkrétní projekty (např na hlavním webu to funguje), ale neřeší celkový obrázek.

Co se týče celkového obrázku, tak tam bych to viděla hlavně na wiki TO, která dá přehled o tom co používáme a odkáže na jednotivé projekty, lidi a co dělají budou na ni i zmínky o fyzických schůzkách. Současný stav https://wiki.pirati.cz/to/start je naprosto žalostný. Ráda bych věnovala kus času přes vánoce tomu ho přivést do stavu kde bude sloužit pro orientaci nových zájemců.

Fórum či IM (teď frčí riot) je doplňkové a může být produktivní jen pokud budeme mít zmapovaný celkový obrázek a lidi co tam budou schopni kvalifikovaně reagovat, což teď nemáme.

Aktualizováno uživatelem Václav Klecanda před asi 7 roky(ů)

Souhlas, wiki stranka TO je pro ostudu. Ale jak ji chces upravit, kdyz neni prave ten proces, ktery by tam mel byt popsat. OK, paklize se dohodnem, ze vse, project related bude v repositarich, ma smysl z wiki repa nalinkovat a popsat, jak probiha prace. Ale zadny takovy proces neni (aspon ja o tom nevim).

Co se tyce celkoveho obrazku: nemyslim si, ze by byl potreba pro cloveka, ktery chce pracovat napr. na auth aplikaci. Nemusi vedet, ze mu pobezi na virtualnim stroji v dockeru a kdesi cosi. Je to programator, ne deployer. Dostane zadani a pracuje. Celkovy obrazek by meli znat ti, co se dohaduji na zadani ...

BTW: ja potrebuju auth aplikaci, co umi JWStokens a API, co mi da info o uzivatelich a nemam cas cekat do vanoc. Muj PARO projekt ma byt hotov do konce roku. Takze potrebuju misto, kde bych moh zpochybnit zadani ktere dostal Martin a ktere vedlo k rozhodnuti o nasazeni java based silenstvi jako Keycloak a ktere IMHO k cili nepovede v rozumnou dobu a s rozumnym effortem ;)

Aktualizováno uživatelem Stanislav Štipl před asi 7 roky(ů)

A Keycloak neumi JWStokens a API? V testovacim provozu uz je, takze imho neni problem proti tomu v testovacim provozu spustit Tvou aplikaci.

Alternativne muzes pouzit OpenID + GraphAPI.

Jakkoliv Javu nemusim, zda se, ze bys za silenstvi oznacil cokoliv, co neni v JS :-)

Aktualizováno uživatelem Martin Rejman před asi 7 roky(ů)

KeyCloak podporuje jak REST API (obdoba informací dle GraphAPI), tak autorizaci pomocí JWT tokenů (dle specifikace OpenID Connect).

Aktualizováno uživatelem Václav Klecanda před asi 7 roky(ů)

Ja bych teda poprosil, kdyby to nekdo dotahl do stavu, kdy mi rekne, jak udelat request kdyz chci seznam uzivatelu ze skupiny nebo profil s id=222 a jak se autentizovat a dostat uzivatelsky profil a token.

Aktualizováno uživatelem Václav Klecanda před asi 7 roky(ů)

Jsou vanocni prazdniny nebo redmine uz se nepouziva nebo co se deje?

Aktualizováno uživatelem Martin Rejman před asi 7 roky(ů)

Děje se to, že :

  1. diskutuješ o věci v tématu, které k tomu nepřísluší,
  2. Dokumentaci REST API lze najít velice snadno na Google: http://www.keycloak.org/docs-api/3.4/rest-api/index.html.

Aktualizováno uživatelem Václav Klecanda před asi 7 roky(ů)

Pokracovani o mojem reseni na https://redmine.pirati.cz/issues/8826. Omlovam se za zmatek. Ale on sem nikdo stejne moc neprispiva, takze no problem

Aktualizováno uživatelem Martin Rejman před téměř 7 roky(ů)

  • Stav změněn z Nový na Dokončen

Aktualizováno uživatelem Jan Hamal Dvořák před více než 4 roky(ů)

  • Fronta změněn z Návrh na Podání
  • Projekt změněn z 124 na Technické oddělení
  • Organizační struktura smazán (Ne)

Také k dispozici: Atom PDF