Projekt

Obecné

Profil

Podání #8654

uzavřený

Podklady pro komunální volby

Přidáno uživatelem Vojtěch Pikal před více než 6 roky(ů). Aktualizováno před téměř 6 roky(ů).

Stav:
Dokončen
Priorita:
Normální
Přiřazeno:
-
Začátek:
27.11.2017
Uzavřít do:
% Hotovo:

0%

Odhadovaná doba:

Popis

Vojtěch Pikal dodá výběr z předpisů pro metodiku pro komunální volby

Aktualizováno uživatelem Vojtěch Pikal před více než 6 roky(ů)

Prakticky všechny záležitosti jsou řešeny ve volebním řádu: https://wiki.pirati.cz/rules/vr
Základní "nástroje" (smlouvy, kandidátky, prohlášení) jsou zde: https://wiki.pirati.cz/ao/sablony/volby tam nalezneta i návody a pokyny k vyplnění jednotlivých listin. Vzory předpokládají, že si je stáhnete a předvyplníte v počítači.

Komunál

§ 20a Komunální volby
(1) Oblastní fórum toho oblastního sdružení, ve kterém je obec, do jejíhož zastupitelstva se volí,
a) volí lídra kandidátní listiny v primárních volbách,
b) volí čelní kandidáty a ostatní kandidáty na kandidátní listině v primárních volbách, není-li stanoveno jinak,
c) může doplňovat kandidátní listinu sestavenou v primárních volbách o další kandidáty usnesením i bez konání primárních voleb.

(2) Příslušné oblastní předsednictvo
a) organizuje primární volby,
b) má pravomoc vyjednávat volební spolupráci, není-li stanoveno jinak,
c) předkládá kandidátní listinu republikovému výboru.

(3) V případě, že nemá jít o lídra ani čelního kandidáta, nemusí být kandidát členem ani registrovaným příznivcem České pirátské strany a nevztahuje se na něj ustanovení § 10 odst. (1) písm. b).

(4) Kandidátní listinu a související koaliční smlouvu pro komunální volby s výjimkou voleb do Zastupitelstva hl. m. Prahy podepisuje předseda příslušného krajského sdružení na návrh toho, kdo organizuje dané volby.

Harmonogram

Termíny nelze vyhlásit, dokud nebude vyhlášen termín voleb, nicméně opět lze očekávat volby na podzim, v říjnu. Z toho vyplývá "termín přihlášení"(tedy pro odevzdání kandidátních listin) v srpnu.
Odtud pak povinnost mít případnou volební spolupráci ujednanou zhruba na konci května a volební listiny a program mít hotové na začátku července.
Samozřejmě, vždy platí - čím dřív, tím lít.

Spolupráce a kandidátky

Vždy platí, že upřednostňujeme samostatnou kandidátní listinu, klidně s účastí nezávislých a případně členů jiných stran, sestavenou v našich vnitrostranických primárkách.

Za organizaci sestavení a odevzdání kandidátní listiny je zodpovědné příslušné oblastní předsednictvo (místní tam, kde existuje místní sdružení, krajské tam, kde nikoliv) a kandidátku podepisuje krajský předseda. (Případně místopředseda v pořadí, pokud by to bylo nezbytné.)

Kromě toho existují následující možnosti:

  • Kandidátka "koaliční" s nezávislým kandidáty - má smysl používat, pouze pokud je nutnost změnit název kandidátní listiny z "Česká pirátská strana" na něco jiného, například protože se spojujeme se značkou, která není stranou, ale dlouhodobě v místě působí. V takovém případě je nutno u každého kandidáta kromě politické příslušnosti uvádět ještě navrhující stranu, tedy jestli se jedná o kandidáta České pirátské strany, nebo o kandidáta nezávislého.
  • Kandidátka koaliční s účastí dalších stran. V takovémto případě MUSÍ existovat smlouva o volební spolupráci řešící všechno od financování, povolebního uspořádání, vyrovnání, sestavení kandidátky, zmocněnce, ovk, programu, názvu kandidátky, značky atd. atp. Kandidátku podepisují zpravidla předsedové ostatních zúčastněných stran a u každého kandidáta se opět kromě příslušnosti uvádí i navrhující strana koalice.

A dále

  • Účast našich kandidátů na kandidátkách jiných stran či koaličních kandidátkách, které neobsahují Piráty. Je to možné, ale je to vhodné, pouze pokud tam naše účast hraje vskutku marginální úlohu (1-2 členové na zadních pozicích apod.) Taková kandidatura se oznamuje republikovému výboru.

Je vhodné mít kandidátní listiny zcela naplněné, neplné listiny jsou na tom při přepočítávání hlasů obecně hůř. (Můžou existovat speciální případy kdy nikoliv, ale pokud nevíte přesně co děláte, nedělejte to.)

Primárky

Kandidátní listiny se sestavují v primárních volbách všemi příslušnými členy hlasováním, nejčastěji na internetovém fóru. Lídr se hlasuje samostatně, pak čelo (1/7
maximální velikosti listiny) pak zbytek. V Případě časového presu může zbytek dosestavit předsednictvo.

Finance

Každá kampaň, které se účastní Piráti by měla držet vysoký standart Pirátské transparentnosti - tedy transparentní účet, zveřejnění dárců, zveřejnění účtů atd.
Pokud není zvláštní důvod, není třeba zakládat oddělený účet. Typickým zvláštním důvodem je potřeba oddělení koaličních prostředků od čistě Pirátských nebo oddělení různých prostředků(darů) na různé kampaně(to může zajistit i vhodná práce s rozpočtovým systémem). O čet požádejte včas Finanční odbor.

Kraje by si měli vytvořit rozpočtové položky pro jednotlivé větší komunální kampaně a v případě větších kampaní také naplánovat kampaň schválením záměrů na jednotlivé akce či složky kampaně. Nejmenší smysluplný záměr je 10 000,-.

Program

Program musí být v souladu s dlouhodobým programem, případně společným programem, pokud republikový výbor takový vydá. Jak již bylo řečeno, ten by měl být hotov a předložen do začátku července.

Kampaň, řízení, štáb

Pro každou kampaň je možno si zřídit volební štáb, který bude hospodařit s volebním rozpočtem a záměry a provádět jednotlivé kroky kampaně.

Kromě lokálních volebních štábů, bude fungovat celostátní volební štáb, který bude koordinovat věci jako vizuál, nákup a distribuci merchendise apod.

Senát

§ 22a Senátní volby
(1) Kandidátní listinu sestavuje krajské fórum toho krajského sdružení, ve kterém je volební obvod senátních voleb. Sestavením kandidátní listiny je schválen jednotlivý volební program kandidáta.
(2) Republikové předsednictvo má pravomoc vyjednávat volební spolupráci v senátních volbách, není-li stanoveno jinak. Republikové předsednictvo může vyjednáváním volební spolupráce v určitém volebním obvodu senátních voleb pověřit krajské předsednictvo, do jehož územní působnosti volební obvod senátních voleb zasahuje.

(3) Krajské předsednictvo
a) organizuje volby na úrovni kraje,
b) předkládá jednotlivý volební program kandidáta a kandidátní listinu republikovému výboru.

Harmonogram

Volby se budou konat společně s komunálními, takže bude platit, co je řečeno tam

Spolupráce a kandidátky

Volební spolupráci vyjednává v senátních volbách primárně republikové předsednictvo, které může k vyjednávání v jednotlivých případech pověřit předsednictvo krajské. Pokud je kandidát nominován (ať už pouze vlastní nebo koaliční) nominován Pirátskou stranou, musí projít primárkami v kraji. Stejně tak musí projít schválením krajem smlouva o volební spolupráci (ať už čistě s kandidátem, nebo koaliční).

Kandidátní listinu podepisuje předseda strany, případně pověřený místopředseda.

Finance

viz komunální volby. V senátních volbách je navíc transparentní samostatný volební účet zákonná nutnost. Ten musí být případně zřízen nejpozději s vyhlášením voleb.

Je třeba uhradit kauci (příspěvek na organizaci voleb) ve výši 20 000,-. Republikové předsednictvo má v plánu schválit "program" v němž bude přispívat na volební kampaně z centrálního rozpočtu až 150 000,- a to na ty kandidáty, u nichž bude reálná šance na úspěch.

Aktualizováno uživatelem Jakub Michálek před téměř 6 roky(ů)

  • Stav změněn z Nový na Dokončen

Také k dispozici: Atom PDF