Projekt

Obecné

Profil

Akce

Úkol #845

uzavřený

Dlouhodobý úkol #801: Orgány města a městské organizace

Dlouhodobý úkol #805: Výbor pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy

Jednání výboru pro kulturu a památkovou péči dne 21.1.2015

Přidáno uživatelem Adam Zábranský před téměř 8 roky(ů). Aktualizováno před téměř 8 roky(ů).

Stav:
Dokončen
Priorita:
Normální
Přiřazeno:
Kategorie:
-
Cílová verze:
-
Začátek:
21.01.2015
Uzavřít do:
% Hotovo:

100%

Odhadovaná doba:
2.00hod
Spisová značka:
Pořadí:
Typ práce:
Organizační struktura:
Smlouva:

Aktualizováno uživatelem Adam Zábranský před téměř 8 roky(ů)

Zápis:

Rozpočet na jednotlivé kulturní organizace je vyšší než minulý rok. Výše bude asi 1,41 mld. Kč.
Novotný: 50 % z poplatku za rekreační ubytování (celkem cca 175 mil Kč, polovina tedy cca 80 mil) má jít na podporu cestovního ruchu, v rozpočtu je nějakých 65 milionů. Proč ten výpadek?
Navíc v návrhu chybí granty na cestovní ruch.

Nějaká paní z odboru:

Nový návrh grantového systému
V současné době je grantový program na 2010-2015, schváleno 2011. Historie: Ta Fantastika si předtím stěžovala na nerovný přístup k grantům, tak se 3 roky pracovalo na novém systému, ten byl nakonec 2011 notifikován Evropskou komisí.
V březnu 2015 se bude vyhlašovat grantové řízení na 2016, musí se vytvořit nový grantový systém. EK nedovolila Praze prodloužit notifikaci z roku 2011, vydala nové nařízení o podporách z veřejných financí, které jsou v souladu se svobodným trhem (obecně jsou podpory zakázané, ale tímto nařízením se vydávají blokové výjimky).
Za rok je cca 800 žádostí.

V novém systému je navíc: podpory je možné udělovat i na investiční prostředky (např. na opravu divadel, nová světla), to do teď nebyly.
Nemění se: Provozní podpory z veřejných rozpočtů jsou možné do výše 70 % způsobilých nákladů. Obecně se toho moc oproti předchozímu nemění, je to spíš technická novela.

Nová pravidla mimograntové podpory
Spolupořadatelství akcí v oblasti kultury: podpora 1) předávání cen a 2) amatérských postupových přehlídek. Je to podpora z "iniciativy výboru" (ad hoc žádosti, které jdou mimo systém grantů, resp. nejdou skrze grantovou komisi (často akce, kterým granty uděleny nebyly)). Výbor si je buď osvojí nebo ne.
Spolupořadatelství akcí v oblasti cestovního ruchu (nově se oddělují od kultury, kvůli blokové výjimce): výše je malá (protože jde primárně o podnikatelskou činnost)

Novotný kritizuje spolupořadatelství, je to obcházení grantového systému, většinou by se k tomu výbor podle něj měl stavit negativně.

Schvalování podpory ze spolupořadatelství
Obecně je procedura taková, že žádosti o spolupořadatelství výbor buď a) neschválí nebo b) schválí buď v žádané výši nebo v menší výši. Potom je radní pro kulturu nechá schválit v Radě tak, jak navrhl výbor. Teď ještě není schválený rozpočet, takže žadatelé nebudou vědět, jestli opravdu dostanou tu částku, kterou výbor doporučil, ale aspoň budou vědět, že něco dostanou, a budou moci akci uspořádat. Proto to Kaplicky chtěla odhlasovat už teď.
Vtipné bylo neschválení navrhovaného spolupořadatelství Ceny Ď, což jsou ceny udělované mesenášům umění (je absurdní, že předávání těchto cen bylo dotováno hl. m. Prahou). Jinak vše schváleno v navrhované výši.

Ostatní
Členové grantové komise dostávají odměny a jsou smluvně zavázáni, aby je bylo možné donutit dodat stanoviska.

Aktualizováno uživatelem Adam Zábranský před téměř 8 roky(ů)

  • % Hotovo změněn z 0 na 100
  • Stav změněn z V řešení (diskutuje se) na Dokončen
Akce

Také k dispozici: Atom PDF