Projekt

Obecné

Profil

Programový cíl #8098

12. Na úřad z domova - možnost vyřídit si 90 % papírování přes internet bez obíhání úřadů

Přidáno uživatelem Jakub Michálek před 12 měsíců. Aktualizováno před 4 měsíců.

Stav:
V řešení (diskutuje se)
Priorita:
Normální
Přiřazeno:
Začátek:
2017-10-23
Uzavřít do:
% Hotovo:

10%

Pořadí:
Organizační struktura:
Ne

Historie

#1 Aktualizováno uživatelem Ondřej Profant před 12 měsíců

  • Přiřazeno nastaven na Ondřej Profant

#2 Aktualizováno uživatelem Jan Loužek před 12 měsíců

  • Předmět změněn z Na úřad z domova - možnost vyřídit si 90 % papírování přes internet bez obíhání úřadů na 12. Na úřad z domova - možnost vyřídit si 90 % papírování přes internet bez obíhání úřadů

#3 Aktualizováno uživatelem Jakub Michálek před 11 měsíců

  • Cílová verze nastaven na 20 priorit Pirátů ve sněmovně

#4 Aktualizováno uživatelem Jakub Michálek před 11 měsíců

  • Projekt změněn z Sněmovna na E-government

#5 Aktualizováno uživatelem Lukáš Černohorský před 8 měsíců

zákon č. 2/1969 Sb., kompetenční zákon
zřídit ministerstvo informatiky

Občané by měli mít možnost vyřídit maximum možného z domova či zahraničí pomocí internetu. Pro inspiraci lze využít Estonsko s téměř výhradní elektronickou komunikací. Je nutné novelizovat zákony, např. zákon č. 106/1999 Sb., zavést povinnost státu poskytovat software nutný pro plnění povinností občana ve vztahu ke státu pro všechny významné platformy (Android, Windows, Linux, Apple). Doplnit zákon 300/2008 Sb. o standardní formát jednotného elektronického podání, kde budou po přihlášení datovými schránkami nebo čipem v občance, předvyplněny všechny údaje, a dále pravidla sdílení dat ve veřejné správě. Zavedeme možnost hlídače podání na e-mail zdarma. Vydat jednotný vizuální manuál státu podobně jako v Německu. Novelizovat všechny zákony tak, že budou aktualizovány všechny formuláře, bude existovat možnost ve všech případech použít elektronický formálář. Díky kontrole každého formuláře/agendy ministrem osobně budou omezeny nesrozumitelnosti (např. přetrvávající právní žargon).

Počítáme s úpravou všech složkových zákonů vzhledem k tomu, že každá úřední agenda má svou vlastní úpravu. Např. řidičské průkazy: Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích apod.

Zákon č. 378/2007 Sb., zákon o léčivech
Elektronické recepty na bázi dobrovolnosti – vyjdeme vstříc lékařům bez PC. Druhá varianta je odložení povinnosti o dva roky (senátní návrh)

Úprava zákona o léčivech ve prospěch všech uživatelů - lékařů, lékárníků i pacientů: kontrola interakcí, možnost nahlížení do elektronického lékového záznamu zdravotníky se souhlasem pacienta (nebo s možností opt-out), více položek na eReceptu než dvě jako nyní na papíru, možnost vyzvedávat recepty “na průkazku” bez unikátního kódu.

Zákon č. 372/2007 Sb., o zdravotních službách
Úprava legislativy Národního kontaktního místa pro zavedení elektronického zdravotnictví. Přístup k údajům pacienta nebude svévolný: Bude vyhrazen pro případ ohrožení života, souhlas pacienta a umožnění opt-out. Chceme jasně definované profese pracovníků s přístupem (vyloučení nezdravotníků a samostatné povolování přístupu ze zahraničí).

Chceme přidat možnost přístupu k eReceptům se souhlasem pacienta.

Chceme přístup k datům pacienta v informačních systémech zdravotních pojišťoven se souhlasem pacienta.

Zákon č. 372/2007 Sb., o zdravotních službách
Zrušení vedení osobních údajů v Národním registru hrazených služeb na ÚZIS. Nevidíme důvod pro to, aby pro výpočty statistik (pro účely DRG) stát shromažďoval jednoznačnou identifikaci pacienta s možností si pročítat zdravotní výkony/léky/diagnózy u každého občana.

#6 Aktualizováno uživatelem Ondřej Profant před 7 měsíců

Přehled egov legislativy: https://www.profant.eu/leg/

#7 Aktualizováno uživatelem Ondřej Profant před 7 měsíců

  • % Hotovo změněn z 0 na 10

Byl jsem zvolen předsedou podvýboru pro egoverment.

Absolvoval jsem schůzku s vládním zmocněncem V. Dzurilou. Též se scházím s lidmi z OHA.

#8 Aktualizováno uživatelem Ondřej Profant před 5 měsíců

  • Stav změněn z Nový na V řešení (diskutuje se)

Snažíme se spolupracovat s ICT unii, která má komplexní zákon připraven. Uvidíme zda s námi budou opravdu spolupracovat.

#9 Aktualizováno uživatelem Tomáš Martínek před 4 měsíců

  1. 7. 2018 začíná účinnost zákona ohledně národní elektronické identity - https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/pro-obcanku-s-cipem-zdarma-pockejte-do-cervence.html

Také k dispozici: Atom PDF