Projekt

Obecné

Profil

Úkol #717

uzavřený

Dlouhodobý úkol #801: Orgány města a městské organizace

Dlouhodobý úkol #716: Výbor pro legislativu, veřejnou správu, protikorupční opatření a informatiku

Jednání výboru pro legislativu 14.1.2015

Přidáno uživatelem Adam Zábranský před téměř 9 roky(ů). Aktualizováno před téměř 9 roky(ů).

Stav:
Dokončen
Priorita:
Normální
Přiřazeno:
Kategorie:
-
Cílová verze:
-
Začátek:
14.01.2015
Uzavřít do:
% Hotovo:

100%

Odhadovaná doba:
(Celkem: 0.00hod)
Spisová značka:
Pořadí:
Typ práce:
Organizační struktura:
Smlouva:

Popis

Na prvním jednání se bude probírat náš tisk Z-3110 o zveřejňování smluv, viz https://redmine.pirati.cz/issues/151.


Dílčí úkoly 1 (0 otevřených1 uzavřený)

Úkol #791: Zpětná vazba, setkání klubu dne 14. ledna 2015Dokončen14.01.2015

Akce

Aktualizováno uživatelem Adam Zábranský před téměř 9 roky(ů)

Nejprve jsme se představili, pak se nám představily ředitelky odborů, které s naším výborem mají co do činění. Pak jsme schválili návrh plánu práce výboru na tento rok. Moc diskuse okolo toho nebylo, jen jsem doplnil, že budeme chtít řešit vendor lock-in a aby se do hl. m. Prahy volilo stejným způsobem jako do krajů, nikoliv jako do obcí.

Pak přišel na řadu hlavní bod programu, projednávání našeho návrhu na zveřejňování smluv. Stručně jsem představil hlavní změny, které by přijetí našeho návrhu přineslo, pak jsem na vyzvání předsedkyně představil úpravy, které jsme zapracovali ten den dopoledne ve spolupráci s legislativním odborem. Pak následovala diskuse, kde proti návrhu celkem silně vystoupil Lukáš Manhart z TOP 09 a Vladislava Veselá z ANO, naopak podpořila ho předsedkyně výboru Petra Kolínská z Trojkoalice a radní Irena Ropková z ČSSD. Lukáš Manhart oznámil, že návrh není schopen pojmout a že by to měla řešit rada, a plamenně brojil proti zásadě "nezveřejněná smlouva neplatí", která ovšem v upravené verzi již nebyla (pro legislativní odbor to byla "naprosto nepřijatelná" podmínka). Vladislava Veselá se zase bála zásahu do ochrany obchodního tajemství a osobních údajů (což je ovšem při zveřejňování smluv hl. m. Prahou vyřešeno již dnes). Navíc zveřejňování smluv podle obou výše zmíněných nic nevyřeší, protože už je to s křížkem po funuse. Argument, že Slovensku zveřejňování smluv ušetřilo desítky miliard korun, je asi nepřesvědčil. Na kritiku jsem se snažil vždy reagovat, ale mé reakce byly často docela chaotické (poučení pro příště: zapisovat si "argumenty" oponentů!).

Nutno podotknout, že kvůli učení na zkoušky jsem neměl čas se na výbor připravit, takže moje výstupy byly spíše slabší. Nakonec jsme odhlasovali, že doporučujeme Radě hl. m. Prahy, aby zlepšila zveřejňování smluv v souladu s naším návrhem, a to do konce dubna. Můj návrh na usnesení, ve kterém zastupitelstvu doporučujeme přijmout náš návrh, neprošel (byl jsem jediný, kdo pro něj hlasoval).

Posledním bodem programu byl postup při výběru uchazečů na přísedící u Městského soudu v Praze, kdy se v minulosti prý osvědčil postup, že výbor tyto uchazeče griluje a víceméně vybírá (volí je zastupitelstvo, ale výbor je doporučuje a zastupitelstvo hlasuje většinou na základě jeho doporučení). Odhlasovali jsme, že takto budeme postupovat i nadále.

Aktualizováno uživatelem Adam Zábranský před téměř 9 roky(ů)

  • Stav změněn z Čeká se na podatele na Dokončen

Také k dispozici: Atom PDF