Projekt

Obecné

Profil

Úkol #5723

uzavřený

Základní příjem pro zastupitele

Přidáno uživatelem Pavel Hájek před téměř 8 roky(ů). Aktualizováno před asi 6 roky(ů).

Stav:
Odloženo
Priorita:
Normální
Cílová verze:
-
Začátek:
10.03.2017
Uzavřít do:
17.05.2017
% Hotovo:

30%

Odhadovaná doba:
Spisová značka:
Vnější zodpovědná osoba:
Typ práce:
Organizační struktura:
Ne
Smlouva:

Popis

Vážení členové RV,

podávám návrh na zavedení Základního příjmu pro komunální politiky v Pirátské straně a budu rád, když si ho osvojí a na zasedání RV přednese Olga Richterová, jediná členka našeho desítkového sdružení v RV a současně zastupitelka, která může i ze své zkušenosti přidat řadu dobrých argumentů pro jeho realizaci.

Pirátská strana dlouhodobě koketuje s tématem Základního příjmu a možná jednoho dne dozraje doba a může se toto téma stát i tématem některých sněmovních voleb. Současně chci ventilovat své nadšení ze zastupitelů a zastupitelek v městských částech Prahy, kteří dávají do své práce (převážně v opozici) veškeré své schopnosti, svůj volný čas a odměnou je jim pouze symbolická čáska přidělená za mandát dle velikosti obce a tu navíc často zpátky posílají na činnost místních buněk. Například za ně vydávají vlastní informační materiály jako newslettry nebo noviny. V tomto ohledu si myslím, že zastupitelská práce je u nás programově podhodnocená a skoro bych podezíral naši politickou reprezentaci, že se tak děje zcela úmyslně ve snaze nedat zastupitelům, kteří se výměnou za nějakou z trafik neupíší vládnoucím koalicím, ani nejmenší existenční jistotu a prostředky pro svou práci. Nejhezčím příkladem je naše největší město, kde máte možnost volby sedět za několik tisíc Kč měsíčně v opoziční lavici nebo za 80 tis. Kč měsíčně poslušně zvedat ruce s koalicí. A je paradox, že právě v Praze se Pirátům podařilo systém alespoň nějakým způsobem nabourat formou pravidelných odměn zastupitelům přímo ze zdrojů strany. Praha jako krajské zastupitelstvo s příspěvkem na mandát to umožňuje finančně utáhnout.

Z nějakého záhadného důvodu na všech nižších zastupitelstvech jakákolik finanční podpora zastupitelů či místních hnutí úplně chybí. A je to škoda. Vždyť právě volební spolky a hnutí, které vznikají od spodu nám mají být nejbližší. Chtěl bych proto spojit tato dvě témata do jednoho a rád bych Vám navrhl přidělit každému zastupiteli, který je členem Pirátské strany, na jeden rok pravidelný měsíční základní příjem ve výší 1.000 – 2.499 Kč dle velikosti obce, ve které byl zvolen.

K diskuzi navrhuji pásma 1.000 Kč pro obce a městské části do 2 tis. obyvatel, do 50 tis. obyvatel částku 2.000 Kč měsíčně a od 50 tis. obyvatel 2.499 Kč měsíčně.

Hranice 2 tis. obyvatel volím jako přechod mezi vsí a městem (městysem), hranice 50 tis. je hranice velikosti krajských měst a částka 2.499 Kč je nejvyšší mzda, kterou můžete měsíčně vyplatit a nemusíte odvádět sociální pojištění. Tedy tato čáska je poslední možná, kdy poměr mezi čistým přijmem zastupitele a náklady pro stranu jsou ještě přijatelné a nemusíte koketovat s nejrůznější obdobou švarcsystému. Níže jsem se pokusil o konkrétní kalkulace návrhu

Příjem a náklady za jednoho zastupitele

a) pásmo obcí od 50 tis. obyvatel
základní příjem: 2.499 Kč mesíčně
čistý příjem pro zastupitele: 1.966 Kč měsíčně
odvody na zpravotní pojištění: 338 Kč měsíčně
odvody na sociální pojištění: 0 Kč měsíčně
záloha na daň z příjmu: 420 Kč měsíčně
celkové náklady pro stranu: 32.688 Kč ročně

b) Pásmo obcí od 2 tis. do 50 tis. obyvatel
základní příjem: 2.000 Kč mesíčně
čistý příjem pro zastupitele: 1.580 Kč měsíčně
odvody na zpravotní pojištění: 270 Kč měsíčně
odvody na sociální pojištění: 0 Kč měsíčně
záloha na daň z příjmu: 330 Kč měsíčně
celkové náklady pro stranu: 26.160 Kč ročně

c) Pásmo obcí do 2 tis. obyvatel
základní příjem: 1.000 Kč mesíčně
čistý příjem pro zastupitele: 790 Kč měsíčně
odvody na zpravotní pojištění: 135 Kč měsíčně
odvody na sociální pojištění: 0 Kč měsíčně
záloha na daň z příjmu: 165 Kč měsíčně
celkové náklady pro stranu: 13.080 Kč ročně

Komu příjem poskytnout?

Každému zastupiteli obce či městské části, který není současně zastupitelem kraje a který je k určitému datu (např. 1.10.2017) členem Pirátské strany a o základní příjem požádá. (Krajské zastupitele neuvažuji z důvodu státního příspěvku, ze kterého je možno podpořit jejich činnost podobně jako v Praze.)

Kolik takových zastupitelů bude a kolik to bude stát?

V roce 2017 odhaduji počet zájemců o ZP na maximálně 20 zastupitelů a náklady kolem 300.000-700.000 Kč ročně dle počtu reálně přihlášených zastupitelů a velikosti obcí. Ve svém předpokladu uvažuji i o lidech, kteří by přímo se zastupitelským mandátem teprve mohli do PS vstoupit.

Bude základní příjem zastupitele nepodmíněný?

Kromě základní podmínky členství ve straně bych pro první rok fungování, například od 1.10.2017 do 30.9.2018 bral příjem za nepodmíněný a přidělil ho všem zastupitelům, kteří o něj zažádají. V dalším roce si představuji, že by příjem již byl podmíněn předložením stručné zprávy o činnosti daného zastupitele za uplynulý rok. Rozsah zprávy by byl jedna až dvě strany A4 textu a odkazů, kde by zastupitel strany stručně a jasně shrnul, co v obci vykonal, jaké má mediální výstupy a jak reprezentoval Pirátskou stranu.

Všechny tyto zprávy by se vyvěsily na fórum či obdobný hlasovací nástroj a členové strany by v přímé volně u každého zastupitele zvolili, zda mu přiklepenou Základní příjem na další 1 rok. Myslím, že by bylo hodně zajímavé udělat si tímto způsobem představu a poznat práci našich lidí napříč celou republikou. Hlasování by současně zajistilo, že v systému dlouhodobě nepojede černý pasažér, který do by teoreticky vstoupil do PS jen s vidinou této sice symbolické, ale rozhodně nezanedbatelné odměny.

Do komunálních voleb máme 1,5 roku a pokud by se povedla zamýšlená podpora zastupitelům zprocesovat tak, aby začala chodit právě ten 1 rok před volbami, kdy každný z nich jakoukoliv podporu zcela určitě ocení, věřím, že investic do našich vlajkonošů v první linii bude ta nejlepší investice, kterou můžeme udělat.

S přiklepnutím odměn např. od 1.10.2017 nastává splatnost k listopadu 2017, což už doufám si vzhledem k výsledku do sněmovny budeme moci dovolit. A to skromně a při zemi počítám jen s výsledkem nad 3%. Kromě toho by se mi moc líbilo, kdybychom k tomu vydali tiskovku ve stylu „Piráti testují Základní příjem, na sobě“. A budeme zase o krok před zelenáčena :)

Pavel Hájek

Aktualizováno uživatelem František Kopřiva před téměř 8 roky(ů)

Pro projednání

Aktualizováno uživatelem František Kopřiva před téměř 8 roky(ů)

  • Přiřazeno nastaven na František Kopřiva

Aktualizováno uživatelem Petr Lysek před téměř 8 roky(ů)

Pro projednání

Aktualizováno uživatelem Josef Janů před téměř 8 roky(ů)

Pro projednání.

Aktualizováno uživatelem Olga Richterová před téměř 8 roky(ů)

Pro projednání

Aktualizováno uživatelem Dana Balcarová před téměř 8 roky(ů)

Pro projednání

Aktualizováno uživatelem František Kopřiva před téměř 8 roky(ů)

  • Stav změněn z Nový na Čeká se na řešitele

Aktualizováno uživatelem František Kopřiva před více než 7 roky(ů)

  • Fronta změněn z Podání na Úkol
  • Uzavřít do změněn z 30.11.2017 na 17.05.2017
  • Stav změněn z Čeká se na řešitele na V řešení (diskutuje se)
  • % Hotovo změněn z 0 na 30
  • Zobrazit v nabídce nastaven na Ne
  • Organizační struktura nastaven na Ne

Aktualizováno uživatelem Marek Nečada před asi 6 roky(ů)

  • Stav změněn z V řešení (diskutuje se) na Odloženo

Věc vyšuměla, nebylo navrženo usnesení a byl zvolen nový republikový výbor.

Také k dispozici: Atom PDF