Projekt

Obecné

Profil

Úkol #5582

Žádost o příspěvek na provoz Pirate Space Brno

Přidáno uživatelem Tomas Kolacny před více než 4 roky. Aktualizováno před více než 3 roky.

Stav:
Odloženo
Priorita:
Normální
Přiřazeno:
Cílová verze:
-
Začátek:
27.02.2017
Uzavřít do:
% Hotovo:

0%

Odhadovaná doba:
Spisová značka:
Typ práce:
Zobrazit v nabídce:
Ne
Organizační struktura:
Ne
Smlouva:

Popis

Ahoj Republikové předsednictvo,

zdvořile žádám o příspěvek na provoz Pirate Space Brno ve výši 60 000,- Kč z rezervy republikového předsednictva.

Důvodová zpráva:

Od dubna loňského roku v Brně pro Krajské sdružení JmK spravujeme (jmenovitě Tomáš Vymazal, Ondřej Kotas, Tomáš Koláčný a Michal Urbánek (nečlen)) komunitní dílnu, hackerspace a pirátské centrum Pirate Space Brno (dále PSB). V rámci PSB je realizován sklad propagačních materiálů a dalšího majetku krajského sdružení, prostor je každodenně v provozu, probíhají zde krajské schůze, pracovní schůzky krajských týmů, workshopy, přednášky a další akce. Je zde umístěn Krajský RACK osazený krajským serverem. V rámci komunitní dílny a hackerspace jsou návštěvníkům k dispozici výpočetní technologie, přístup k internetu a mnoho druhů nářadí pro dílenské práce.

PSB sestává z velkého sálu (cca 85 m2), malého salónu (cca 15 m2), odpočinkové místnosti s kuřárnou, kuchyňkou a toaletami a přístupové chodby, ve které je uskladněn majetek kraje.

Celkové roční provozní náklady na provoz PSB jsou odhadovány na 120 000,- Kč. V loňském roce se na financování PSB podílelo ze 30% krajské sdružení a 60% zajišťovali správci. V letošním roce ovšem kandidáti plánují v rámci kampaně k volbám do PSP využívat neplacené volno vzhledem k čemuž ovšem značně klesá schopnost správců podílet se na financování PSB, vzhledem k čemuž se snažíme zajistit financování PSB z jiných zdrojů. V rámci přípravy krajského rozpočtu jsme se předběžně dohodli, že už v tak velmi nepříznivé finanční situaci vzhledem k předpokládaným výdajům na parlamentní volby (pokud máme splnit ambici 6+% dokážeme na financování PSB alokovat nanejvýš 50% předpokládaných nákladů, tedy 60 000,- Kč. Vzhledem k uvedenému žádám RP o dofinancování potřebných provozních nákladů, děkuji.


Související úkoly

související s republikové předsednictvo - Úkol #6424: Plán podpory základní sítě Pirátských centerDokončen24.05.2017

související s republikové předsednictvo - Úkol #6639: Jednorázová kompenzační dotace JMK z rezervy RP na kampaň (chyba v rozpočtování vs náklady PS Brno)Dokončen06.06.2017

Historie

#1 Aktualizováno uživatelem Vojtěch Pikal před více než 4 roky

  • Přiřazeno nastaven na Vojtěch Pikal

#2 Aktualizováno uživatelem Vojtěch Pikal před více než 4 roky

Pokud dobře vydím, váš kraj má v tomto roce obdržet příspěvek 300 000,- na mandáty krajských zastupitelů.

To mi přijde jako dostatečný příjem na pokrytí těchto nákladů.

#3 Aktualizováno uživatelem Tomas Kolacny před více než 4 roky

To máš sice pravdu, ale to jsou taky prakticky naše jediné prostředky na parlamentní kampaň a už z nich půjde těch 60k.

#4 Aktualizováno uživatelem Anonymní před více než 4 roky

A tohle uz jste vyresili?

#5 Aktualizováno uživatelem Jaroslav Kameň před více než 4 roky

Zdravím, rád bych se připojil k prosbě. Pirate Space Brno plní nezastupitelnou roli jako základna pro Piráty na Jižní Moravě, což je pro stranu jeden z klíčových krajů. Podařilo se nám zde dostat Piráty do městského i krajského zastupitelstva, díky čemuž můžeme reálně demonstrovat plnění našeho programu a získávat tak oprávněně důvěru dalších potenciálních voličů. PSB navíc plní neocenitelnou roli tím, že poskytuje podhoubí pro pravidelné schůze i neformální setkání a umožňuje rozvoj krajského sdružení, navazování kontaktů s dobrovolníky a aktivisty a spoustu dalších prospěšných aktivit již zmiňovaných Tomášem. Udržování provozu na úkor nadcházejících parlamentních voleb mi přijde kontraproduktivní a strategicky nerozumné.

#6 Aktualizováno uživatelem Tomas Vymazal před více než 4 roky

Ahoj RP,

chtel bych se primluvit za prideleni zadane dotace. Pirate Space Brno je nejvetsim a nejlevnejsim piratskym utocistem, ktere v CR mame. Vsechny jeho naklady se jeste ke vsemu snazime minimalizovat. Proto jsme si misto mrizi objednali material, ze ktereho mrize vyrobime. Je to urcity zpusob fungovani svepomoci, ktereho se drzime uz od zacatku pronajmu techto prostor. Velke mnozstvi vybaveni jsme donesli ze svych domovu a naprostou vetsinu provoznich nakladu resime z vlastni kapsy. Prazskemu krajskemu sdruzeni, ktere ma mensi a ke vsemu drazsi prostor, je kazdorocne poskytovana republikovym predsednictvem dotace na najem. Vzdycky to bylo zduvodneno tak, ze vlastne RP PiCe vyuziva take. Za vsechny schuze RP, kterych jsem se v zivote ucastnil, jsme v PiCe mozna byli jednou. Pokud takove vyuziti cleny RP staci na dotaci, urcite vam muzeme Pirate Space Brno zpristupnit take. V opacnem pripade vas prosim alespon o castecnou dotaci (myslim castecnou oproti te castecne, o kterou jste zadani). PSB je jedina sance, jak se v JmK muzeme dostat na tech 7%.

#7 Aktualizováno uživatelem Radek Holomcik před více než 4 roky

Zdravím RP,

byť trošku se zpožděním bych se rád taky připojil k prosbě o schválení příspěvku na provoz PSB. Krajská kampaň ukázala nezbytnost mít vlastní místo, které slouží jak k práci, tak jako skladový prostor. Momentálně se nám daří zapojovat do dění víc a víc nových členů a zajeména dobrovolníků. A pracujeme na aktivitách, které tento nárůst ještě výrazně umocní. PSB má ideální polohu i prostornost pro tento typ práce. Vzhledem k finančním možnostem, které na krajskou kampaň budeme mít a zároveň požadavku na volební zisk, který jen na nás kladený považuji tuto podporu za nanejvýš vhodnou.

#8 Aktualizováno uživatelem Ivan Bartoš před asi 4 let

Ahoj, prosím pojďme věc diskutovat zde:
https://forum.pirati.cz/jihomoravsky-kraj-f83/diskuse-nejen-nad-financovanim-piratespaceu-t36342.html

Cituji příspěvek
Zdravím,
prosím o uklidnění emocí a o pozornost na skutečné rozhodnutí ze zasedání RP ze včerejška.

cituji včerejší zasedání RP:

*6. Podpora lokálních Pirátských center
úkol v redmine: https://redmine.pirati.cz/issues/5582

Highlity:

Jakub Michálek: spíše ne.
Martin Jíránek: spíše ne.
Vojta Pikal: Dotujeme Prahu, protože je to zároveň naše sídlo. Lze zvážit nějakou metodiku, na jejímž základě by se všechny kraje dotovaly nastejno.
Ivan Bartoš: Také jsem spíš proti.
Martin Šmída: Nezdá se mi to dostatečně využité a nájem je nevratný výdaj.

Návrh: Republikové předsednictvo doporučuje financovat provoz pirátských center z krajského rozpočtu, z crowdfundingové kampaně, případně oslovit uvolněného zastupitele s žádostí o dar. Na financování lokálních aktivit není určen centrální, nýbrž krajský rozpočet. Republikové předsednictvo znovu projedná tuto věc po schválení výsledků hospodaření 2016. Republikové předsednictvo odmítá dotovat krajská centra jednotlivě, protože rozpočet je už velmi napjatý - z centrálního rozpočtu by měly být primárně hrazeny centrální aktivity.*

Včerejší rozhodnutí o odložení tohoto kroku v sobě obsahuje několik postřehů resp. podmínek.

Nikdo nezpochybňuje pozitivní vliv existence Pirátského centra v libovolném kraji.
Zde však narážíme na to, že stejně tak by mohl zažádat kterýkoliv kraj a byl by ve stejném právu.

Role potřebných hlasů ve volbách, kterou jsem dnes řešil telefonicky a přes chat s Tomášem Koláčným, jako argument podílení se na nájmu, přece tak trochu platí všude. Pokud dá výrazně málo jakýkoliv kraj (a na Vysočině máme startovní blok 1,7 procenta dle krajských voleb).

Chápu, že v Brně hoří nějaký termín pro platbu. Dokážu si představit, že můžeme jít cestou nějaké zápůjčky, ale řešení musí být konzistentní do budoucna a reusable.

Jinak Punkie Šmída hovořil o nenávratnosti nájmu jako takového. Co to znamená? Že, ať už by byl centrum využito jakkoliv, nájem zaplacen bude (hyperbola) .

V jednání i hlasovaném závěru hovořilo o užitnost. Zde je prostě rozdíl setkávat se denně a pracovat nebo mít klubovnu pod hospodou, kam ti nikdo neleze a kde prostě furt někdo zevlí. Je podle vašeho svědomí centrum spíše skutečný worskpace nebo občas tak trochu „klubovna“? Nemyslím zle, ale je důležité, pokud b) udělat z toho a)

Reálná prokazatelná užitnost, nikoliv motivační, by měla být součástí žádosti. Toto by mělo být podmínkou „centrální“ (jednáme o rezervě RP, nikoliv o centrálním rozpočtu) dotace.

Prosím o vyjádření vedení kraje. V kterých částech je rozhodnutí problematické či návrh, jak by se mělo přistupovat koncepčně tak, aby byla uspokojena případná další centra.

Ráno jsem o věci mluvil s Ivo Vašíčkem. Setkám se s ním i odpoledne.

#9 Aktualizováno uživatelem Ivo Vašíček před asi 4 let

Včera jsem byl n a schůzi JMK a nebyl na jednání RP. Můj postoj, který jsem i individuálně komunikoval. Podporuji aktivity vedoucí k rozvoji a aktivaci strany. Proto jsem podpořil i placené koordinátory, i když k tomu lze mít řadu výhrad. Používání "místa pro kontakt" je také forma aktivace - existence PSB má celkem značný dopad na aktivaci a růst členské základny. Míra využití prostor na různé akce se začíná blížit stavu PICE v Praze. Myslím si, že i tento způsob-prostředek našeho rozvoje bychom měli podpořit i centrálně. Ostatně jak jsem si všiml z hlediska podílu dobrovolnické práce v JMK ušetříme na koordinátorovi.

#10 Aktualizováno uživatelem Vojtěch Pikal před asi 4 let

Oživuji tohle jednání.
Měli by jsem si centrálně říct, kolik do toho můžeme teoreticky vrazit, kolik tedy vychází na jedno centrum.
A za jakých podmínek tuhle částku přispějeme, případně za jakých podmínek ji budeme chtít zpět.

Já to vidím tak, že je k dispozici asi 200 000,- pro tyto účely, včetně toho co už dáváme na sídlo.
Pokud střelím 5 center, tak je to 40 000,- na jedno, pokud nevzniknou nová. (Určitě bych ten záměr nedělal dlouhodobě.)

Takže co požadujeme od centra, které podpoříme z centra dlouhodobě? Nějakou měsiční výtěžnost celoročně.
2 akce měsíčně otevřené pro veřejnost? Na konci roku pak necháme zhodnotit výtěžnost a případně si necháme kus dotace vrátit?

#11 Aktualizováno uživatelem Ivan Bartoš před asi 4 let

Já bych navrhoval zadotovat z rezervy polovinu požadované částky, ale dokážu si představit model, který navrhuje Vojta. Řešil jsem krátce telefonicky věc s Markétou Gregorovou a beru její argumenty decentralizace a pozici Brna, jako hlavního města Moravy.

I když nejsem dvakrát nadšen ani z jednoho z center (vzhled, mod provozu, dostupnost), nedokážu srovnávat pražské a brněnské centrum objektivně. Přijde mi, že pravidelné workshopy, Pitárské úterky a řada dalších aktivit hrajou pro uchopení PiCe více jako politického sídla strany než brněnského PirateSpace, které je takový spíš hacker-space ve smyslu pražského BrmLabu (víc DIIY styl). Z tohoto důvodu prostě nemůžu přistoupit na argument srovnání.

Situace, kdy bylo nutné věc vyřešit nyní hned, sice pominula, protože mám k podpisu pronájem PirateSpace na kratší dobu za zvýhodněné ceny, ale nechci, aby to leželo na stole a byla z toho nějaká pachuť. Zároveň to nechci řešit za 9 měsíců, kdy budeme mít úplně jiné starosti.

Můj návrh: Prosím Vojtu, aby sestavil krátký rámcový seznam aktivit, které jsou podmínkou "dotace" ve smyslu, jak psal. Podívat se také na seznam, který poslali v odůvodnění z KS JMK.

Na základě tohoto dokumentu, pokud to bude akcepotovaný psotup JMK, poskytne RP dotaci z rezervy RP 40 000,- (případné další potřebné peníze skutečně lze získat v rámci provozu centra účelovými dary - pomocí crowdsourcingu), pokud je-bude PirateSpace "TO" místo, kde se budou dít věci.

Zároveň bych uložil-požádal zástupce KS JMK, aby na měsíční bázi do konce 2017 vedl kalendář využití centra a tento si průběžně nechal feedbackovat od členů KS JMK, kteří nejlépe vědí, zda PirateSpace souží jejím potřebám.

Na konci roku 2017 v případě nesplnění těchto požadavků na úrovni měsíčního naplnění byla částka krácena o 5000,- per měsíc, kdy by z objektivního pohledu PirateSpace neplnilo "podmínky" dotace.

Je to takto přijatelné?

#12 Aktualizováno uživatelem Tomas Kolacny před asi 4 let

Ahoj, za mě určitě přijatelné, ostatně větší formalizaci provozu jsem měl v plánu navrhnout sám při projednávání záměru pronájmu PSB před KF JmK.

#13 Aktualizováno uživatelem Tomas Vymazal před asi 4 let

Jako spravce PSB dodavam, ze je pro me zcela prijatelne vest kalendar akci, abychom ukazali alespon 2 verejne pristupne akce kazdy mesic. Na tomhle miste se rovnou zeptam, jestli je krajska schuze takovou akci, nebo myslite dve verejne pristupne akce nad ramec krajske schuze.

Jeste upresnim Ivanovo tvrzeni, ze ma k podpisu dodatek o kratsim pronajmu se slevou. Neni to tak. Ivan ma k podpisu jen dodatek zavazujici nas k platbe deviti najmu naraz. O zadnou slevu nejde a stejnetak nejde o zadnou prirazku.

#14 Aktualizováno uživatelem Mikulas Peksa před asi 4 let

  • Přiřazeno změněn z Vojtěch Pikal na Mikulas Peksa

Po porade s Vojtou Pikalem ukol prebiram.

Jak jsem vyrozumnel, momentalne jsme v bode, ze bychom se meli dopracovat k nejake uspokojive definici akci, kterymi budeme merit vytizenost PSB. Je funkcni, pokud budeme pozadovat 2 akce mesicne, s tim, ze akci se rozumi bud "nadregionalni stranicka akce" (schuze centralniho organu tj. odboru, komise, pracovni skupiny k programovemu bodu popr. akce organizovana 2 a vice KS) nebo "akce pro verejnost" (tj. akce oznamena na stranickych komunikacnich kanalech, kde se sejde alespon 5 neclenu Piratske strany?)

Po porade s Radkem Holomcikem si myslim, ze bychom meli PO poverit poradanim nejakych celostatnich akci presmerovat do PSB, aby plneni kvoty pro vyuziti PSB nebylo vyhradne na odpovednosti mistnich a clenove z Moravy atp. meli lepsi sanci se zapojovat off-line.

Dava to takto smysl?

#15 Aktualizováno uživatelem Tomas Vymazal před asi 4 let

Ahoj, vnimam, ze jsou ty akce definovane pomerne prisne. Napriklad pet neclenu jsme na schuzi KS nemeli uz dlouho. Ale beru to zase tak, ze po nas chcete jen dve takove akce mesicne a zadne jine podminky nejsou. To by melo byt datelne. Kdyz to nektery mesic nevyjde schuzi, budeme holt nuceni udelat jeste jednu akci pro verejnost navic. Tech celostranickych akci ocekavam minumum, ale pokud bude zajem, jsme tomu urcite otevreni.

Pro me jako spravce je to akceptovatelne.

#16 Aktualizováno uživatelem Mikulas Peksa před asi 4 let

Tak vyse zminena kvota je nastrelena srovnanim s PiCe. Vzhledem k tomu bychom meli vest vyse zminenou statistiku i pro PiCe, abychom meli predstavu, co je v moznostech spravce takoveho centra. Neprislo by mi spravne odnimat dotaci PSB, pokud by vytizenim dosahovalo na PiCe, i kdyby treba prislusna kvota 2 akci na mesic nebyla na 100 % splnena.

Obecne - drzme se celorocniho prumerneho poctu akci, nema cenu pozadovat 2 akce mesicne o prazdninach/dovolenych.

#17 Aktualizováno uživatelem Jakub Michálek před asi 4 let

  • související s Úkol #6424: Plán podpory základní sítě Pirátských center přidán

#18 Aktualizováno uživatelem Elizabet Kovaceva před téměř 4 roky

  • Organizační struktura nastaven na Ne
  • Zobrazit v nabídce nastaven na Ne
  • Stav změněn z Nový na V řešení (diskutuje se)
  • Fronta změněn z Podání na Úkol

#19 Aktualizováno uživatelem Vojtěch Pikal před více než 3 roky

  • související s Úkol #6639: Jednorázová kompenzační dotace JMK z rezervy RP na kampaň (chyba v rozpočtování vs náklady PS Brno) přidán

#20 Aktualizováno uživatelem Vojtěch Pikal před více než 3 roky

  • Stav změněn z V řešení (diskutuje se) na Odloženo

Vyřešeno náhradou zde: https://redmine.pirati.cz/issues/6639
Nabídka podpory jinak stále platí, ale tohle odložím.

Také k dispozici: Atom PDF