Projekt

Obecné

Profil

Předběžná otázka #44322

uzavřený

Co je personální hlasování?

Přidáno uživatelem Vojtěch Pikal před 2 měsíc(ů). Aktualizováno před 2 měsíc(ů).

Stav:
Dokončen
Priorita:
Nízká
Přiřazeno:
-
Začátek:
08.04.2024
Uzavřít do:
Spisová značka:
Datum podání:
08.04.2024

Popis

Ahoj rozhodčí komise, měl bych pár otázek na výklad pojmu "hlasování v personálních věcech", resp. práva hostujících členů.

1) Jsou procedurální hlasování v rámci primárních voleb (např. hlasování o námitce, hlasování o velikosti čela, hlasování o volebním systému či jiné úpravě způsobu volby) "hlasováním v personálních věcech", resp. může se jich s hlasovacím právem účastnit hostující člen sdružení? (Viz. článek 4 odst. (3) Stanov.)

2) Jsou hlasování v o usnesení v rámci primárních voleb, jak je identifikuje volební řád (zejména hlasování o odvolání kandidáta či náhradníka, zrušení kandidátky nebo o doplnění kandidátky o další kandidáty - viz. § 8 odst. (3) a odst. (6) ) "hlasováním v personálních věcech", , resp. může se jich s hlasovacím právem účastnit hostující člen sdružení?

[Pokud by to příliš nekomplikovalo nebo neoddálilo odpověď, stejná věc by mě zajímala z hlediska práva Registrovaných příznivců účastnit se takových hlasování, pokud organizující předsednictvo určí, že příznivci mohou hlasovat; viz. Čl. 7 (5) e) Stanov.]

Podpůrně k výkladu ještě upozorním na ustanovení Čl. 6 odst (6) Stanov:

Celostátní fórum a oblastní fóra hlasují tajně v osobnostních hlasováních a primárních volbách a kdykoliv o to některý člen požádá;

které staví hlasování v primárních volbách a v osobnostních věcech do stejné kategorie, ale zjevně jako oddělené pojmy.


Související úkoly

související s rozhodčí komise - Předběžná otázka #40620: Hostující členové a jejich právaDokončenFrantišek Navrkal17.10.2022Akce
související s rozhodčí komise - Předběžná otázka #24290: hlasování hostujícího členaDokončenMilan Daďourek06.11.2019Akce

Aktualizováno uživatelem Vojtěch Pikal před 2 měsíc(ů)

Aktualizováno uživatelem Vojtěch Pikal před 2 měsíc(ů)

Aktualizováno uživatelem Milan Daďourek před 2 měsíc(ů)

Já asi nerozumím tomu, kde je prostor pro dvojí výklad ve světle odpovědi na obdobnou PO, kterou jsi sám propojil? (A díky za to.)
" Požadavek nehlasovat v personálních věcech je potřeba vztáhnout na hlasování v celém jednání , které řeší personální otázky. "
Z toho je zřejmé, že jde i o procedurální hlasování v tomto jednání, nebo se ho dotýkající. Že primárky jsou personální věc mi připadá nesporné.

Prostě účelem té výluky v personálních věcech je, aby hostující člen neovlivňoval personální otázky ve dvou OS. Ani nepřímo (třeba procesním návrhem). Viz i odůvodnění PO #24290 ( ...Není při tom rozhodující, že konkrétní hlasování není volbou, ale pouze výběrem nebo schválením procesu volby, případně jeho zahájením. Hlasování také není možno vykládat restriktivně - nelze připustit ani například členský podnět na odvolání předsedy místního sdružení, který získal podporu na základě hlasů hostujících členů.... )

(Věc RegP je jiná (nejsou hostující), i tam jsou imho už odpovězené PO, a moc nejasnosti předpisů nevidím.)

Aktualizováno uživatelem Milan Daďourek před 2 měsíc(ů)

  • Priorita změněn z Vysoká na Nízká
  • Stav změněn z Nový na Čeká se na podatele

Aktualizováno uživatelem Vojtěch Pikal před 2 měsíc(ů)

V době položení dotazy mi ty předchozí odpovědi nebyly známy. (Ano, asi jsme měl nejdříve hledat.)

V jejich rámci je myslím výklad zcela zřejmý a otázku klidně stahuji.

Aktualizováno uživatelem Milan Daďourek před 2 měsíc(ů)

Děkuju moc. Hlavně za to, že jsi to dohledal. Asi by mi to docela trvalo.

Aktualizováno uživatelem Vojtěch Pikal před 2 měsíc(ů)

  • Stav změněn z Čeká se na podatele na Dokončen

On mě nasměroval Tomáš Pastirčák, takže díky patří jemu.

Také k dispozici: Atom PDF