Projekt

Obecné

Profil

Podání #4252

Stanovisko kouření

Přidáno uživatelem Vojtech Pikal před více než 2 roky. Aktualizováno před asi 2 let.

Stav:
Dokončen
Priorita:
Normální
Přiřazeno:
-
Začátek:
26.10.2016
Uzavřít do:
% Hotovo:

0%

Odhadovaná doba:

Popis

Přišlo na Fóru, že to ještě není, jde za mnou.

Navrhuji následující usnesení:

republikové předsednictvo schvaluje předložené programové stanovisko (část přílohy "Stanovisko") v otázce regulace ochrany zaměstnanců před pasivním kouřením.
republikové předsednictvo předkládá toto stanovisko včetně důvodové zprávy ke schválení republikovému výboru. Republikové předsednictvo ukládá Zdeňku Hřibovi zúčastnit se tohoto jednání v roli navrhovatele.
republikové předsednictvo ukládá mediálnímu odboru redigovat toto stanovisko a v případě schválení zvážit jeho přiměřenou medializaci.

OK?

Historie

#1 Aktualizováno uživatelem Vojtech Pikal před více než 2 roky

PRO

#2 Aktualizováno uživatelem Jakub Michalek před více než 2 roky

Se zdenkem jsem zpracoval upravenou variantu, pry ji sem hodi.
Osobne bych to nedaval republikovemu vyboru, ale proste schvalil na predsednictvu, publikoval a ulozil garantovi vystupovat v intencich stanoviska.

#3 Aktualizováno uživatelem Zdenek Hrib před více než 2 roky

Doplňuju alternativní stanovisko vydiskutované s Jakubem. On preferuje tohle, za mě říkám že i tak bych si to dokázal představit. Je to jen holé stanovisko bez odůvodnění. Zvažte, které se vám líbí víc a zdali to chcete či nechcete poslat do RV (necítím se kvalifikovaný dávat jakákoliv procesní doporučení).
U toho původního stanoviska je otázka jestli mít i to odůvodnění jako součást veřejného stanoviska a nebo si to necháme pro sebe.

Za garanta ještě stručný doplňkový komentář: Stanovisko musí být vzhledem k rozpolcenosti veřejného mínění tak nějak protizákazové i prozákazové zároveň, aby vyhovovalo vlastně všem a rezonovalo s názorem maxima voličů. Zároveň je nutné, aby z něj bylo vidět, že náš názor je postavený na solidních věcných základech a že zachováváme dosavadní liberální ideologické směřování.

#4 Aktualizováno uživatelem Ivo Vašíček před více než 2 roky

Mě to první připadá srozumitelnější, to druhé by možná chtělo nějakou stylistickou úpravu. Tím nemyslím obsah, ale jen formu. S obojím bych souhlasil, použít lze oboje, záleží na určení. A poznámka na okraj, mě osobně připadá zvláštní, že parlament a vláda řeší zrovna teď zákony typu regulace kouření a nevěnují řádnou pozornost věcem jako je podepisování CETA. Když ta témata nastolují reagovat musíme, veřejnost zajímá, co si o tom myslíme.

#5 Aktualizováno uživatelem Jakub Michalek před více než 2 roky

Pro stanoviska je lepší používat pady než si posílat dokumenty. Já jsem pro variantu alternativní a proti variantě původní. Variantu alternativní bych zaslal mediálnímu odboru k dopracování a vydání.

#6 Aktualizováno uživatelem Jakub Michalek před více než 2 roky

Vzhledem k neaktivitě, navrhuji následující usnesení:

Republikové předsednictvo

  1. souhlasí s přiloženým stanoviskem ke kouření,
  2. ukládá mediálnímu odboru vhodně medializovat v návaznosti na aktuální události.

Racionální regulace kouření místo absolutních zákazů

U kouření, stejně jako u jiných návykových látek, Piráti prosazují cestu informovanosti a racionální regulace. Piráti podporují omezení negativních dopadů pasivního kouření, avšak nikoliv v rovině absolutních zákazů.

Pirátská strana je postavena na myšlenkách informovanosti a svobody, kdy stát zbytečně nezasahuje do života jednotlivců. Tuto svobodu musí ale také doplňovat odpovědnost každého člověka, aby nezasahoval do svobody jiných lidí. Neobtěžovat nekuřácké okolí kouřením, a to zejména při jídle, patří k dobrým mravům. Otázka je, jestli k tomu potřebujeme zákon. Pokud ano, nemělo by jít o absolutní paušální zákaz, ale o cílenou snahu řešit legitimní zájem zákazníků a zaměstnanců na ochraně jejich zdraví. 

Proto Piráti prosazují rozumnou regulaci kouření, která dopadne stejnoměrně na všechny oblasti soukromého podnikání, nikoliv pouze na pohostinství:

  • Kuřácké prostory v provozovnách by měly být u vstupu jednoznačně označeny a měly by splňovat jasně definované normy na odvětrávání a stavební oddělení. Na základě jejich označení má zákazník možnost učinit informované rozhodnutí o vstupu do takovýchto prostor. Všechny ostatní prostory musí být nekuřácké.

  • Pokud většina občanů požaduje zákaz kouření v restauracích, neznamená to ještě důvod zakazovat řádně označené a reálně stavebně oddělené kuřárny bez obsluhy ve stávajících provozovnách, které nijak neomezují práva nekuřáků ani zaměstnanců.

  • Není důvod zakazovat vodní dýmky v čajovnách, jejichž likvidaci ani nikdo nepožaduje.

  • Z důvodu ochrany zaměstnanců není nutné vnucovat nekuřácký režim podnikům, kde obsluhuje pouze jejich majitel bez zaměstnanců.

  • Zákaz elektronických cigaret ze zdravotních důvodů nedává smysl vzhledem k absenci vědeckých důkazů o škodlivosti dýmu z elektronických cigaret pro jeho pasivní kuřáky.

Piráti jsou si vědomi faktu, že extrémní plošný zákaz s okamžitou účinností by mohl zejména u menších provozovatelů způsobit jejich závažné osobní finanční problémy. Doba platnosti nové legislativy by proto měla být odpovídajícím způsobem naplánována s dostatečnou lhůtou na přípravu pro soukromé podnikatele.

Piráti však jednoznačně odmítají, aby diskuzi o společenských normách ovlivňovaly korporace typu tabákových firem. Jedna tabáková firma darovala hnutí ANO půl milionu korun poté, co pohřbilo předchozí návrh zákona (viz zde).

#7 Aktualizováno uživatelem Ivo Vašíček před více než 2 roky

S výše uvedeným návrhem usnesení souhlasím.

#8 Aktualizováno uživatelem Vojtech Pikal před více než 2 roky

Ta poslední věta mi příjde, že patří již spíše do mediální správy než do politického stanoviska, ale já jsem v tomhloe moc velký purista.

Návrh mi nijak nevadí, a rozhodě jsem PRO něj.

#9 Aktualizováno uživatelem Jakub Michalek před více než 2 roky

souhlas

#10 Aktualizováno uživatelem Vojtech Pikal před více než 2 roky

schváleno

#11 Aktualizováno uživatelem Ivan Bartos před více než 2 roky

hlasuji pro

#12 Aktualizováno uživatelem Vojtech Pikal před více než 2 roky

  • Projekt změněn z republikové předsednictvo na mediální odbor
  • Přiřazeno smazán (Vojtech Pikal)

Předávám MO k medializce, případně publikaci na webu, viz: https://redmine.pirati.cz/issues/4252#note-6

#13 Aktualizováno uživatelem Mikulas Ferjencik před více než 2 roky

vydáno

#14 Aktualizováno uživatelem <b>lukas</b> novy před asi 2 let

Prodlozili jste to tomu RV?

#15 Aktualizováno uživatelem Mikulas Ferjencik před asi 2 let

  • Stav změněn z Nový na Dokončen

Také k dispozici: Atom PDF