Úkol #29533
otevřenýNávrhy a podněty v sociální oblasti v souvislosti s pandemií koronaviru
80%
Popis
User story: Kvůli mimořádné situaci začíná masové propouštění v určitých odvětvích. Hrozí shlukování lidí na pobočkách Úřadu práce. Pro řadu z nich bude ztráta výdělku znamenat nejen existenční problém, ale třeba i hrozbu ztráty bydlení. Někteří žijí z měsíce na měsíc a budou potřebovat dávku mimořádné okamžité pomoci. Tisíce rodičů musely zůstat doma s dětmi, které nemohou do školy. Budou doma několik měsíců, ošetřovné se ale vyplácí pouze na 9 (resp. 16) dní. OSVČ nebo lidé pracující na dohody na ně nemají nárok vůbec. Senioři a lidé s hendikepem v pobytových zařízeních jsou obzvlášť zranitelní. Nákaza je pro ně kritická. Lidé bez domova nemají kde trávit karanténu.
Kontext: Opatření související s koronavirem budou dlouhodobější a velmi zatěžující pro celou zemi, denně se objevují další okruhy, podněty a problémy, které úřady neřeší nebo řeší polovičatě nebo nedostatečně. Od začátku pandemie tedy sbíráme podněty a snažíme se je posouvat, předávat nebo navrhovat řešení.
Politické řešení: MPSV vydává návrhy zákonů a opatření, která mají situaci řešit. Zákony ovšem nemyslí na vše, proto připomínkujeme a navrhujeme PN, která by nedostatky odstranila. Zároveň komunikujeme s ministerstvem a úřadem práce o způsobu zajištění chodu této instituce.
Programová opora: z Dlouhodobého programu: "Sociální péče. Je úkolem státu pomoci lidem v obtížné sociální situaci. Zejména jde o zajištění potřeb občanů s postižením, nemocných, seniorů, rodin s dětmi či dětí bez rodičů a vytvoření systému sociálního bydlení. Konkrétní sociální služby stát nutně zajišťovat nemusí. Mohou být zajištěny v domácí péči, sociálními zařízeními, církvemi, charitou nebo komunitními aktivitami."
Navrhované kroky:
- Ošetřovné - navýšení věkového limitu obecně, u hendikepovaných, střídání pečujících, ošetřovné pro OSVČ a dohodáře
- Úřady práce - distanční vyřizování žádostí (příjem žádostí nejen poštou, ale i emailem, bez elektronického podpisu)
- Pokračování ve výplatách tak, jak je podáno v I. kvartále - tedy bez nutnosti návštěvy ÚP.
- Dávka mimořádné okamžité pomoci - aplikace paragrafu 2 odst. 4 zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ÚP by podle něj měly posuzovat jen aktuální měsíc.
- Lidé bez domova jak můžeme posílit prevenci šíření koronaviru a možnost zajištění karantény, provoz nocleháren a denních center, náhradní dočasné ubytování
- DPČ a DPP - zejména DPČ se z různých důvodů používají jako náhražka zaměstnanecké smlouvy (učitelé, překladatelé ad). Stát zatím ale poskytuje podporu pouze zaměstnancům a OSVČ.
- OBZP - osoby bez zdanitelného příjmu - nemají úlevy např. co se týče zdravotního pojištění, přitom o brigády v současnosti přišli.
- Ochranné pomůcky a další opatření v sociálních službách - zamezení ohrožení seniorů, pracovníků soc. služeb a dalších.
- Distribuce pomůcek neakreditovaným poskytovatelům služeb
- Změna působnosti sociálních služeb a možnost převedení zaměstnanců kvůli podpoře seniorů a dalších ohrožených skupin (krátkodobé převody zaměstnanců dle potřeby, změna oborů činnosti bez smlouvy s uživatelem
- Zajištění péče o děti zdravotníků a dalších pracovníků v první linii (dětské skupiny apod.)
- Podpora online psychologického poradenství
- Informovanost - je zásadní pro chod úřadů, zdravotních a sociálních zařízení i občanů ohrožených krizí - zřízení webového rozcestníku.
- Exekuce a insolvence - lhůty, případně odklady (z důvodu ztráty zaměstnání, výdělku...)
- Home office ve státní sféře
- Práva pacientů a klientů sociálních služeb - krizová opatření nesmí jít proti základním ústavním právům každého jedince
Realizované kroky:
- 11.3.2020 - odeslány podněty ministryni Maláčové otevřeným dopisem
- 16.3.2020 další otevřený dopis ministryni Maláčové
- Ošetřovné - na schůzi Sněmovny 24.3. bylo podáno pět pozměňovacích návrhů, na měsíční výplatu ošetřovného (vláda nakonec řeší metodickým pokynem), příspěvek pro osoby na DPČ a DPP (nebylo schváleno), možnost střídání rodičů více než jednou (schváleno), navýšení věkového limitu pro osoby s postižením (podávalo více stran, schváleno), ošetřovné pro OSVČ - problematiku řeší nakonec MPO, ačkoli není stále jasné, jak přesně budou postupovat živnostenské úřady při vyřizování příspěvku
- Olga Richterová iniciovala dále debatu se senátory, kteří podpoří např. návrh pro DPČ.
- Aktivní komunikace s GŘ ÚP - Olga Richterová a Ondřej Profant organizují pomoc s přípravou zjednodušených elektronických formulářů pro příjem žádostí v krizovém režimu
- 20.3. spuštění informačního webového rozcestníku: koronavirus.pirati.cz - usnadnění přístupu ke krizové, psychologické a další pomoci. Obsah řeší Zuzana Freitas, technické řešení Jitka Novotná. 26.3. spuštěna AJ verze rozcestníku (Vojtěch Horáček). Web dále aktualizujeme, chystáme úpravy a rozšíření.
- Olga dala na MPSV podnět na vydání metodického pokynu k dávce mimořádná okamžitá pomoc (MOP), aby ji šlo z důvodu vážné mimořádné události využít na překlenutí celého období uzavření škol. Aby ji tak mohly využít i osoby samostatně výdělečně činné a samoživitelé přivydělávající si například na DPP a DPČ, u nichž prokazatelně dojde k podstatnému poklesu příjmu. Prakticky jde o aplikaci paragrafu 2 odst. 4 zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, který se má vztahovat na vážné mimořádné události.
- Olga s týmem pro obranu práv pacientů (zejm. Ágnes Němečková) navrhla výjimky z opatření, které zapovídalo plošně přítomnost třetích osob u porodů, u umírajících, zákonných zástupců u malých dětí.
- Sběr podkladů pro další jednání o podpoře lidí na DPČ (sebráno na 300 příkladů).
- Lidé bez domova - řeší MHMP