Projekt

Obecné

Profil

Mediální výstup #22905

Resort spravedlnost - PSP - programový cíl #15724: Podpora alternativních trestů s přínosem pro společnost.

Resort spravedlnost - PSP - střednědobý cíl #16630: Prosadit alternativní tresty s přínosem pro společnost

Poslanec Michálek si vyzkoušel Otevřenou věznici

Přidáno uživatelem kristyna plasilova před 7 dnů. Aktualizováno před 7 dnů.

Stav:
Čeká se na 3.osobu
Priorita:
Normální
Přiřazeno:
Kategorie:
-
Cílová verze:
Začátek:
29.07.2019
Uzavřít do:
31.12.2019
% Hotovo:

0%

Odhadovaná doba:
Obrázek (URL):
Video (URL):

Popis

Na vlastní kůži si poslanec Jakub Michálek vyzkoušel den práce Probační a mediační služby (PMS). Vyslechl zaměstnance PMS v Kladně a navštívil rovněž věznici s nízkým stupněm ostrahy, tzv. otevřenou věznici v Jiřicích, která vznikla po norském vzoru. S ředitelkou PMS Andreou Matouškovou, zástupci vězeňské služby a Ministerstva spravedlnosti řešili, jak využít nové nástroje restorativní justice. Mluvil jsem také přímo s vězni, kteří v Jiřicích pobývají.

Od otevřené věznice si Michálek slibuje pokles recidivy, lepší ekonomické uplatnění vězňů na svobodě a samozřejmě pokles kriminality, kterou recidivisté způsobují. Věznice s malým stupněm ochrany završuje trest odnětí svobody. Nejde ale o univerzální recept. Na konkrétní vyhodnocení efektu na recidivu otevřená věznice dosud čeká. Michálek ocenil, že správa věznice dbá i o ekologii, protože objekty shromažďují dešťovou vodu a každý má své tepelné čerpadlo.

Úlevu státnímu rozpočtu by přineslo ve vhodných případech častější ukládání trestů domácího vězení a monitoring pomocí elektronického náramku. Náramek si poslanec osobně vyzkoušel a probral se zkušenými probátory, co jejich klienty svádí na scestí, ať už jsou to rozvrácené poměry v rodinách nebo drogy. Náramky u nás zatím fungují necelý rok, zatímco v Evropě tento koncept funguje už přes 10 let. Michálek tedy apeloval na ministerstvo, aby v rámci vzdělávání soudců posílilo povědomí soudců o možnostech ukládání trestu domácího vězení s náramky, který dnes nosí pouhých 140 vězňů.

Další zdroje:

DSC_9626.JPG (4.2 MB) DSC_9626.JPG Michálek s vedením otevřené věznice v Jiřicích kristyna plasilova, 12.09.2019 11:05

Historie

#1 Aktualizováno uživatelem kristyna plasilova před 7 dnů

Také k dispozici: Atom PDF