Projekt

Obecné

Profil

Podání #15538

Povinné grilování zájemců o členství

Přidáno uživatelem Jan Bednařík před 6 měsíců. Aktualizováno před 1 den.

Stav:
V řešení (diskutuje se)
Priorita:
Normální
Přiřazeno:
Cílová verze:
Začátek:
12.11.2018
Uzavřít do:
% Hotovo:

0%

Odhadovaná doba:

Popis

Vážení přátelé,

někteří členové strany mají obavy z přijímání členů, z toho že členy může přijímat PMS (a mají pocit že PKS to zvládne lépe). Chtějí ztížit zakládání MS či omezovat kompetence PMS. Apod. Množí se kolem toho nějaké členské podněty, prakticky už od voleb do poslanecké sněmovny, kdy měli někteří členové obavy, že nás bude někdo chtít masivně infiltrovat.

Přemýšlím, co děláme v OlK jinak, že tyhle obavy a paranoiu nesdílíme. Každý zájemce o členství je vítaný a do kompetencí PMS nemá nikdo potřebu mluvit. Myslím si, že jeden z důvodů, proč jsme v pohodě, je ten, že zájemce o členství se osobně setká minimálně s místním fórem, případně i krajským fórem, které ho před přijetím "griluje". Někoho "grilujeme" i víckrát. Předsednictvo, které o přijetí rozhoduje, vidí jak si zájemce rozumí s ostatními, jak zapadá mezi Piráty. A v případě nejasností se může zeptat na názor příslušného fóra.

Všude to takhle nefunguje. Někde "grilování" probíhá neosobně přes dotazy na fóru, na které si zájemce snadno najde správné odpovědi, případně se zájemcem komunikuje pouze příslušné předsednictvo. Teoreticky to stačí, ale myslím si, že to není dobře. Když budou členové strany vědět, že zájemce o členství musí přesvědčit nejen předsednictvo, ale celé oblastní fórum, měly by pominout zbytečné obavy z růstu strany.

Je to dobrý zvyk, který se osvědčil. A myslím si, že není nic proti ničemu, aby bylo "grilování" zájemce o členství s oblastním fórem povinnou součástí přijímacího procesu. Přináší to do procesu přijímání transparenci - oblastní fórum má přehled koho předsednictvo přijímá a na základě čeho se rozhoduje. Což je důležité při řešení nějakých sporných situací (nepřijali někoho koho měli přijmout, přijali někoho koho neměli). Nutné je, aby to probíhalo osobně, z fóra či Mumble se osobnost těžko odhaduje.

Nadhodil jsem na toto téma diskusi v kraji ( https://forum.pirati.cz/viewtopic.php?p=589694#p589694 ) kde jsem to nechal volně jestli se toho ujme nějaký krajský zástupce v RV. Ale byl jsem odkázán na podatelnu RV. V diskusi jsem navrhnul, že by se mohl doplnit Organizační řád a mezi úkoly Oblastního fóra ($22) přidat "f) osobní seznámení a diskuse se zájemci o členství.". Dle diskuse to ale patří spíše do Pravidel pro členy a příznivce.

Žádám tedy o projednání tohoto podání a zapracování úkolu oblastního fóra "osobně se seznámit a diskutovat se zájemcem o členství ještě než bude probíhat hlasování o přijetí" do některého z předpisů.

Děkuji.

Historie

#1 Aktualizováno uživatelem Marek Nečada před 6 měsíců

Pro projednání.

#2 Aktualizováno uživatelem Vojtech Pikal před 6 měsíců

Pro Projednání.

Akorát tu není nějaký hlasovatelný návrh.

Asi by se to mělo probrat přímo na zasedání. Co kdo si představuje že je a není místní sdružení, co můžou sdružení dělat, co potřebují dělat, do čeho jim a kdy může zasáhnout krajské.

Co má být součástí procesu přijetí, co povinně, co doporučeně.

Dám to na příští zasedání.

#3 Aktualizováno uživatelem Jitka Novotná před 6 měsíců

Pro projednání

#4 Aktualizováno uživatelem Jitka Novotná před 6 měsíců

Zkusím návrh hlasovatelné verze.
Ve stanovách náhradit stávající odsavec 5

a) sestává z předsedy a dvou až čtyř místopředsedů,
b) odpovídá oblastnímu fóru,
c) plní usnesení oblastního fóra, přijímá nové členy,
d) shromažďuje návrhy na kandidáty do voleb a zabezpečuje jejich odbornou a politickou přípravu, mj. předsedovi strany navrhuje volebního zmocněnce,
e) zabezpečuje primární volby ve své oblasti a určuje, zda v nich mohou hlasovat i registrovaní příznivci; pro tento účel může zřídit oblastní volební komisi.

Za

a) sestává z předsedy a dvou až čtyř místopředsedů,
b) odpovídá oblastnímu fóru,
c) plní usnesení oblastního fóra,
d) zařizuje představení zájemců o členství oblastnímu foru,
e) přijímá nové členy,
f) shromažďuje návrhy na kandidáty do voleb a zabezpečuje jejich odbornou a politickou přípravu, mj. předsedovi strany navrhuje volebního zmocněnce,
g) zabezpečuje primární volby ve své oblasti a určuje, zda v nich mohou hlasovat i registrovaní příznivci; pro tento účel může zřídit oblastní volební komisi.

#5 Aktualizováno uživatelem Andrej Ramašeuski před 6 měsíců

pro projednani

#6 Aktualizováno uživatelem Frantisek Kopriva před 6 měsíců

Pro projednání

#7 Aktualizováno uživatelem Petra Smutna před 6 měsíců

Pro projednání

#8 Aktualizováno uživatelem Michaela Vodová před 6 měsíců

pro projednání

#9 Aktualizováno uživatelem Daniel Halamicek před 6 měsíců

Pro projednání

#10 Aktualizováno uživatelem Elizabet Kovaceva před 5 měsíců

  • Stav změněn z Nový na V řešení (diskutuje se)
  • Přiřazeno nastaven na Marek Nečada

#11 Aktualizováno uživatelem Vojtech Pikal před 1 den

  • Cílová verze nastaven na Rozvrh práce

Také k dispozici: Atom PDF