Projekt

Obecné

Profil

Úkol #15092

Resort práce a sociálních věcí - PSP - programový cíl #16826: Řešení dílčích změn předpisů z oblasti zdravotnictví v případech, kdy současná praxe poškozuje zájem pacienta (Ať rozhoduje zájem pacienta)

Vznik mechanismu na odškodnění následků povinného očkování

Přidáno uživatelem Olga Richterova před 8 měsíců. Aktualizováno před 23 dnů.

Stav:
Řešit později
Priorita:
Normální
Přiřazeno:
Kategorie:
-
Cílová verze:
-
Začátek:
16.10.2018
Uzavřít do:
03.08.2019
% Hotovo:

20%

Odhadovaná doba:
Typ práce:
Zobrazit v nabídce:
Ano
Organizační struktura:
Ano
Smlouva:

Popis

Schůzka s panem náměstkem ministra zdravotnictví Prymulou 4.10. (https://forum.pirati.cz/viewtopic.php?p=583384#p583384). Mají paragrafované znění zákona k řešení této problematiky ve vnitřním připomínkovém řízení. Tj. ve fázi, kdy ještě je možné podstatně změnit věci, které by mohly být nedomyšlené nebo sporné.

  1. 10. schůzka nad připomínkami z.s. Rozalio https://forum.pirati.cz/viewtopic.php?p=585221#p585221. Zejména: ďábel je skrytý v detailu – pokud bude velká část funkčnosti zákona záviset na prováděcí vyhlášce, ale v ní se bude stanovovat i financování celého mechanismu, můžeme mít zákon sice zdánlivě pěkný, ale zcela bezzubý co do skutečné pomoci. Otázkou tedy je i příprava samotné vyhlášky.

Stejně tak je potřeba domyslet nejen jednorázové odškodňování, ale i způsob podpory rodin, kde přestane jeden z rodičů chodit do práce a plně se věnuje dítěti – a často se po čase podaří zdravotní stav zase zlepšit, nejde tedy nutně o tak obří částky. (Souvisí to s příspěvkem na péči, jehož vyřízení u nás trvá zoufale dlouho – klíčové slovo: lékařská posudková služba.)

Co jsme měli v programu:
„Piráti podporují vytvoření mechanismu pro státní odškodnění za trvalé zdravotní následky způsobené aplikací registrovaných vakcín při snaze o splnění očkování vyžadovaných pro přijetí dítěte do mateřské školky. Tento mechanismus povede nepochybně ke zvýšení počtu hlášených závažných nežádoucích účinků, které bude nutné odborně přezkoumávat, nicméně tento trend je žádoucí. Pokud sběr informací o nežádoucích účincích vakcín spoléhá na systém pasivního hlášení, je klíčové především prvotní předání informace o možném riziku registrované vakcíny a falešný poplach je lepší než iluze bezpečnosti.“

Historie

#1 Aktualizováno uživatelem martin archalous před 5 měsíců

  • Projekt změněn z _Backlog na Resort zdravotnictví

#2 Aktualizováno uživatelem Zuzana Freitas Lopesová před 5 měsíců

  • Tags nastaven na klubik-ochrana, tym-zdravotnictvi
  • Stav změněn z Nový na V řešení (diskutuje se)
  • Přiřazeno změněn z Pirát sonaval na Olga Richterova
  • Rodičovský úkol změněn z #11137 na #16826

#3 Aktualizováno uživatelem Zuzana Freitas Lopesová před 23 dnů

  • Stav změněn z V řešení (diskutuje se) na Řešit později

Také k dispozici: Atom PDF