Projekt

Obecné

Profil

Volební oznámení #12666

uzavřený

KS PaK - kandidátní listina a program Chrudim

Přidáno uživatelem Pavel Štěpánek před více než 6 roky(ů). Aktualizováno před téměř 6 roky(ů).

Stav:
Dokončen
Priorita:
Normální
Přiřazeno:
-
Cílová verze:
Začátek:
24.07.2018
Uzavřít do:
% Hotovo:

0%

Spisová značka:
Datum podání:
24.07.2018
Stěžovatel:
Typ spolupráce:
§8 Předložení kandidátní listiny
Kraj:
KS Pardubický kraj
Smlouva:

Popis

Kandidátka:

1.
Pavel Štěpánek
Muž
33
OSVČ, krajský koordinátor pirátů
Chrudim
Česká pirátská strana

2.
Bc. Daniel Lebduška
Muž
29
Marketingový specialista
Chrudim
Česká pirátská strana

3.
Ing. Aleš Nunvář
Muž
39
Projektový manažer
Chrudim
Česká pirátská strana

4.
Zdeněk Kubala
Muž
32
Softwarový inženýr
Chrudim
Česká pirátská strana

5.
Nikola Štěpánková
Žena
32
Specialistka firemní péče
Chrudim
Česká pirátská strana

6.
Mgr. Jiří Jansa
Muž
33
Aktuár, krajský předseda pirátů
Chrudim
Česká pirátská strana

7.
David Horák
Muž
27
Manažer jakosti
Chrudim
Bez politické příslušnosti

8.
Bára Nová
Žena
Chrudim
Bez politické příslušnosti

9.
Mgr. Daniel Mareček
Muž
31
IT knihovník
Chrudim
Bez politické příslušnosti

10.
Ing. Arch. Vlastimil Koupal
Muž
Architekt
Chrudim
Strana zelených

11.
MgA. Kristýna Kudrnáčová
Žena
41
Heračka
Chrudim
Bez politické příslušnosti

12.
František Kadlec
Muž
55
Technik
Chrudim
Bez politické příslušnosti

13.
Aleš Kyncl
Chrudim
Bez politické příslušnosti

14.
Ondřej Tefl
Chrudim
Bez politické příslušnosti

15.
MDDr. Tereza Novotná
Žena
33
Zubní lékařka
Chrudim
Bez politické příslušnosti

16.
Ing. Aleš Drahokoupil
Muž
32
Obchodník
Chrudim
Bez politické příslušnosti

17.
RNDr. Klára Nunvářová Kabátová
Žena
31
Botanička
Chrudim
Bez politické příslušnosti

18.
Šarlota Kratochvílová
Chrudim
Bez politické příslušnosti

19.
Ing. Jan Kopáček
Muž
33
Programátor
Chrudim
Bez politické příslušnosti

20.
Petr Boržík
Chrudim
Bez politické příslušnosti

21.
Bc. Aneta Matějková
Žena
26
Porodní asistentka
Chrudim
Bez politické příslušnosti

22.
Mgr. Soňa Štěrbová
Žena
42
Podnikatelka
Chrudim
Bez politické příslušnosti

23.
Martin Nunvář
Muž
52
Elektromechanik
Chrudim
Bez politické příslušnosti

24.
Radka Lebdušková
Žena
Chrudim
Bez politické příslušnosti

25.
Josef Herzog
Muž
39
Podnikatel
Chrudim
Bez politické příslušnosti

26.
Martina Štěpánková
Žena
33
Chrudim
Bez politické příslušnosti

27.
Roman Deván
Muž
Chrudim
Bez politické příslušnosti

Program:

dlouhodobá vize Pirátů o budoucnosti města Chrudim

Představte si, že Chrudim bude…

Máme jasnou vizi pro Chrudim a vytyčeno několik okruhů, které pokrývají, podle nás, nejpalčivější problémy města. Jedná se například o transparenci hospodaření města, digitalizaci a modernizaci, ale i vodohospodářství a ekologii. Nebudeme rozvracet dobře postavené stávající projekty města, ale spíš k nim chceme přidat pirátský pohled a podle toho je upravit. Zejména je udělat transparentnější, efektivnější a interaktivnější pro občany.

1) ...symbol otevřenosti a transparence

Občané mají mít právo rozhodovat o věcech, které se jich osobně týkají a kontrolovat hospodaření města. Město se musí snažit jim jít naproti a být transparentní. Aktivní zapojení občanů do chodu města umožní dělat kvalitnější rozhodnutí a omezit plýtvání financemi. Především ale buduje společnost sousedů, kterým na dění ve městě záleží.

Zapojíme občany

Chceme umožnit lidem se aktivně podílet na správě města, protože lidé vědí nejlépe, co jejich okolí trápí. Vyčleníme část městských peněz k tzv. participativnímu rozpočtování. Lidé budou sami navrhovat projekty a rozhodovat v hlasování o rozdělení financí. Budeme usilovat o to, aby tato rozpočtová složka postupně rostla.
Participativní procesy jsou administrativně náročné. Zasadíme se o to, aby někdo byl za tuto agendu přímo odpovědný a zajistíme tak, že participace bude mít kontinuitu.
Zapojíme děti do rozhodování o chodu jejich školy formou soutěže projektů. Přirozeně se tak budou učit co znamená být aktivním občanem.
Podporujeme místní referenda, průzkumy a občanská setkání. Každé velké rozhodnutí by mělo být podpořené samotnými občany a my se budeme vždy ptát na váš názor. Vše budeme plánovat tak, aby se mohl každý skutečně zúčastnit.
Zajistíme funkční systém podávání podnětů občanů směrem ke správě města a především zpětnou vazbu, aby byl občan informován o krocích, které se v dané věci dějí a dít budou. Pomocí komplexní mobilní aplikace a webové strány bude možné nejen vidět své oznámení, ale i topovat ostatní.
Řízení města není jednoduché. Budeme aktivně seznamovat občany s tím, jak jednotlivé procesy a postupy fungují (např. tvorba územního plánu a jeho změny).
Umožníme občanům registrovat svůj dotaz pro jednání zastupitelstva a budeme aktivně zvát na zasedání.
Zmodernizujeme a zpřehledníme on-line úřední desku.

Zprůhledníme hospodaření

Město se musí chovat způsobem řádného hospodáře a lidé musí mít právo tuto povinnost kontrolovat. Veškeré výdaje města musí být veřejně identifikovatelné a to od rozpočtového určení až ke konkrétním smlouvám a fakturám.
Za tímto účelem budeme prosazovat vývoj rozklikávacího rozpočtu, kde by bylo možné proces sledovat a v jakékoli fázi připomínkovat.
Výsledky výběrových řízení chceme zveřejňovat včetně odmítnutých nabídek.
Stejný systém by měl být uplatněn v městských firmách a příspěvkových organizacích jako jsou sportoviště města, Beseda nebo Technické služby.
Podklady pro jednání zastupitelstva musí být s dostatečným předstihem dostupné na internetu aby se lidé na jednání mohli připravit.
Podklady pro jednání rady by měly být dostupné také.
Dotace a granty příspěvkovým organizacím města musí mít jasné, férové a stabilní podmínky.
Radnice disponuje spoustou užitečných informací. Zpřístupníme je ve strojově čitelné podobě. Díky tomu budou moci vzniknout např. užitečné mobilní aplikace třetích stran.

2) ...živé a moderní město - SmartCity

Smart-City nevnímáme jenom jako moderní pojem, který by bylo dobré prodat, ale jako nový přístup města k využívání moderních technologií chytrým a komplexním způsobem. Měl by vzniknout strategický plán zavádění tzv. smart (neboli chytrých) řešení na základě potřeb občanů města a institucí, který by zohledňoval využívání moderních technologií za účelem zjednodušení života, šetření energie, efektivní správy, sdílení informací, plynulejší dopravy i lepšího životního prostředí. Tento programový bod má tak přesah do všech oblastí správy města. Toto je naše vize města budoucnosti.

Digitalizace

Piráti se zasadí o prohlubování procesu digitalizace, který by měl procházet napříč správou celého města. Tento proces povede nejen k zjednodušení života lidem při styku s úřady, ale i ke zlepšení komunikace města směrem k občanům a naopak, i mezi úředníky navzájem.
Podklady pro jednání zastupitelstva by měly být strojově čitelné a veřejné. Databáze úřadů by měly být propojené, abychom nemuseli několika úřadům posílat stejné informace. Po úřadech by měly obíhat data, nikoli lidé.
Samozřejmě si uvědomujeme, že jsou mezi námi i občané, kteří neradi využívají digitální technologie a proto by měla digitalizace fungovat vedle současného systému, jako jedna z možností.

Otevřený software

Město i jeho organizace, včetně škol, školek a městských firem, by měly využívat svobodný software a otevřené formáty.
V první vlně budeme implementovat tzv. Open Office (kancelářské programy zdarma) a dalších svobodných aplikací pro správu dat, namísto drahých programů společnosti Microsoft.
Dlouhodobý cíl je využívat pouze otevřené programy, včetně operačních systémů.

Jednotný informační systém města

Zlepšíme toky informací. Máme za to, že vzájemná informovanost obyvatel, organizací a firem ve městě má přímý vliv na jeho dobré fungování a rozvoj. I proto budeme usilovat o vznik Jednotného informačního systému města, který kromě webové prezentace bude poskytovat i data otevřená a strojově čitelná.
Podpoříme informovanost v dopravě. Budeme sbírat a dále poskytovat informace o dopravě ve městě a blízkém okolí, o aktuální situaci MHD, VHD (zpoždění, změny), informace o volných parkovacích místech, zlepšíme fungování mobilní aplikace, umožňující placení parkovného.
Zlepšíme přístupnost veřejných informací z magistrátu, úřadů městských obvodů a městských firem. Informace vzniklé za veřejné finance, by měly být z principu veřejné. Podklady zastupitelstva budou k dispozici všem.
Podpoříme sdílení informací třetích stran jako jsou provozovatelé sítí, například hlášení o odstávkách sítí, pořádání sportovních a kulturních akcí.
Zavedeme sdílený kalendář akcí, syndikovaný z více zdrojů a volně přístupný pro občany, aby mohli přidávat své akce a všechny sportovní, kulturní i občanské události tak byly na jednom přehledném místě.

Podnikatelský inkubátor a coworkingové centrum

Chrudim je líhní chytrých a nadaných lidí. Jen jim město, na rozdíl od mnoha jiných, dostatečně nepomáhá se postavit na vlastní nohy. Iniciujeme vznik a rozvoj Chrudimského podnikatelského inkubátoru a tzv. Coworking space (sdílené pracovní prostory) nejen pro inkubované subjekty, ale také pro širokou veřejnost. Ty dnes neodmyslitelně patří k modernímu stylu práce a tudíž k modernímu městu.
Nabídneme podporu těm, kdo projeví zájem. Reagujeme na aktuální kauzy (jak se vypořádat s EET, školení GDPR a další). Členové Pirátů se vzdělávají navzájem formou tzv. Putovní univerzity, kdy každý vnáší do celku své know-how.

Moderní technologie

Piráti mají vizi města, které disponuje plnou občanskou vybaveností 21. století. K ní určitě patří dostupná veřejná wi-fi ve frekventovaných oblastech města (zároveň bychom rádi zřídili prostory bez wi-fi, například v některých parcích, kam by bylo možno se uchýlit k relaxaci)
Zasadíme se o využívání technologií ve veřenném prostoru. Například taková lampa pouličního osvětlení nemusí být pouhou lampou, ale může sloužit zároveň jako wi-fi nebo nabíječka pro elektrokola a telefony, u laviček by si pak člověk mohl připojit laptop a pracovat tak na čerstvém vzduchu, zatímco si kolem hrají jeho děti. Chytrá lampa nemusí svítit pořád, ale v zájmu ušetření nejen nákladů na energie, ale i energie samotné a také světelného znečištění, by měla mít pohybové senzory a stmívat se, pokud se v její blízkosti nikdo nepohybuje. V místech, kde nejsou inženýrské sítě, by mohly stát lampy na slolární panely. Podobně fungují “chytré kontejnery”, které se se ozvou, když se naplní.

3) ...bezpečná pěšky, atraktivní na kole a plynulá autem

Chceme vyvážený podíl jednotlivých způsoby dopravy. Cestování po městě musí být s co nejmenším zdržením, bezpečné a pohodlné, ať už jdete pěšky, MHD, na kole nebo autem. 

Pěšky a na kole bezpečně

Rodiče se nesmí bát pustit svoje dítě do školy. Zvýšíme bezpečnost chodců pomocí prvků na vedlejších ulicích: zvýšené křižovatky, chodníkové přejezdy, nebo ochranné ostrůvky. Zlepšíme viditelnost přechodů a zasadíme se o další přechody tam, kde by měly smysl. (například na okruhu u Tesca) Zasadíme se o zvýšení bezpečnosti na stezce do Slatiňan, která je úzká a spojuje pěší a cyklodopravu.
Umožníme obousměrný provoz cyklistů ve většině jednosměrek. Prosadíme budování sítě navazujících cyklostezek, které nejsou samoúčelné, ale zapadají do sebe a dávají tak možnost využívat cyklodopravu nejen jako volnočasovou aktivitu, ale i pro cesty do práce, do škol, na úřady a podobně. Jako jednu z priorit vnímáme cyklostezku z Chrudimi na Podhůru. Podporujeme projekt výletní cyklostezky podél řeky Chrudimky do Pardubic a rozšíření cyklostezky na Slatiňany.
Osadíme kvalitní stojany na kola všude u obchodů, úřadů, služeb apod. Zajistíme bezpečné parkování jízdních kol u Hlavního nádraží.

MHD efektivně

Zavedeme jízdné zdarma pro doprovod dětí do šesti let (včetně).
Zvýšíme plynulost a dochvilnost MHD pomocí inteligentního řízení dopravy. MHD by neměla stát v kolonách.zácpě - konkretizovat
Budeme prosazovat větší podíl elektromobility v MHD a městských firmách. Ovšem ne za každou cenu. Kromě ekologického hlediska musí dávat smysl i z pohledu pořizovacích a provozních nákladů.
Budeme hledat cesty k využití sdílených dopravních prostředků, například elektroaut nebo elektrokol, abychom tím ulevili přeplněným silnicím a parkovištím.
Prosadíme železniční zastávku Chrudim U Stadionu. Podpoříme výstavbu Ostřešanské spojky.
Pokusíme se využít nepoužívanou železniční trať Chrudim - Heřmanův Městec (pronajmout, výletní drezíny, pártyvlak)

Autem plynule

Hlavní prioritou v oblasti automobilové dopravy musí být bezpečnost. Budeme trvat na snížení rychlosti na silnici I/37 mezi Chrudimí a Slatiňany na 70 Km/h, snížení rychlosti v ulici Na Ostrově na 30 Km/h, pořídíme putovní statické radary, které budou na dodržování rychlosti ve městě dohlížet.
Nedovolíme další prodlužování stavby II. fáze obchvatu za Slatiňany, zasadíme se o rychlé výkupy pozemků ke stavbě potřebných. Zahájíme přípravné práce k III. fázy SV obchvatu.
Zasadíme se o více parkovacích míst na sídlištích. Zvýšíme dostupnost parkovacích míst. Zavedeme inteligentní parkování - volné místo najdete např. v aplikaci.
Nastavíme koncepční plánování oprav silnic a chodníků, zapojíme občany do projektů rekultivace míst, nyní zasažených dopravou, kterým se uleví po otevření obchvatu.

Územní plánování a rozvoj města

Zapojíme občany města do diskuze o změnách územního plánu města, nejen vypsáním veřejné debaty, ale také širokou pozvánkou na tuto debatu společně s předložením kompletních anonymizovaných spisových materiálů. Změny v územním plánu nesmí posloužit zájmům konkrétních investorů, ale zájmům společnosti a občanům města.
Nedovolíme změnit historický ráz města.
Vytvoříme koncepci občanské vybavenosti, zasadíme se o rekonstrukci kanalizace a chodníků.
Budeme trvat na výstavbě podzemního parkoviště před bývalým hotelem Bohemia a podporovat budování dalších podzemních a vícepodlažních parkovišť.
Podpoříme výstavbu nové sportovní haly a smysluplnné využití té staré (například na parkovací dům)
Pokusíme se zabránit plánované výstavbě druhého bytového domu v prostorách bývalé dýhárny, bez toho, aniž by byla zpracována studie dopadů takové stavby v této lokalitě, především v oblasti dopravní obslužnosti (na náklady investora) a budou přijata příslušná dopravní opatření a nutné rekonstrukce dopravní sítě.

4) ...kulturní, sportovní a turistické centrum

Kulturní a sportovní vyžití patří k zdravému a prosperujícímu městu plnému inteligentních lidí. Široká nabídka různých kulturních, sportovních a dalších volnočasových aktivit přitahuje do města návštěvníky z širokého okolí, nezřídka i ze zahraničí, omezuje vznik patologických jevů ve společnosti a pomáhá utvářet duch pospolitosti a vzájemného respektu.

Rozdělování dotací

Zjednodušíme dotační systém pro sportovní a kulturní kluby, které pracují s dětmi. Nebudeme je nutit vypisovat dokola stále ty samé papíry, usnadníme jim každoroční nápor administrativy. Zároveň budeme klást důraz na transparentnost a efektivní využití svěřených prostředků. Dáme si pozor na podvádění při čerpání dotací (například tzv. mrtvé duše ve sportovních spolcích). Nastavíme transparentní procesy pro Chrudimskou Besedu a další příspěvkové organizace.
Dotační peníze musí být rozdělovány spravedlivě. Zprůhledníme rozhodování komisí rady, nastavíme mechanismy proti střetu zájmu a zlepšíme zpětnou vazbu směrem k žadatelům o dotace tak, aby bylo jasné z jakého důvodu jim byla žádost ponížena, případně zamítnuta.

Informační systém

Kromě sdíleného kalendáře kulturních a společenských akcí, bychom chtěli zavést sdílenou mapu s nápady na výlety po okolí, zajímavá místa, dobré restaurace nebo novinky z chrudimska vztahující se ke konkrétnímu místu a podobně. Do této mapy by měl být opět přístup otevřený zdarma pro všechny právnické i fyzické osoby.

Chrudim atraktivní

Dlouholetým plánem chrudimských Pirátů je výrazné zviditelnění města v povědomí nejen Čechů, ale udělat z něj oblíbenou zastávku pro cestovatele z celé Evropy a světa. Jednou z cest je uspořádání unikátního festivalu. Festival pouličního umění, který by do Chrudimi přilákal interprety a diváky z celé Evropy by pomohl zviditelnit město, oživit mnohdy zapadlá romantická zákoutí starobylého města a přinést do Chrudimi prestiž i podnikatelské příležitosti.
Piráti jsou lidé zvídaví a zajímá je historie. Proto udělají vše pro to, aby se město postaralo o odkrývání chrudimských katakomb a postupného zpřístupňování veřejnosti.

5) ...vzor inovativního vzdělávání

Pirátská strana prosazuje co nejdostupnější vzdělání, které rozvíjí přirozenou tvořivost, podporuje kritické myšlení a vychovává k demokracii. Pro naši společnost je výhodné, aby každý člověk získal vzdělání, které mu umožní naplno rozvinout vlastní potenciál. Vzdělaný člověk má lepší předpoklady orientovat se v médiích, politice a životě vůbec. Usilujeme o to, aby naše školy byly inovativní, demokratické a bezpečné.

Inovativní vzdělání:

V rámci inovace především umožníme ředitelům a učitelům se kvalitně vzdělávat v moderních metodách a uplatňovat je ve svém zaměstnání.

Podpoříme školy v používání svobodných technologií (volně kopírovatelné programy, svobodné učebnice, svobodný software) a výuku finanční gramotnosti.
Podpoříme vznik mikrojeslí a firemních školek. Reagujeme tak na poptávku po píči o nejmenší. Zároveň jsme i příznivci i projektů na podporu rodičovství. Nesmíme opomíjet i důležitost společně stráveného času rodiče s dítětem.
Možnost výběru považujeme za důležitou. Proto podporujeme vznik dětských skupin, mateřských center, lesních školek i škol jiných zřizovatelů.
Zasadíme se o podporu vzdělávacích směrů jako je Montessori, Waldorf i domácího vzdělávání, a to na úrovni mateřských i základních škol.
Podporujeme vznik večerních vzdělávacích programů pro seniory a občany středního věku.

Škola jako demokratická instituce

I díky založení virtuální platformy pro sdílení dat o vzdělávání, s možností zpětné vazby pro rodiče i učitele.
Jsme pro sdílení příkladů dobré praxe
Chceme i žákům umožnit zaměřit se na oblast, která je jim blízká a zároveň objevovat svůj potenciál, a to formou pracovních stáží dětí 2. stupně.
Rádi bychom odstranily bariéry, které brání v přístupu ke vzdělání. Můžeme toho docílit i díky smysluplnému přerozdělování financí z dotací.

Bezpečnější škola

Klademe důraz na prevenci v oblastech spojených se závislostmi a to i na internetu, (kyber) šikanou či xenofobií.
Podpoříme vznik volnočasových aktivit pro děti a jejich dostupnost i sociálně slabším žákům

6) ...solidárním a rozmanitým městem

Piráti jsou přesvědčeni, že současná ekonomika vytváří dostatek zdrojů pro kvalitní život všech. Z pozice města podporujeme sociální a startovací byty, neziskové organizace, propojení občanů napříč generacemi a jejich zapojení při plánování a realizaci projektů.

Sociální bydlení

Bydlení by mělo být dostupné pro všechny, i pro sociálně slabší spoluobčany, především rodiny a matky, otce - samoživitele.
Podpoříme zavedení tzv. startovacích bytů pro mladé za dostupný nájem na omezenou dobu.
Vítáme současný systém Propustného bydlení - třístupňový systém, který poskytuje sociálně vyloučeným či handicapovaným šanci osvojit si znalosti a dovednosti nebytné k udržení trvalého bydlení – propustnost spočívá v tom, že je možná cesta nahoru i zpátky,do ubytovny. Zároveň rádi přihlédneme i k novému konceptu mapující situaci v této oblasti, jehož finální podobu budeme znát na podzim tohoto roku.

Neziskové organizace

Chrudim je město, ve kterém je množství nestátních neziskových organizací (dále NNO). Jsme za to rádi a budeme prosazovat i nadále např. nulové nájemné při pronájmu městských prostor organizacím samotným. Neboť je to sektor, který slouží napříč generacemi. Sektor, který spojuje občany z různých sfér.
Přispěje k propojení jednotlivých NNO tak, abychom zanikla současná roztříštěnost v rámci tohoto sektoru a zároveň byla podpořena informovanost obyvatel o práci a akcích NNO.
I lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti chceme podat pomocnou ruku. V našem městě zcela chybí terénní podpora vyloučených lidí středního věku, přikloníme se k jejímu zavedení.
Budeme nadále podporovat aktivity neziskového sektoru, vedoucí k zlepšování kulturního a sportovního dění ve městě ( jako je například MaChr a jeho snaha o zachování letního kina). Důraz budeme klást na akce nezapadající do tzv. mainstreamu (hlavního proudu), které podněcují k rozmanitosti a barevnosti společnosti.
Zapojíme do kulturního a sportovního dění menšiny.

Propojení generací

V rámci propojení generací sympatizujeme s projekty, kde dochází ke spolupráci seniorů a dětí ve školkách, školách. A to jak státních tak soukromých, alternativních.

Podpora schůzek s občany při plánování a realizaci projektů

a závěrem nejdůležitější bod a to podpora schůzek s občany při plánování a realizaci projektů města. Neboť právě široká veřejnost z různých cílových skupin nejlépe zná své potřeby a dokáže je vyjádřit (skate park, re-used centrum, park pro psy, bez-bariérové stavby). Na odbornících pak je konečná realizace.

7) ...skutečně zeleným městem

Jako Piráti si uvědomujeme důležitost ochrany životního prostředí, včetně kvality spodních vod, čistoty ovzduší a hospodárného nakládání s půdou i dešťovou vodou. Učiníme kroky vedoucí k efektivnímu nakládání s opady, to vše za účelem snížení podílu netříděného odpadu a snížení nákladů na jeho svoz, zpracování a likvidaci. Mimo to chceme občanům města nabídnou možnost aktivně se podílet na zkrášlení města.

Optimalizace sběru komunálního odpadu, třídění a podpora kompostování

Rozšíříme současný systém sběru komunálního odpadu o další tři možnosti a to o biologický odpad (hnědá nádoba), o papír (modrá nádoba) a o plast (žlutá nádoba).
Nádoby bude město přidělovat po registraci zdarma, četnost odvozu se bude měnit dle sezóny (např. bio-odpad v průběhu roku častěji než v zimě).
Výše poplatků za svoz odpadu se díky změně nezmění, jen se díky motivaci občanů ke třídění, změní interval svozu komunálního odpadu z 1x týdně na 1x za dva týdny.
Systém je úspěšně vyzkoušen a funguje např. v Hradci Králové, viz. www.tridimevhradci.cz a je použitelný ve vybraných lokalitách, typicky se zástavbou rodinných domů.
Součástí registračního portálu bude interaktivní mapa umístění kontejnerů ve městě s informacemi a návody na správné třídění.
Podpoříme vybudování podzemních kontejnerů na tříděný odpad v historickém centru města a na nádraží s cílem podpořit třídění, ale nenarušit kulturní a estetický dojem z našeho města.
Rozšíříme současnou podporu kompostováni i o domácí / bytové komposty metodou tzv. vermikompostování tedy pomocí žížal

Sběrný dvůr

Změníme otevírací dobu sběrného dvora ve prospěch obou dnů víkendu
Zrušíme demotivační poplatek za stavební suť a zrevidujeme i ostatní poplatky a limity pro občany Chrudimi, které v důsledku mohou vést ke vzniku černých skládek.

Podpoříme vznik recyklačního (re-use) centra a zajistíme osvětu a podporu bezodpadového hospodářství (zero waste) a třídění obecně.

Městská ekologie

Zasadíme se o výsadbu stromů v našem městě. Stromy pohlcují velké množství slunečného záření a díky odpařování vody z listů ochlazují své okolí.
Podpoříme projekty na zadržování dešťové vody v krajině, např. domácí nádrže či rezervoáry a následné použití vody na zalévání či splachování
Uvědomujeme si důležitost zachování čistoty spodních vod a jsme si vědomi jaké ohrožení v sobě nese zvýšené použití pesticidů, fungicidů a jiné chemie zejména při produkci řepky a kukuřice.
Připravíme osvětovou kampaň, spojenou s možností otestovat si kvalitu spodní vody např. ve studně na vlastním pozemku.

Více umění do města

Umožníme občanům města aktivně přispět ke zkrášlení města formou participativního rozpočtování. Jde o volnou soutěž nápadů co lze svépomocí ve městě zkrášlit, ozdobit, pomalovat apod.
Účastník v soutěžním nápadu definuje jaké umění je a za jaký obnos ochoten realizovat. O následných nápadech, formálně vytříděných porotou, budou hlasovat občané v tisku a na internetu a vítězné nápady budou realizovány až do výše vyhrazeného rozpočtu.
Alternativně vypíšeme soutěž na konkrétní městem definované místo (např. stěna domu) se stanovenou maximální cenou a s následným výběrem pomoci hlasování občanů z konkrétních přihlášených nápadů.

Chrudim město pejskařů

Podpoříme vznik vymezené plochy pro volné venčení psů
Zasadíme se o více psích sáčků po parcích i běžných venčících plochách a ulicích

8) ...mít v rukách vlastní vodu

Proč město Chrudim prodalo v roce 2005 svou vodu, když městská firma neprodělávala? Podle výročních zpráv společnosti Vodohospodářské služby Chrudim a.s., které je majoritním, 95% vlastníkem společnosti dceřinná firma rakouské firmy Energy AG získává zahraniční koncern na dividendách průměrně kolem 15-20 milionů korun ročně.  Tento zisk tak odtéká do Rakouska. Pojďme vrátit chrudimskou vodu zpět do rukou občanů a snížit cenu vody. 

smlouva je uzavřena do konce roku 2030 - pojďme už nyní připravit možnosti, jak se z ní vyvázat a dostat chrudimskou vodu zpět plně do rukou měst a obcí v chrudimském okrese
Celkové propočtené snížení ceny vody může být až o 20% - tedy ze současných 79Kč za m3 na 63Kč za m3
společnost Energie AG - dala za možnost nám účtovat vodu 155 mil. korun se smlouvou na 25 let - již po méně než 10 letech má tak investici nazpět a dalších 15 let pobírá slušný výnos za to, co dříve dělala městská firma, které nemusela generovat zisk
v konečném důsledku jde o to, že voda několikrát skokově zdražila a to až po převzetí ekonomicky lukrativní části městských služeb zahraničním kapitálem

Aktualizováno uživatelem Andrej Ramašeuski před více než 6 roky(ů)

beru na vědomí

Aktualizováno uživatelem Exasistent RV před téměř 6 roky(ů)

  • Stav změněn z Nový na Dokončen

Také k dispozici: Atom PDF