Projekt

Obecné

Profil

Úkol #11394

Úkol #11137: Podněty k sociální (i zdravotní) problematice

podnět občanky: starobní důchod a nemocenská - časový limit pobírání

Přidáno uživatelem Soňa Pohanková před 7 měsíců. Aktualizováno před 27 dnů.

Stav:
Nový
Priorita:
Normální
Přiřazeno:
Cílová verze:
-
Začátek:
31.05.2018
Uzavřít do:
% Hotovo:

0%

Odhadovaná doba:
Typ práce:
Zobrazit v nabídce:
Ano
Organizační struktura:
Ne
Smlouva:

Popis

"Není mi jasné, proč jako zaměstnanec, který zároveň pobírá starobní důchod, mohu dostávat nemocenské dávky pouze 84 dní v roce.
V srpnu 2017 jsem onemocněla a jsem dosud v pracovní neschopnosti. Vzhledem k povaze mé nemoci jsem již nechtěla odkládat žádost o starobní důchod, a tak jsem o něj v říjnu 2017 požádala. Bohužel jsem posléze zjistila a ČSSZ mě o tom také písemně vyrozuměla, že jako poživatel starobního důchodu mohu pobírat nemocenskou jen 70 dní od ČSSZ (a 14 dní od zaměstnavatele). Je to dle ustanovení paragrafu 28 odst. 1 zákona č. 187/2006 Sb. ve znění podějších předpisů.
Považuji toto ustanovení za diskriminační. Nemocenské pojištění mám jako zaměstnanec řádně placené, z výpisu dokladů k důchodu vidím, že jsem řadu let nebyla v pracovní neschopnosti a teď, když jsem vážně nemocná, již nemocenskou nedostávám. Nechápu, jak souvisí výplata starobního důchodu s nemocenskou, na kterou jsem si řádně platila pojistné. Plat a starobní důchod přece lze pobírat současně, tak proč to nemá být u nemocenské a starobního důchodu?
Nemocenská přece není sociální dávka, je to placené pojištění a pokud ho někdo neplatí, nemá na něj nárok."

Naše stanovisko: podnět považujeme za relevantní, ale nikoliv prioritní. Nabízíme pro dobrovolnickou iniciativu.

Také k dispozici: Atom PDF